Справа № 460/3194/17
Провадження №3/460/1651/17
19.09.2017 рокум.Яворів
суддя Яворівського районного суду Львівської області - Кондратьєва Н.А.
розглянувши матеріали, які надійшли від Яворівського відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, непрацюючого, проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_2 -
за ст.130 КУпАП,-
Працівниками Яворівського ВП ГУ НП у Львівській області скеровано до суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 КУпАП з підстав, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення від 04.08.2017 р. серії БР №031721.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
За змістом ст. ст. 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним чином зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до КУпАП.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Стаття 130 КУпАП передбачає собою - керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції та у відповідності до чинного на даний час Кодексу України про адміністративні правопорушення - поділяється на частини.
Разом з тим, наявний в матеріалах справи протокол про адміністративне правопорушення, складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, так у ньому відсутнє посилання на відповідну частину ст. 130 КУпАП, а відтак кваліфікація адміністративного правопорушення є неповною, окрім того, відсутнє посилання на підпункт пункту 2.9 «Правил дорожнього руху», який визначає різні види правопорушень
Окрім зазначеного, процедура оформлення поліцейськими підрозділів патрульної поліції матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, детально регламентовано Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 р. за № 1408/27853 (надалі - Інструкція 1). Всупереч вимогам інструкції, до протоколу не долучено письмових пояснень свідків, не зроблено запису у протоколі про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від підписання протоколу, з належним засвідченням такого запису двома свідками.
Враховуючи те, що адміністративний протокол серії БР №031721 від 04.08.2017 року складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, з метою об'єктивного розгляду даної справи вважаю за необхідне направити адміністративні матеріали для належного оформлення органу, який його склав.
Керуючись ст.ст. 276, 284, 294 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 130 КУпАП повернути в Яворівський ВП ГУ НП у Львівській області для дооформлення матеріалів справи.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Кондратьєва