про залишення позовної заяви без руху
25 вересня 2017 року Справа № 803/1226/17
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши позовну заяву Державного підприємства "Волиньторф" до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,
Державне підприємство "Волиньторф" звернулася в суд з адміністративним позовом до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 06.09.2017 року №449 "Про виконання розпоряджень голови облдержадміністрації від 24 липня 2017 року №373 та №374", зобов'язання Маневицьку районну державну адміністрацію виконати розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 24 липня 2017 року №373 "Про поновлення договорів оренди землі", №374 "Про поновлення договорів оренди землі".
За правилами пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали позову, суддя дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 року №1801-VIII з 01.01.2017 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі 1600,00 грн.
Відповідно до ч.3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З позовної заяви слідує, що вона містить дві вимоги немайнового характеру, оскільки позивач просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 06.09.2017 року №449 "Про виконання розпоряджень голови облдержадміністрації від 24 липня 2017 року №373 та №374" та зобов'язати Маневицьку районну державну адміністрацію виконати розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 24 липня 2017 року №373 "Про поновлення договорів оренди землі", №374 "Про поновлення договору оренди землі".
Таким чином, оскільки позивачем, як юридичною особою, подано позовну заяву, що містить дві вимоги немайнового характеру, тому позивачу слід сплати судовий збір в розмірі 3200,00 грн. (1600,00 грн. х 1600,00 грн.=3200,00 грн.). Оскільки відповідно до платіжного доручення №18 від 14 вересня 2017 року позивач сплатив судовий збір в сумі 1624,00 грн., тому Державному підприємству "Волиньторф" слід доплатити судовий збір в сумі 1576,00 грн.
Крім того, відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В позовній заяві позивач зазначив відповідачем Волинську обласну державну адміністрацію, однак в прохальній частині позовної заяви просить, крім іншого, зобов'язати Маневицьку районну державну адміністрацію виконати розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 24 липня 2017 року №373 "Про поновлення договорів оренди землі", №374 "Про поновлення договорів оренди землі", відтак позовні вимоги заявлені до Маневицької районної державної адміністрації. В такому разі позивачу в позовній заяві другим відповідачем слід вказати Маневицьку районну державну адміністрацію та додати для другого відповідача копію позовної заяви з додатками.
Згідно із частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, - до 09 жовтня 2017 року. Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом доплати судового збору в сумі 1576,00 грн., а також визначити відповідачів у даній справі та надати уточнену позовну заяву з її копіями та копіями всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів.
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Державного підприємства "Волиньторф" до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 09 жовтня 2017 року.
Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук