Постанова від 26.11.2009 по справі АС10/624-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.11.09 Справа №АС10/624-08.

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» Краснопільського району

до відповідача: Сумської міжрайонної державної податкової інспекції

про визнання протиправним податкового повідомленням рішення

СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА

Представники сторін:

від позивача Мельник Н.М.

від відповідача Петрищев О.О., Позняк Л.А.,

в судовому засіданні брала участь секретар судового засідання Дябелко Т.М.

Суть спору: позивач просить суд визнати протиправним податкове повідомлення-рішення від 08.07.2008р. № 0000082310/0 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 87927 грн.

Відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити позивачу в їх задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази по справі, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" є спеціалізованим підприємством з розведення свиней. Основні покупці вирощених свиней - переробні підприємства, продаж м'яса здійснюється живою вагою. Відповідно до пп. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР оподаткування операцій з поставки переробним підприємствам м'яса живою вагою здійснюється за нульовою ставкою.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» надіслало до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за загальною формою за 3 місяці 2008р., реєстраційний номер у податковому органі - 4337 від 21.04.2008р.. В податковій декларації було заявлено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 88529,00 грн..

Платник звернувся до податкового органу з листом, в якому просив провести виїзну позапланову документальну перевірку показників наданої до податкового органу податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2008 р.. Таку перевірку було проведено. Результати перевірки викладені у акті №27/23/30841386/9 від 02.07.2008р. "Про результати виїзної позапланової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське"(30841386) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень 2008 року".

На підставі акту перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 08 липня 2008 р. № 0000082310/0 Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 87927,00 грн.

При цьому податковий орган посилається на порушення позивачем пп. 7.4.1, 7.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а також п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999 року в редакції, що діяла в перевіряємому періоді

Суд вважає позицію податкового органу помилковою, виходячи із наступного.

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" дійсно сплатило суму податкового кредиту у розмірі 88529,00 грн., заявлену в податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2008 р.

Заявлену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість було сплачено у розмірі 43575,00 грн. в лютому 2008 р., 12867,40 грн. в лютому 2005р. ( в тому числі за податковими накладними, отриманими в січні 2005 р. у сумі 2775,98 грн., в лютому 2005р.- у сумі 10091,42 грн.) та 32086,60 грн. в березні 2005 р. ( в тому числі за податковими накладними, отриманими в лютому 2005р. у сумі 1300,04 грн., в березні 2005р. - у сумі 30786,56 грн.).

Факт надмірної сплати податку на додану вартість у січні 2005 р. було задекларовано 30.03.2007р. шляхом подання до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до загальної податкової декларації (далі уточнюючий розрахунок) за січень 2005р., зареєстрованому в податковому органі за № 2565. Згідно складеного уточнюючого розрахунку за результатами січня 2005 року виникло від'ємне значення податку на додану вартість у розмірі 47742 грн. Вказана сума була віднесена до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, а саме квітня 2007 року та відображена у рядку 23.2 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2007р. за загальною формою, яку було надано до МДПІ 21.05.2007р.

Факт надмірної сплати податку на додану вартість за лютий 2005р. та березень 2005р. було задекларовано 30.03.2007р. шляхом подання до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції уточнюючих розрахунків до загальної податкової декларації за лютий 2005р. - реєстраційний номер податкового органу 2568, за березень 2005р. - реєстраційний номер 2576. Згідно кожного із складених уточнюючих розрахунків за результатами кожного звітного (податкового) періоду виникло від'ємне значення податку на додану вартість. Суми від'ємного значення, а саме за лютий 2005р. - 32762 грн. було віднесено до складу податкового кредиту квітня 2007р. та відображено у рядку 23.3 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2007 року за загальною формою, яку було надано МДПІ 21.05.2007р.

Правильність показників, обчислених у складених уточнюючій розрахунках за січень - березень 2005р., підтверджена результатами проведеної виїзної планової документальної перевірки, які викладені в акті від 17.05.2007р. №11-23-013 30841386 27 "Про результати виїзної планової перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Ряснянське" (30841386) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.04р. по 31.12.06р." на стор. 21 акту.

Заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість було сплачено у попередніх звітних (податкових) періодах.

Сума бюджетного відшкодування була визначена на підставі отриманих податкових накладних, сплата її повністю підтверджується платіжними дорученнями, касовими чеками та квитанціями до прибуткових касових ордерів, отриманими податковими накладними, копії яких подані позивачем.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регулюються п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону. Згідно пп. 7.7.1 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (пп. 7.7.2).

За даними податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2008 р., зареєстрованої Сумською МДШ 20.03.2008р. за №2879 від'ємне значення, яке виникло у січні 2008 р., включено до складу податкового кредиту лютого 2008 р. та заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 45327,00 грн.; різниця між сумою податкового зобов'язання за місяць та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного періоду складає від'ємне значення у розмірі 53371,00 грн.. Крім того залишок від'ємного значення , який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 податкової декларації) склав 294999 грн..

За даними податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року, зареєстрованої Сумською МДШ 21.04.2008р. за №4337 від'ємне значення, яке виникло у лютому 2008 р., включено до складу податкового кредиту березня 2008 р. та заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 88529,00 грн.; різниця між сумою податкового зобов'язання за місяць та сумою податкового кредиту з ПДВ поточного звітного періоду складає від'ємне значення у розмірі 73330,00 грн.. Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду ( рядок 26 податкової декларації) склав 259841 грн..

Таким чином, вимоги Закону України "Про податок на додану вартість" щодо сутності механізму відшкодування податку на додану вартість виконані платником ТОВ "Ряснянське" повністю у складеній ним податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2008р.

Пунктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. №805 передбачено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за поставлені ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. При цьому сума акумульованого на окремому рахунку податку на додану вартість за поставлені молоко та молочну продукцію спрямовується на придбання приладів і реактивів, необхідних для визначення показників якості молока і молочної продукції, фільтрувальних матеріалів, холодильного обладнання та доїльних установок у разі неналежного забезпечення ними сільськогосподарських підприємств.

Сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік розрахунків з податку на додану вартість на окремому аналітичному рахунку.

У разі одержання за договорами товарно-матеріальних цінностей, надання послуг, пов'язаних з виробництвом та переробкою у власних переробних цехах зазначеної в абзаці першому цього пункту продукції, сплачену суму податку на додану вартість з операцій поставки таких товарно-матеріальних цінностей, надання послуг відносять на податковий кредит по розрахунках з таких сільськогосподарських операцій.

На підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Разом з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням з Мінагрополітики.

Залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість з поставленої зазначеної продукції, тобто різниця між податком на додану вартість, що надходить від покупців, та податком на додану вартість, сплаченим постачальникам, перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок.

Залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.

Кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються ними для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва. У разі нецільового використання зазначені кошти стягуються до державного бюджету відповідно до законодавства.

Залишок коштів на окремому рахунку в кінці року вилученню до бюджету не підлягає і використовується підприємством на зазначені цілі в наступному році, а починаючи з 1 березня року, що настає за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, перераховується до державного бюджету.

Суми податку на додану вартість за операціями з поставки товариством переробним підприємствам м'яса живою вагою були віднесені до загальних декларацій з податку на додану вартість за ставкою 0%.

Відповідно до пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону до 1 січня року, наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, за нульовою ставкою оподатковуються операції поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання .

Враховуючи зміст пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону в результаті здійснення сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання операцій поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою не виникає суми коштів, яка б підлягала сплаті до бюджету.

Відповідно до п. 1.2. «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України №166 від 30.05.1997р., платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону України «Про податок на додану вартість») суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену). До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.

Таким чином, скорочену декларацію подають:

- платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у їх розпорядженні для цільового використання,

- та виключно щодо тих операцій, що стосуються спеціальних режимів, установлених вказаними пунктами.

Згідно до п. 11.21 ст. 11 Закону сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, викладений у пункті 11.21. спеціальний режим не встановлений для операцій, викладених у підпункті 6.2.6. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість», де йдеться про операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, які оподатковуються за 0 ставкою, і, в такому випадку, спеціальний режим, направлений на виключення механізму надходження суми податку до бюджету та його направлення на спец рахунки, не може стосуватися операцій які взагалі не передбачають залишення у розпорядженні сільськогосподарських підприємств сум ПДВ.

За таких обставин покладання відповідачем на позивача обов'язку відображати в окремій, а не в загальній декларації з податку на додану вартість, результати господарських операцій з реалізації переробним підприємствам власної продукції в живій вазі є безпідставним.

Постановою Кабінету Міністрів України № 805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в «живій вазі», пунктом 2 було передбачено, що сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою. При цьому суми податкового кредиту за звітний період включаються до податкової декларації з податку на додану вартість платника податку, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом. Постановою № 596 від 28 березня 2007 року були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 805, якими у пункті 2 друге речення виключене.

Недосконалість підзаконного акту - Порядку №805 - в частині конкретного визначення, в якій декларації(в загальній чи скороченій) мають бути відображені операції з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам не може бути підставою для необґрунтованого зменшення сільськогосподарському товаровиробнику бюджетного відшкодування. Постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2008 року №300 вказаний недолік Порядку №805 був усунутий шляхом доповнення до п.2 цього Порядку, у якому зазначено, що сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою, реченням такого змісту: «При цьому суми податкового кредиту за звітний період включаються до податкової декларації з податку на додану вартість платника податку, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом».

В оскарженому податковому повідомленні-рішенні від 08 липня 2008 року № 0000082310/0 зазначено та підтверджується штампом податкового органу, що податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2008 року товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» надіслало до податкового органу 21 квітня 2008 року.

Відповідно до пункту 11.29 Закону України «Про податок на додану вартість», до 1 січня року, наступного за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію(крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий )рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

В вищевикладеному спеціальному режимі метою також є акумулювання коштів, та встановлений виняток - операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою.

Пунктом 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачений порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) та строки проведення розрахунків.

У відповідності до вимог цього пункту було складено податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2008 товариства з обмеженою відповідальністю «Ряснянське».

Таким чином, законодавством встановлено, для сільськогосподарських товаровиробників пільгу, відповідно до якої кошти, які б повинні були б сплачуватись сільськогосподарськими товаровиробниками до бюджету, як податок на додану вартість, залишаються в їх розпорядженні, перераховуються на окремий рахунок та використовуються ними у власному виробництві і відповідно цьому п.12 Постанови Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» встановлено механізм використання цієї пільги до складу якого входить ведення окремого обліку та окремі скорочені декларації з податку на додану вартість, але чинним на цей час законодавством не передбачено ведення окремого обліку та подання спеціальних декларацій за операціями на які поширюються дія пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість», тому висновок податкового органу щодо застосування до операцій з продажу позивачем м'яса в живій вазі п.11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.12 Постанови Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999 року «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» є помилковим.

Підпунктом 15.3.1. пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року передбачено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Виходячи з викладеного, товариством з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» дотримано вимоги вищевказаного Закону щодо включення до складу бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, сплачених в лютому та березні 2005 року та задекларованих згідно уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість, наданих податковому органу в березні 2007 року.

Тому вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (м. Суми, вул. Баумана, 43). № 0000082310/0 від 08.07.2008р про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Ряснянське» (Краснопільський район, с. Рясне, вул. Перемоги, 3, і.к. 30841386) суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 87927 грн.

3. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

4. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

5. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ І.В.МАЛАФЕЄВА

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови підписаний 30.11.2009 р.

Суддя