Постанова від 20.09.2017 по справі 642/2826/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2017 р. Справа № 642/2826/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Перцової Т.С.

Суддів: Жигилія С.П. , Дюкарєвої С.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017р. по справі № 642/2826/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Харківського обласного військового комісаріату

про визнання права на призначення та отримання пенсії за вислугу років, визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - ГУПФУ в Харківській області, перший відповідач), Харківського обласного військового комісаріату (далі по тексту - Харківський ОВК, другий відповідач), в якому просив суд :

- визнати за ОСОБА_1 право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включені : щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки;

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19.04.2016 року № 211/ВФЗ відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 12 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 12 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки;

- визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахуванні розміру призначеної пенсії з 16.05.2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 01.12.2016 р. №655/ВФЗ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 12 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки, починаючи з 16.05.2016 року здійснити виплату позивачу суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 16.05.2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області подати протягом п'ятнадцяті днів з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017 року по справі № 642/2826/1, прийнятою в порядку скороченого провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про визнання права на призначення та отримання пенсії за вислугу років, визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано за ОСОБА_1 право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включені: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразова грошова допомога при звільненні.

Визнано протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, видану ОСОБА_1, від 19.04.2016 року № 211/ВФЗ відомості про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахуванні розміру призначеної пенсії з 16.05.2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за дні невикористаної щорічної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 15.05.2017 р. №202/ВФЗ.

Зобов'язано Головне управління Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 16.05.2016 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 15.05.2017 р. №202/ВФЗ.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату (61052, вул. Коцарська, 56, м. Харків, код ЄДРПОУ 08166355) на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

Стягнуто за рахунок держави на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 320 (триста двадцять) грн.

В іншій частині позов залишено без задоволення.

Перший відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017 року по справі № 642/2826/17 скасувати в частині задоволення позовних вимог, прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги з посиланням на ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» стверджує, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки не включаються до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Пояснив, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 було здійснено на підставі довідки, наданої Харківським ОВК, в якій не зазначені вказані вище види виплат, а тому підстави для їх врахування при обчисленні пенсії у ГУПФУ в Харківській області були відсутні.

Другий відповідач, Харківський ОВК, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017 року по справі № 642/656/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги з посиланням на ст.ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.4.8 та п.4.9 наказу Міністра оборони України від 31.12.2014 року № 937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оброни України», стверджує, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки не включаються до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. При цьому, з індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні не сплачено страхові внески.

З огляду на приписи ч.8 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційних скарг рішення суду першої інстанції, доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України. 04.04.2016 року позивач був звільнений з військової служби у Збройних Силах України.

ГУПФУ в Харківській області призначило позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі документів, оформлених Харківським ОВК, з 05.04.2016 року, а саме на підставі довідки Харківського ОВК від 19.04.2016 р. №211/ВФЗ.

Матеріалами справи підтверджено, що Харківським ОВК не включено до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 19.04.2016 року № 211/ВФЗ щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразову грошову допомогу при звільненні, які позивач отримував протягом останніх 12 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок при оформленні документів для призначення пенсії.

15.05.2017 р. Харківським ОВК було складено нову довідку №202/ВФЗ про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві.

16.05.2017 р. позивач звернувся до ГУПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з моменту призначення пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразової грошової допомоги при звільненні, розмір яких зазначений у довідці Харківського ОВК від 15.05.2017 р. № №202/ВФЗ. До зазначеної заяви позивач додав оригінал довідки Харківського обласного військового комісаріату від 15.05.2017 р. № №202/ВФЗ.

Листом від 24.05.2017 року № 981/К-14 ГУПФУ в Харківській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії (а.с.14).

Не погодившись з вищезазначеними діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про визнання їх протиправними, зобов'язання Харківського ОВК видати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення з вказівкою вищезазначених виплат, зобов'язання ГУПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі отриманої довідки з 16.05.2016 року.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який має бути обчислений з грошового забезпечення, до якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразова грошова допомога при звільненні. Отже, Харківський ОВК, не зазначивши в довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 19.04.2016 р. №211/ВФЗ відомості про вищевказані виплати, та ГУПФУ в Харківській області, відмовивши у перерахунку пенсії позивачеві з урахуванням вказаних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених Харківським ОВК у новій довідці від 15.05.2017 року, діяли протиправно.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Харківського ОВК скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 12 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити дані щодо розміру сум про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки, подати її до ГУПФУ в Харківській області, а також про зобов'язання першого відповідача після отримання вищезазначеної довідки здійснити перерахунок та виплату позивачу недоплаченої частини пенсії, суд першої інстанції виходив з того, що судом вже вирішено питання щодо визнання протиправною відмови ГУПФУ в Харківській області від 24.05.2017 року № 981/К-14 в перерахунку пенсії позивачеві та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії на підставі поданої нової довідки Харківського обласного військового комісаріату від 15.05.2017 р. № №202/ВФЗ з 16.05.2017 року, у зв'язку з чим відсутні підстави для складання нової довідки.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, отже, перегляду підлягає рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі по тексту - Закон №2011 -XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення осадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011 -XII).

