Справа № 234/14018/17
Провадження № 2-о/234/1160/17
20 вересня 2017 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі: судді Бакуменко А.В., за участю секретаря Скоробогатової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження, -
Заявниця ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою про встановлення факту народження дитини, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона 20.11.2016 року в акушерському відділенні державного закладу «Алчевський центр матері та дитини» Луганської області, народила сина ОСОБА_2, про що їй було видано медичне свідоцтво про народження №858. Але медичне свідоцтво про народження видано на території, яка тимчасово непідконтрольна Україні, та вважається недійсним. 18.09.2017 року ОСОБА_1 з метою державної реєстрації народження сина як громадянина України звернулась до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації, однак їй було відмовлено на підставі того, що медичне свідоцтво про народження дитини було видано незаконним органом на території, яка тимчасово не підконтрольна Україні.
Просить суд встановити факт народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Алчевськ, Луганської області, Україна.
Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, але надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, також заяву підтримала та просила її задовольнити.
В судове засідання представник Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Донецькій області не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Проаналізував в сукупності представлені в справі докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько не перебувають в шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Згідно ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли не має спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 рок, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Як вбачається з копії паспорту, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.
Як вбачається з медичного свідоцтва про народження №858, яке видано 20.11.2016 року державним закладом «Алчевський центр матері та дитини» Луганської Народної Республіки, 20 листопада 2016 року ОСОБА_1 народила сина.
Таким чином, факт народження ОСОБА_3 підтверджується наданими суду доказами.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вищевказані документи є недійсними і не створюють правових наслідків.
Як вбачається з відмови Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області №15.13-24-4202/3 від 18.09.2017 року, заявниця зверталась до відділу ДРАЦС з питанням щодо державної реєстрації народження дитини. Однак, заявниці було відмовлено в проведенні державної реєстрації народження та роз'яснено, що пред'явлений медичний документ не є дійсним і не створює правових наслідків, оскільки видано не територіальним органом Міністерства охорони здоров'я України.
З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, у зв'язку з виникненням у народженої дитини прав громадянина України, які вона набуває після отримання свідоцтва про народження, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянці України ОСОБА_1 свідоцтво про народження її сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, виданого державним органом України. Також заявниця просить записати батька відповідно до ст.135 ч.1 СК України з її слів - ОСОБА_4, що не суперечить діючому законодавству та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 214, 215, 223, 234, 256 ЦПК України, ст.ст.125,135,144 СК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження, задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Алчевськ, Луганської області, Україна, у громадянки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_4, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, не одруженої, дитини - сина ОСОБА_3, громадянина України.
В актовому записі про народження ОСОБА_3, 20 листопада 2016 року, громадянина України, у графі «матір» записати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянку України, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, у графі «батько» відповідно ст. 135 СК України записати ОСОБА_4.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення Краматорського міського суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, надруковано в одному екземплярі.
Суддя: А.В.Бакуменко