Справа № 185/6893/16-а
Провадження № 2-а/185/25/17
15 вересня 2017 року
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :
Головуючого судді Гаврилова В.А.,
При секретарі Чичман І.В.,
За участю позивача ОСОБА_1, її представника ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши справу в порядку адміністративного судочинства справу за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду та згідно змінених позовних вимог просив визнати протиправними дії відповідача щодо припинення індексації пенсії, призначеної 01 березня 2011 року; зобов'язати відповідача відновити індексацію пенсії з дати припинення - з 01 грудня 2014 року по базовому місяцю для нарахування індексації - лютий 2011 року; стягнути судові витрати. Мотивувала позов наступним. З 01 березня 2011 року вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про державну службу". При визначенні розміру пенсії відповідачем не були враховані у складі заробітної плати допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. Тому позивач звернулася до суду, і постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 червня 2014 року позов було задоволено та зобов'язано відповідача врахувати вищезазначені виплати як складові заробітної плати. На виконання постанови суду відповідачем було проведено перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, проте призначено пенсію із розрахунку 80% від суми заробітної плати замість 86%. Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, залишеною без змін ухвалою суду апеляційної інстанції, відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 86% від суми заробітної плати. На виконання вказаного рішення суду, у травні 2015 року проведено відповідний перерахунок. Разом з тим, як позивачу стало відомо у червні 2016 року, з грудня 2016 року індексація пенсії позивача припинилася. Такі дії відповідач мотивував тим, що після перерахунку за рішенням суду, розмір пенсії збільшився та базовим місяцем для нарахування індексації визначено грудень 2014 року. Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки з дати виходу на пенсію у неї не виникало права на підвищення пенсії, а перерахунок, зроблений відповідачем на виконання судового рішення не може вважатися підвищенням пенсії.
В судовому засіданні позивач та її представник дали пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача позов не визнала, посилалась на те, що після перерахунку ОСОБА_1 пенсії за рішенням суду, розмір її пенсії збільшився, тому базовим місяцем для нарахування індексації є грудень 2014 року. Відповідно до п.9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України. Норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року внесено зміни до ст.5 Закону України "Про індексацію грошових доходів України", відповідно до якого проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.
Суд вислухавши сторони, дослідивши докази приходить до наступного.
З 01 березня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Закону України "Про державну службу"
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 червня 2014 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (правонаступником якого є відповідач) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 30 жовтня 2013 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 червня 2014 року - скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 30 жовтня 2013 року по 13 квітня 2014 року включно та в цій частині позов залишено без задоволення, в іншій частині постанову залишено без змін.
На виконання постанови суду відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових заробітної плати, проте призначено пенсію із розрахунку 80% від суми заробітної плати. Вказані дії також було оскаржено позивачем.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (правонаступником якого є відповідач) здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 86% суми заробітної плати ОСОБА_4 за період з 01 грудня 2014 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.
На виконання вказаної постанови, відповідачем здійснений перерахунок пенсії та змінений базовий місяць нарахування індексації пенсії на грудень 2014 року.
Проведення індексації пенсії передбачено Законом України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282), який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін задля дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Згідно з Законом № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Стаття 4 Закону № 1282-ХІІ зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-ХІІ, до об'єктів індексації грошових доходів населення відноситься, зокрема, пенсія, а також вказано що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено (далі - Порядок № 1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003 року.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 проведення індексації грошових доходів населення, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першою числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Пунктом 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Тобто, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення регулюються порядок зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії відповідно до чинного законодавства.
При цьому, відповідно до пункту 10-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідачем після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 грудня 2014 року протиправно, в порушення пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 №1078, змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача на грудень 2014 року. При цьому суд зазначає, що збільшення розміру пенсії позивача на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії, оскільки вказаним рішенням суду було поновлене порушене право ОСОБА_1 на отримання необхідного розміру пенсії, на який вона мала право.
Позивач просила зобов'язати відповідача зобов'язати відповідача відновити індексацію її пенсії з дати її припинення - з 01 грудня 2014 року.
Проте, згідно з ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
В ході розгляду справи суд не знайшов підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду. Доводи позивача про те, що про порушення свого права вона дізналася з листа відповідача у червні 2016 року суд не приймає, оскільки вона щомісячно отримувала пенсію та знала її розмір, проте звернулася до суду лише 18 серпня 2016 року.
Вказане приводить суд до висновку про те, що індексація пенсії позивачці повинна бути відновлена з 17 лютого 2016 року, а позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача відновити індексацію пенсії з 01 грудня 2014 року по16 лютого 2016 року включно підлягають залишенню без розгляду.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд керується положеннями ч.1 ст.94 КАС України, відповідно до якої якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому понесені позивачем витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у сумі 551,20 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Постановою КМУ від 17.03.2003 №1078, статтями 1-4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. 99 ст. 104-106 КАС України -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо припинення індексації пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області відновити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 18 серпня 2016 року по базовому місяцю для нарахування індексації - лютий 2011 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання відповідача відновити індексацію пенсії з 01 грудня 2014 року по16 лютого 2016 року включно - залишити без розгляду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 витрати п оплаті судового збору у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду
Постанова набирає законної сили після закінчення вказаного строку.
Суддя: