18 вересня 2017 р. Справа № 632/547/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калиновського В.А.
Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.
за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24.07.2017р. по справі № 632/547/17
за позовом ОСОБА_1
до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом, в якому просила суд: визнати неправомірними дії відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії державному службовцю, яка перебуває на пенсії, з 01.12.2015 року; зобов'язати відповідача надати інформацію у формі довідки про розмір заробітної плати на посаді, з якої позивач виходила на пенсію, станом на 01.12.2015 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі інформації про розмір заробітної плати станом на 01.12.2015 року, виходячи з 90% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року без встановлення обмеження строку таких виплат; стягнути з відповідача суму сплаченого позивачем судового збору.
Постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24.07.2017 року задоволено позов.
Визнано протиправним та скасовано рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 27.02.2017 року за №40/К-14 щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язано Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Харківській області, код ЄДРПОУ - 40383072, яке розташоване за адресою: Харківська область, м. Лозова, 4 мікрорайон, буд. 73, перерахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП - НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, 1/2 мікрорайонАДРЕСА_1 пенсію державного службовця у розмірі 90% від заробітної плати на підставі довідки №8033/03-51 від 20.07.2017 року про заробітну плату начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківській області з 10.11.2016 року без обмеження строком.
Стягнуто за рахунок бюджетних призначень Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, код ЄДРПОУ - 40383072, яке розташоване за адресою: Харківська область, м. Лозова, 4 мікрорайон, буд. 73 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП - НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, 1/2 мікрорайонАДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.) за подання адміністративної позовної заяви.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: ст. 90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889-VIII, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач подав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції позивач, наполягаючи на законності та обгрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку відповідача як правонаступника управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області з червня 2008 року та отримує пенсію як державний службовець у розмірі 90% від заробітної плати посади начальника відділу з виплати пенсій, має стаж державної служби 23 роки. Вказані обставини сторонами не оспорювалися, а тому суд вважає їх встановленими відповідно до вимог ч.3 ст.72 КАС України.
21.02.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати на аналогічній її посаді у відповідача з 01.12.2015 року, одночасно із заявою про надання відповідної довідки про заробітну плату на посаді, аналогічній тій, з якої вона виходила на пенсію (а.с.6).
Листом від 27.02.2017 року за №41/К-14 відповідачем позивачу було відмовлено як у видачі відповідної довідки, оскільки видача довідки про заробітну плату не передбачена діючим законодавством (а.с. 7)
Також листом від 27.02.2017 року за № №40/К-14 відмовив у перерахунку пенсії державного службовця, з підстав, що з 01.06.2016 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України 3723 (а.с. 8).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно статті 37-1 Закону України “Про державну службу” (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена у розмірі 90% від заробітної плати.
Пенсійне забезпечення державних службовців в період до 01.05.2016 року було врегульоване зазначеними нормами Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року.
10.12.2015 року прийнято Закон України “Про державну службу” № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 року.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Колегія суддів звертає увагу на те, що зазначені норми Закону України “Про державну службу”, були чинними як на момент звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії так і на момент розгляду справи, неконституційними не визнавались.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року не передбачено таких підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016р., тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
Отже, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не врахував приписи ст. 90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вище викладене, постанова Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24.07.2017 року по справі № 632/547/17 не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області задовольнити.
Постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24.07.2017р. по справі № 632/547/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4
Повний текст постанови виготовлений 20.09.2017 р.