12 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 505/2481/16-а
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Наумчак Л.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Голяк В.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Подільської міської ради Одеської області на постанову Балтського районного суду Одеської області від 10 лютого 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Подільської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
У липні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Подільської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Котовської міської ради від 9 червня 2016 року № 122-VII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання».
В обґрунтування позову зазначалось, що рішенням Котовської міської ради від 9 червня 2016 року № 122-VII достроково припинено повноваження позивача, як секретаря Котовської міської ради сьомого скликання, після закінчення періоду непрацездатності. На думку позивача, вказане рішення є протиправним, оскільки прийняте з порушенням норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та процедури Регламенту Котовської міської ради сьомого скликання, зокрема рішення прийнято без наявності проекту спірного рішення, без попереднього розгляду цього питання постійними депутатськими комісіями та без обговорення питання про дострокове припинення повноважень ОСОБА_3, а також без оприлюднення проекту оскарженого рішення на інтернет-сторінці Котовської міської ради. Крім того, в рішенні міської ради від 9 червня 2016 року № 122-VII не вказано підстави дострокового припинення повноважень позивача, як секретаря міськради.
Постановою Балтського районного суду Одеської області від 10 лютого 2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 9 червня 2016 року № 122-VII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання». Стягнуто з Подільської міської ради на користь позивача судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп..
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник відповідача в апеляційній скарзі зазначає, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права. Так, судом не прийнято до уваги норми Конституції України, вимоги ст. ст. 24, 46, 47, 49 та 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 1, 15, 26 та 32 Регламенту Котовської міської ради сьомого скликання, ст. ст. 19, 23 та 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а також Кодексу адміністративного судочинства України. При прийнятті оскарженого рішення відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради прийняте міською радою з дотриманням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту міської ради. На думку апелянта, питання щодо дострокового припинення повноважень ОСОБА_3 не потребувало попереднього розгляду депутатськими комісіями, оскільки постійними комісіями розглядаються кандидатури осіб, які пропонуються для обрання на відповідну посаду. Це рішення є достатньою підставою припинення таких повноважень посадовою особою, оскільки є волевиявленням депутатів і додаткових підстав не потребує. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні вимог позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, виступи представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, а також представника позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що рішенням Котовської міської ради від 10 листопада 2015 року № 1- VII депутата ОСОБА_3 обрано секретарем Котовської міської ради сьомого скликання.
Рішенням Котовської міської ради від 9 червня 2016 року № 122-VII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання» достроково припинено повноваження секретаря Котовської міської ради сьомого скликання ОСОБА_3, після закінчення періоду непрацездатності.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що оскаржене рішення Котовської міської ради прийнято з порушенням норм регламенту Котовської міської ради, а відтак є незаконним та підлягає скасуванню.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ч. 3 ст. 24 названого Закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частинами 1 та 5 ст. 50 Закону визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
На підставі п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 59 цього Закону рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Згідно ч. 15 ст. 46 Закону порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Регламент Котовської міської ради затверджений рішенням ради від 18 листопада 2015 року № 6-VII (далі - Регламент).
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Регламенту всі проекти рішень, які вносяться на розгляд сесії перед сесією розглядаються на засіданні профільних, постійних та тимчасових комісій Ради. Автори проекту рішення передають проект рішення в письмовій та електронній формах секретарю Ради для розгляду на профільних комісіях Ради не пізніше, як за 20 днів до відкриття сесії.
Згідно ч. 2 ст. 26 Регламенту обговорення питання на пленарному засіданні Ради, як правило, включає:
1) виступ доповідача, усні чи письмові запитання доповідачу і відповіді на них;
2) виступ співдоповідача (співдоповідачів), усні чи письмові запитання співдоповідачу (співдоповідачам) і відповіді на них;
3) оголошення висновків та рекомендацій постійних комісій Ради;
4) виступи уповноважених представників фракцій, груп (по одному від фракції або групи);
5) виступи депутатів;
6) виступ ініціатора внесення питання до порядку денного;
7) заключне слово співдоповідача (співдоповідачів) і доповідача;
8) внесення зауважень, пропозицій та поправок до проекту рішення.
Як встановлено матеріалами справи, розпорядженням Котовського міського голови від 8 червня 2016 року № 146 скликано на 9 червня 2016 року позачергову десяту сесію Котовської міської ради сьомого скликання. При цьому у названому розпорядженні міського голови серед рекомендованих до розгляду питань не міститься питання про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання (а. с. 65).
Матеріалами справи та поясненнями представників сторін встановлено, що питання про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання внесено безпосередньо на сесії міської ради депутатською групою «ЗА НАШЕ МІСТО» та за підсумками голосування внесено до порядку денного (а. с. 98).
Вказана обставина унеможливила розгляд перед сесією проекту рішення з цього питання на засіданні профільних, постійних та тимчасових комісій Ради, чим порушено положення ч. 5 ст. 15 Регламенту ради.
Розгляд питання про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання фактично відбувся без його обговорення, що суперечить наведеним вище положенням ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч. 2 ст. 26 Регламенту Котовської міської ради. При цьому на момент розгляду названого питання секретар Котовської міської ради ОСОБА_3 перебувала на лікарняному, що унеможливило її участь у розгляді названого питання, чим порушено право особи на участь у прийнятті рішення.
На підставі ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оскаржене рішення Котовської міської ради із врахуванням положень ч. 3 ст. 2 КАС України, апеляційний суд приходить до висновку, що рішення відповідача про дострокове припинення повноважень позивача, як секретаря Котовської міської ради, прийняте з порушенням способу, передбаченого чинним законодавством України, а також суперечить вимогам обґрунтованості, оскільки при його прийнятті не встановлені, а, отже, і не враховані усі обставини, що мають значення для прийняття рішення. При цьому відповідачем не забезпечено право позивача на участь у процесі прийняття рішення.
За таких обставин, висновок суду першої інстанції про задоволення вимог позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 9 червня 2016 року № 122-VII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Котовської міської ради сьомого скликання», є правильним.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову районного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Подільської міської ради Одеської області залишити без задоволення, а постанову Балтського районного суду Одеської області від 10 лютого 2017 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено 18 вересня 2017 року.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
ОСОБА_4