Ухвала від 20.09.2017 по справі 640/7139/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 р.Справа № 640/7139/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Перцової Т.С.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на постанову Київського районного суду м. Харкова від 22.06.2017р. по справі № 640/7139/17

за позовом ОСОБА_1

до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА

15.05.2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до відповідача, Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова (далі по тексту - Київське об'єднане УПФУ, відповідач), в якому просить суд :

- визнати протиправними дії Київського об'єднаного УПФУ м. Харкова щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України в сумі 1197,91грн. за 2007р. при призначенні пенсії позивачу у 2017р.;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком із застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 2014-2016р., починаючи з 16.03.2017р. та провести виплати.

Постановою Київського районного суду м. Харкова від 22.06.2017 року по справі № 640/7139/17, прийнятою в порядку скороченого провадження, позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова, щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із застосування показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з працівників у галузі економіки України в сумі 1197,91грн. за 2007р. при призначенні пенсії позивачу у 2017р.

Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова здійснити з 16 березня 2017 року розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року призначення пенсії 2014-2016рр., із урахуванням раніше виплаченої пенсії.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Київського обєднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 1280 грн.

Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Київського районного суду м. Харкова від 22.06.2017 року по справі № 640/7139/17 скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що позивач скористався своїм правом на пенсійне забезпечення, звернувшись за призначенням пенсії у 1994 році, пенсію йому було призначено довічно. Оскільки пенсія за вислугу років ОСОБА_1 за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була призначена позивачу до 01.01.2008 року, заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено з урахуванням п.1 постанови КМУ від 23.04.2012 року № 327 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.

З огляду на приписи ч.8 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу з 01.01.1994р. була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

13.03.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Київським об'єднаним УПФУ м. Харкова було призначено пенсію позивачеві за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон № 1058-VІ, однак, при призначені пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007р., про що свідчить наявна в матеріалах справи копія розпорядження відповідача № 858043 від 03.05.2017 року (а.с.18).

07.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Київському районі м. Харкова із заявою, в якій просив повідомити, який показник середньої заробітної плати в Україні було застосовано для розрахунку пенсії позивача за віком у 2017 році, та повідомити дату, з якої позивачу призначено пенсію (а.с.18).

Листом № 78/Ш-7 від 05.05.2017 року відповідач повідомив ОСОБА_1, що позивач скористався своїм правом на державне пенсійне забезпечення, звернувшись за призначенням пенсії за вислугу років у 1994 році, пенсію позивачу було призначено довічно. Протоколом від 16.03.2017 року позивача було переведено з пенсії за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з одночасним припиненням виплати пенсії за вислугу років. Враховуючи викладене, оскільки пенсія позивачеві вперше була призначена до 01.01.2008 року, вважає, що відповідачем було цілком обґрунтовано застосовано при обчисленні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (а.с.14-17).

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про їх оскарження та зобов'язання Київського об'єднаного УПФУ провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2014-2016 роки, починаючи з 16.03.2017 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 звернувся вперше, а тому відповідачем необґрунтовано застосовано при призначенні пенсії показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Вказаний закон є спеціальним законом, який визначає призначення, перерахунок і виплату пенсій.

Абзацом 2 преамбули зазначеного Закону визначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 ст. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Частиною 1 ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ст. 10 вищевказаного Закону, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

З наведеного випливає, що право вибору пенсійних виплат належить особі.

Матеріалами справи підтверджено, що у березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Київського об'єднаного УПФУ м. Харкова із заявою про призначення йому пенсії за віком, тобто позивач визначився, що він бажає отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), позивач до відповідача не звертався.

Колегія суддів відхиляє доводи відповідача про те, що оскільки позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, то йому не може бути призначений інший вид пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а можуть бути застосовані лише норми частини 3 статті 45 Закону № 1058 щодо переведення з одного виду пенсії на інший з огляду на таке.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за нормами вказаного закону призначаються: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Призначення пенсії за вислугу років вказаним законом не передбачене.

Частиною 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного за цим Законом, на інший, передбачений ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника).

В той же час, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058 позивач у березні 2017 року звернувся вперше.

Отже, у спірних відносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення ч. 3 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин не підлягають застосуванню.

Таким чином, Київське об'єднане УПФУ м. Харкова після звернення позивача у березні 2017 року із заявою про призначення пенсії за віком повинно було призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не вирішувати питання щодо переведення з пенсії за вислугу років, призначену за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на пенсію за віком, передбачену Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач при зверненні до Київського об'єднаного УПФУ м. Харкова із заявою про призначення йому пенсії за віком не просив призначити пенсію із застосуванням показника заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за вислугу років.

При розрахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” взагалі не застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачені страхові внески.

За таких обставин при призначенні позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у відповідності до ч.2 ст.40 цього Закону, має бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Крім того, після призначення пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Такий висновок суду першої та апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 31.03.2015 року по справі № 21-512а14, від 09.06.2015 року по справі № 21-550а15, від 02.12.2015 року по справі № 21-4123а15, від 29.11.2016 року по справі № 21-6113а15, яка в силу ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для урахування, а також з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними в ухвалах від 30.04.2015 року по справі № К/800/13363/15, від 25.06.2015 року по справі № К/800/18046/15.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання неправомірними дій відповідача щодо призначення позивачеві пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. та зобов'язання Київського об'єднаного УПФУ м. Харкова здійснити позивачеві з 16.03.2017 року розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року призначення пенсії (2014-2016 рр.).

Підсумовуючи викладене, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА

Апеляційну скаргу Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду м. Харкова від 22.06.2017р. по справі № 640/7139/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу приписів ч.10 ст.183-2 КАС України.

Головуючий суддя ОСОБА_2

Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4