Ухвала від 20.09.2017 по справі 529/122/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 р.Справа № 529/122/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на постанову Диканського районного суду Полтавської області від 23.02.2017р. по справі № 529/122/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області третя особа Решетилівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області

про визнання неправомірною відмову у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

01.02.2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернулася до Диканського районного суду Полтавської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа Решетилівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив суд визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо відмови у наданні йому довідки про заробітну плату для перерахування пенсії, як непрацюючому державному службовцю, та зобов'язати видати йому цю довідку.

Постановою Диканського районного суду Полтавської області від 23.02.2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання неправомірною відмову у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахування пенсії, задоволено в повному обсязі.

Визнано дії Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09. 12. 2015 року №1013 з 01. 12. 2015 року незаконними.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату державного службовця, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09. 12. 2015 року № 1013 з 01. 12. 2015 року, за формою, передбаченою Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04. 09. 2013 року № 15-1.

Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Відповідач, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило ухвалити рішення, яким задовольнити апеляційну скаргу та скасувати постанову Диканського районного суду Полтавської області від 23.02.2017 року по справі №529/122/17.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що постанова суду першої інстанції підлягає безумовному скасуванню в частині задоволення позовних вимог позивача у зв'язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи з причин порушення судом норм матеріального права, що призвело до невірного вирішення справи.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 працював у відділі Держгеокадастру у Диканському районі Полтавської області на посаді заступника начальника відділу, а з 17 грудня 2009 року і по теперішній час перебуває на обліку в Решетилівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Полтавській області як пенсіонер, що отримує пенсію державного службовця.

18 січня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області із заявою про видачу йому довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Але, Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області у видачі їй довідки відмовила, мотивуючи це тим, що підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про державну службу”, та видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 04. 09. 2013 р. № 15-1 відсутні, про що позивачку було повідомлено листом від 25. 01. 2017 року № 31-16-0.51-539/2-17.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем по справі не було доведено правомірності своєї відмови у наданні позивачу довідки про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Статтею 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

В подальшому, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів" у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії":

1) пункт 4 виключено;

2) абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції:

"5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.".

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" (із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2) (є чинною) затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Колегія суддів зазначає, що у спірних правовідносинах у заяві від 18.01.2017 р. позивач просив надати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця за відповідною посадою з урахуванням усіх виплат у зв'язку з підвищенням окладів державних службовців з 01.12.2015р. згідно з Постановою №1013.

Відмовляючи у видачі довідки про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, відповідач послався на те, що згідно Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213-VІІІ з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу". Чинний з 01.05.2016 р. Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-ІІІ також не передбачає проведення перерахунку пенсії державних службовців (а.с.6).

Відповідно до статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 р. № 2939-VІ (далі - Закон № 2939-VІ) доступ до інформації забезпечується шляхом:1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

За приписами ч. 1 ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.

Враховуючи, що заява позивача стосується відомостей, що вже зафіксовані в офіційних документах, та не відноситься до інформації з обмеженим доступом, тому Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області неправомірно відмовило у видачі позивачці довідки про складові заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Доводи апелянта про те, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. №15-2 було внесено зміни до постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 р. за №1661/24193 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/2670" скасовано форму довідки, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки постановою №1013 не виключено право позивачки на отримання довідки про заробітну плату, яку одержує державний службовець на відповідній посаді.

Відповідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти адміністративного позову не виконав покладений на нього ч. 2 ст. 71 КАС України обов'язок.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Диканського районного суду Полтавської області від 23.02.2017 року по справі №529/122/17 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205,ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Диканського районного суду Полтавської області від 23.02.2017р. по справі № 529/122/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_2

Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4