Справа № 130/1166/17
Головуючий у 1-й інстанції: Шепель К.А.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
14 вересня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 22 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання неправомірною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах,
В травні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання неправомірною відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області постановою від 22.06.2017 року вказаний позов задовольнив.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що відповідно до паспорту громадянина України, 17.08.2016 року позивачу виповнилося 53 роки.
Відповідно матеріалами трудової книжки НОМЕР_1, її загальний стаж роботи становить 21 рік, при цьому з 16.09.1985 року по 12.10.1995 року, позивач працювала токарем на точінні і шліфування металевих виробів та інструментів абразивними кругами сухим способом заводу "Сектор" в подальшому реорганізованого у ВАТ "Жмеринський завод "Сектор".
16.03.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах .
Однак, рішенням Комісії по розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вих. № 15 від 24.03.2017 року позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії у зв'язку із відсутністю довідки, що підтверджує пільговий характер роботи та наказів про атестацію робочого місця.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
За змістом пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній " , основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18 листопада 2005 № 383 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993року № 637.
Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників.
Підставою для нарахування пільгових пенсій є не тільки запис у трудовій книжці щодо праці на даному підприємстві, а й довідка підприємства яка уточнює характер роботи з зазначенням періоду роботи, що зараховується до спеціального стажу; професії або посади; характеру виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, яка оцінюється управлінням Пенсійного фонду з урахуванням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.02 за № 536/6824. Відповідальність за представлення таких документів покладається на адміністрацію підприємств, установ, організацій, згідно ст. 101 Закону "Про пенсійне забезпечення" № 1788- ХІІ.
Згідно з матеріалами справи, факт роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підтверджується наступними документами.
Відповідно трудовій книжці позивача, з 10 червня 1985 року вона була прийнята на завод "Сектор" в механічний цех учнем механічно складальних робіт. 01 серпня 1985 року позивача було переведено учнем токаря в ливарний цех. В подальшому позивач працювала токарем 2 розряду ливарного цеху з 16 вересня 1985 року по 8 травня 1989 року, токарем 2 розряду ливарно-механічного цеху з 8 травня 1989 року по 2 січня 1990 року, токарем 2 розряду механічного цеху з 2 січня 1990 року по 18 вересня 1995 року, токарем 3 розряду механічного цеху з 18 вересня 1995 року по 12 жовтня 1995 року (а.с.11-12).
Відповідно до копії Списку робіт. професій, посад і показників, даючих право на пільгове пенсійне забезпечення, який був затверджений наказом директора заводу "Сектор" №211 від 19 серпня 1996 року за результатами атестації робочих місць, до цього списку включено робітників, зайнятих на обдирці, заточці, різанні, шліфуванні металевих виробів і інструментів абразивними кругами сухим способом (а.с.16, 17).
З копії архівної довідки №01-14-510 від 26 грудня 2014 року 12 вересня 2006 року, встановлено, що Господарським судом Вінницької області винесена ухвала про ліквідацію ВАТ «Жмеринський завод «Сектор» (а.с.18).
Згідно з копією архівної довідки №01-14-506 від 26 грудня 2014 року відомості, які внесені до трудової книжки підтверджено (а.с.19).
Зі змісту архівної довідки №01-14-509 від 26 грудня 2014 року документи від ВАТ «Жмеринський завод «Сектор» про атестацію робочого місця на державне зберігання не надходили (а.с.20).
Згідно з копією відповіді арбітражного керуючого Сокольвака М.В. на звернення позивача про видачу уточнюючої довідки, останній не має можливості видати таку довідку у зв'язку з тим, що попередній арбітражний керуючий Лещенко А.М., не виконав вимоги закону та не передав документи архівного зберігання йому - Сокольваку М.В. (а.с.24).
Як видно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" перебуває в стадії припинення (а.с.25-29).
Отже, зазначеними документами підтверджено факт виконання позивачем робіт на посаді, що передбачена у відповідному Списку та дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Однак, другою необхідною умовою для зарахування такого стажу до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах є проведення відповідної атестації робочого місця з метою підтвердження пільгового характеру виконуваної роботи за такою посадою.
Згідно п.п.1, 2, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форми власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здоров'я й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок, постанова № 422 відповідно). У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Як вже зазначалося вище, атестація робочого місця підтверджується за допомогою відповідних довідок про результати проведення такої атестації з підприємств де працювала особа.
Разом з тим, як з'ясувалося під час розгляду справи, отримати від підприємства де працював позивач будь-які довідки стосовно атестації не є можливим у зв'язку із фактичною відсутністю їх підприємстві де працював позивач, вказане підприємство відповідно зазначеним вище документам перебуває на стадії ліквідації, а тому юридично ще існує, однак повністю не функціонує.
Згідно з п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. за N 637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 20 Постанови).
Таким чином, враховуючи неможливість отримати необхідні довідки та будь-які інші документи, які б свідчили про факт проведення чи не проведення відповідної атестації робочого місця позивача у зв'язку тим, що відповідне підприємство повністю не функціонує, колегія суддів, вважає, що у такому випадку з метою недопущення порушення прав позивача є можливим підтвердження пільгового характеру роботи позивача за допомогою свідків, які працювали разом з позивачем на даному підприємстві.
Згідно матеріалами справи, під час розгляду справи, у судовому засіданні судом першої інстанції були допитані свідки, зокрема ОСОБА_5 та ОСОБА_6 які також працювали в ВАТ "Жмеринський завод "Сектор" в період з 1981 по 1995 рр. та в період з 1986 по 1997 рр. відповідно, в ливарному цеху на абразивних кругах разом з позивачем та виконували одну і ту ж саму роботу.
Згідно їх показів, під час цієї роботи вони обробляли деталі з алюмінієвого сплаву - гайки та трубки на абразивних кругах сухим способом зі шкідливими умовами праці.
Крім того зазначеним особам, за рішенням суду було підтверджено пільговий характер роботи та призначено відповідно пенсію на пільгових умовах.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що у зв'язку із наявністю доказів у підтвердження факту зайнятості позивача токарем 2 розряду ливарного цеху з 16 вересня 1985 року по 8 травня 1989 року, токарем 2 розряду ливарно-механічного цеху з 8 травня 1989 року по 2 січня 1990 року, токарем 2 розряду механічного цеху з 2 січня 1990 року по 18 вересня 1995 року, токарем 3 розряду механічного цеху з 18 вересня 1995 року по 12 жовтня 1995 року, що підтверджений копією трудової книжки позивача, архівними довідками та показаннями свідків, підстав для відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії на пільгових умовах відсутні.
Згідно статті 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 22 червня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.