копія
15 вересня 2017 р. Справа № 804/1005/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С.
при секретаріСкупейко І.М.
за участю:
представника позивача представника третьої особи Юрявічутє Н.А. ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» до реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Криворізького районного управління юстиції Фіясь Олени Володимирівни, Відділу з питань державної реєстрації Криворізької районної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське», ОСОБА_6 про скасування рішень,
22 лютого 2016 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» (далі - позивач)звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Криворізького районного управління юстиції Фіясь Олени Володимирівни, Відділу з питань державної реєстрації Криворізької районної державної адміністрації (далі - відповідачі), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське», ОСОБА_6 з вимогами про:
- скасування рішення № 26340657 від 20.11.2015 р. Реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки;
- скасування рішення № 26337164 від 20.11.2015 р. Реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог зазначила наступне. Позивачем та ОСОБА_6 було укладено договори оренди земельних ділянок. Вказані договори були зареєстровані згідно з вимогами законодавства, чинного на момент вчинення правочинів. Проте, державним реєстратором повторно, за наявності вже зареєстрованих договорів, проведено державну реєстрацію права оренди цих самих земельних ділянок за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське».
Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське», проти позовних вимог заперечувала, просила в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначила наступне. Товариством було укладено договори з ОСОБА_6, які зареєстровані державним реєстратором. Для реєстрації було надано повний пакет документів у відповідності до вимог законодавства.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи відповідачі повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Третя особа - ОСОБА_6, в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, суд приходить до наступного висновку.
27.10.2009 р. ОСОБА_6 (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 1,0214 га, яка належить Орендодавцю на праві власності згідно державного акту на право власності на землю серії НОМЕР_1 від 20.10.2009 р.
Строк дії договору 10 років.
Договір зареєстрований у Криворізькому відділі ДРФ Центр «ДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.08.2010 р. № 041012101693.
Відповідно до акта на право власності на землю серії НОМЕР_1 від 20.10.2009 р. ОСОБА_6 належить на праві власності земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_2.
19.07.2012 р. ОСОБА_6 (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 1,0000 га, яка належить Орендодавцю на праві власності згідно державного акта на право власності на землю серії НОМЕР_3 від 11.01.2010 р., кадастровий номер НОМЕР_4.
Строк дії договору 10 років.
Договір зареєстрований у книзі реєстрації договорів оренди, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.11.2012 р. № 122188294001885.
Відповідно до акта на право власності на землю серії НОМЕР_3 від 11.01.2010 р. ОСОБА_6 належить на праві власності земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_4.
11.11.2015 р. ОСОБА_6 (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 1,0214 га, кадастровий номер НОМЕР_2.
Строк дії договору 10 років.
11.11.2015 р. ОСОБА_6 (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське» (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 1,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_4.
Строк дії договору 10 років.
20.11.2015 р. державним реєстратором Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області Фіясь Оленою Володимирівною винесено рішення № 26340657 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_4 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське».
20.11.2015 р. державним реєстратором Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області Фіясь Оленою Володимирівною винесено рішення № 26337164 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське».
Згідно зі ст. 1 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV «Про оренду землі» (далі - Закон № 161-ХІV - в редакції чинній на час укладення договорів оренди між позивачем та третьою особою) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону № 161-ХІV передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передатиорендаревіземельнуділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстраціїцих прав.
Так, у відповідності до ст. 31 Закону України «Про оренду землі», підставою для припинення договору оренди земельної є: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 Закону України «Про оренду землі», від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі може припинятися також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-ІV від 01.07.2004 р. державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 вказаного Закону України (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на
нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
наявністьобтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимогцього Закону;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/абодоговір (угода) пов'язує можливість проведеннядержавноїреєстраціївиникнення, переходу, припинення прав на нерухомемайно
абообтяження таких прав;
2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна підчас проведення державної реєстрації;
6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;
8) уразі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитуєвідорганіввиконавчоївлади, органівмісцевогосамоврядування, підприємств, установ та організацій, яківідповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їхобтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, поданізаявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленом законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числіземельніділянки;
9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 15 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений Постановою КМУ від 17.10.2013 № 868 під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокремащодонаявностіобтяжень прав на нерухомемайно, зареєстрованихвідповіднодо закону.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 1952-ІV передбачено, що держа внареєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та ї хобтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєструправ про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що договори оренди земельних ділянок кадастровий номер НОМЕР_2, кадастровий номер НОМЕР_4, укладені між ОСОБА_6 (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» (Орендар) зареєстровані, про що державному реєстрі земель вчинено відповідні записи, та на момент розгляду справи є чинними.
Проте, незважаючи на наявність зареєстрованого права оренди на земельні ділянки за Товариством з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон», державним реєстратором Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області Фіясь О.В. здійснено державну реєстрацію права оренди на ціж самі земельні ділянки за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське».
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації. (Вказанапозиціявисвітлена в Постанові Верховного Суду Українивід 29 вересня 2015 року у справі №21-760а15)
Однак, матеріали справи не містять підтверджень з'ясування державним реєстратором факту існування зареєстрованих прав оренди на земельні ділянки із кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_4, внаслідок чого відповідачем були прийняті рішення про повторну державну реєстрацію права оренди на ці земельні ділянки, однак з іншим орендарем - ТОВ «Агрофірма «Христофорівське», що є порушенням чинного законодавства України.
Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. (Зазначенапозиціявисловлена в постановіВерховного суду Українивід 30 березня 2016 року по справі №814-3015-14.)
В зв'язку з наведеним, рішення Реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області від 20.11.2015 р. № 26340657, № 26337164 не відповідають вимогам п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесені відповідачем на підставі, у межах повноважень, але не у спосіб, встановлений законодавством, та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Скорпіон» до реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Криворізького районного управління юстиції Фіясь Олени Володимирівни, Відділу з питань державної реєстрації Криворізької районної державної адміністрації, третя особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Христофорівське», ОСОБА_6 про скасування рішень - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення № 26340657 від 20.11.2015 р. Реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки.
Скасувати рішення № 26337164 від 20.11.2015 р. Реєстраційної служби Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 20 вересня 2017 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 20.09.2017 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук М.М.Бухтіярова