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Частина 1 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантує право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міноборони від 11.06.2008 р. № 260, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 р. № 638/15329.

Так, підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294, підпунктом 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Постановою від 22.09.2010 р. № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (з наступними змінами) Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Так, відповідно до пп.2 п.1 вказаної постанови установлено вищезазначену винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби): з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Як встановлено частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Як встановлено пунктом 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008 р. № 260, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 р. № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять : посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Зі змісту вищенаведених норм вбачається, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Наведений висновок суду апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 10.03.2015 року по справі № 21-70а15, від 20.10.2015 р. у справі № 559/3342/14-а, яка в силу ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковому для врахування. т

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що пенсія позивачу повинна виплачуватись у розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки, оскільки вказані виплати є додатковими видами грошового забезпечення позивача і з них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У свою чергу, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, як суб'єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів наявності підстав для відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вищевказаних видів грошового забезпечення, розмір яких визначений у довідці Харківського ОВК від 15.05.2017 року № 202/ВФЗ.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач має право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який має бути обчислений з грошового забезпечення, до якого включені щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки, однак, вважає хибним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, та зобов'язання першого відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням цих виплат

Разом з тим, як вбачається зі змісту довідки Харківського ОВК № 202/ВФЗ від 15.05.2017 року, з сум нарахованої індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні страхові внески згідно з діючим законодавством про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплачувались.

Однак, суд першої інстанції не звернув на це уваги при прийнятті оскаржуваної постанови, визнавши протиправними дії ГУПФУ в Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з урахуванням вказаних виплат та зобов'язавши першого відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.

З приводу задоволення судом першої інстанції позовних вимог про визнання протиправними дій (бездіяльність) Харківського ОВК щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, видану ОСОБА_1, від 19.04.2016 року № 211/ВФЗ відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби, колегія суддів зазначає наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в суді апеляційної інстанції, замість довідки про розмір грошового забезпечення від 19.04.2016 року № 211/ВФЗ позивачеві була видана нова довідка від 15.05.2017 року № 202/ВФЗ, до якої вищезазначені виплати були включені.

Отже, діями (бездіяльністю) Харківського ОВК щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, видану ОСОБА_1, від 19.04.2016 року № 211/ВФЗ відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразову грошову допомогу при звільненні наразі права позивача не порушені, а отже, підстави для задоволення позовних вимог у цій частині відсутні.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне відмітити, що відповідно до ч.4 ст.105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Частиною 2 статті 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, судом адміністративної юрисдикції не розглядаються позовні вимоги про визнання за позивачем певного права, а відтак, постановою адміністративного суду, прийнятою за результатами розгляду справи в порядку адміністративного судочинства, не може бути визнано за ОСОБА_1 право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включені: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразова грошова допомога при звільненні.

Належним та достатнім способом захисту прав позивача у спірних відносинах є визнання протиправними дій відповідачів та зобов'язання ГУПФУ в Харківській області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням вищевказаних виплат, а не визнання за ним права на призначення та отримання пенсії у розмірі, обчисленому з урахуванням вказаних виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.

За ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017 року по справі № 642/2826/17 підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 права на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; визнання протиправними дій (бездіяльності) Харківського ОВК щодо невнесення у довідку № 211/ВФЗ від 19.04.2016 року індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, зобов'язання ГУПФУ в Харківській області перерахувати та виплачувати позивачеві пенсію з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, з прийняттям у цій частині нової постанови про відмову в задоволенні вищезазначеної частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату задовольнити частково.

Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017р. по справі № 642/2826/17 скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 права на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включені: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразова грошова допомога при звільненні; визнання протиправними дій (бездіяльності) Харківського обласного військового комісаріату щодо невнесення у довідку № 211/ВФЗ від 19.04.2016 року відомостей про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, компенсацію за дні невикористаної щорічної відпустки та одноразову грошову допомогу при звільненні; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку призначеної пенсії з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці від 15.05.2017 року №202/ВФЗ; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати позивачеві пенсію з урахуванням індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці Харківського обласного військового комісаріату від 15.05.2017 року № 202/ВФЗ.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні цієї частини позовних вимог ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - відмовити.

В іншій частині постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 30.06.2017 р. по справі № 642/2826/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу приписів ч.10 ст.183-2 КАС України.

Головуючий суддя ОСОБА_2

Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4