10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шульга О.М.
Суддя-доповідач:Мацький Є.М.
іменем України
"23" серпня 2017 р. Справа № 279/706/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Моніча Б.С.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "29" березня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною,зобов'язання нарахувати та призначити пенсію ,
У лютому 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просила визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Коростень та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у призначені їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оформленого відповіддю від 22 серпня 2016 року №12082/02; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Коростень та Коростенському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 з 12 листопада 2015 рокупенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності годувальника - ОСОБА_4, визначеної йому як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, та здійснити із вказаної дати нарахування та виплату призначеної пенсії.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 29.03.2017 року позов задоволено.
Відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в переведенні позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника визнано протиправною.
Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п'ятдесят відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_4 з 22.08.2016 року.
Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та залишити позовну заяву без розгляду.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач є дружиною померлого 11.11.2015 року ОСОБА_4 який являвся учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за життя отримував пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інвалід 1 групи, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС. (7-8 а.с.)
09.08.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Листом 22.08.2016 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії по втраті годувальника, мотивуючи своє рішення наявністю в матеріалах пенсійної справи довідок невстановленого зразка. (11 а.с.)
Статтею 49 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно ст. 13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язалась відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Пунктом 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі:
- на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Частиною 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону. В разі наявності одночасного права на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Непрацездатним членом сім'ї може бути дружина, що визначеного ч. 2 статті 36 вказаного Закону.
За життя ОСОБА_5 мав статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 1 категорії та отримував пенсію по інвалідності 1 групи по захворюванню, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЄС, що стверджується копією посвідчення серії ААБ №223215.
25 листопада 2005 року Правлінням Пенсійного Фонду України винесена постанова №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації). Аналогічна норма міститься і в частині 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу та наступні документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відмова відповідача на невідповідність наявних в матеріалах справи довідок невстановленого зразка, які підтверджували роботу померлого ОСОБА_4 в зоні відчуження є безпідставними, оскільки на підставі наявних в пенсійній справі довідок останньому призначалась і виплачувалась пенсія, яку на даний час бажає отримувати позивач. Отже, сумнівів в їх достовірності за життя ОСОБА_4 у відповідача не виникало, а повторного підтвердження права на пенсію нормами чинного законодавства не передбачено.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, у відповідності до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на отримання пенсії по втраті годувальника, тому дії відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії вказаного виду є протиправними, що є підставою для задоволення позовних вимог в межах строку звернення до суду.
Водночас наведені порушення не дають підстави для скасування судового рішення першої інстанції, оскільки ст.200 КАС України встановлена заборона на скасування правильного судового рішення з формальних міркувань.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "29" березня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: Б.С. Моніч
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500
3- відповідачу: Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Грушевського,16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501
- ,