Ухвала від 12.09.2017 по справі 821/641/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/641/17

Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Осіпова Ю.В.,

суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,

при секретарі Нехожиній О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Цюрупинське лісомисливське господарство» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

25.04.2017 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство», в якому просило суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 80453,07 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративного-господарських санкцій у розмірі 225,26 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, згідно звіту за формою 10-ПІ №213 від 18.01.2017р. за 2016р., до 19.04.2017р. повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 80453,07 грн., однак зазначені дії останній не виконав, у зв'язку з чим, позивачем було розраховано пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій у розмірі 225,26 грн. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, позивач звернувся до суду для стягнення вказано вище заборгованості в судовому порядку.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року у задоволенні адміністративного позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, директор Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 20.06.2017р. подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12.06.2017р. та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції з невідомих причин не прибули, про день, час та місце розгляду справи були своєчасно та належним чином повідомлені.

Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік форми №10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу державного підприємства «Цюрупинське лісомисливське господарство» 130 чоловік, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 2 чоловіка, фонд оплати праці штатних працівників - 3486300 грн. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 5 чоловік.

Державне підприємство «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» про наявність вакансій для інвалідів.

11.05.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада робітник на лісокультурні (лісогосподарські) роботи, з відміткою «інваліди».

11.05.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада «майстер лісу», з відміткою «інваліди».

11.05.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада «спостерігач-пожежний», з відміткою «інваліди».

13.05.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада «пожежний рятувальник лісопожежної станції», з відміткою «інваліди».

13.05.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада «інженер-програміст», з відміткою «інваліди».

28.07.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада «бухгалтер», з відміткою «інваліди».

16.08.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» подало до центру зайнятості звітність форми №3-ПН, вакантна посада «інспектор з кадрів», з відміткою «інваліди».

На лист Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства №12-19/70 від 17.11.2016р. ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» повідомляло наявність вакансій (інженер з охорони та захисту лісу, помічник лісничого) та можливість працевлаштування інвалідів.

13.05.2017р. листом №17-02/573 Цюрупинський районний центр зайнятості повідомив, що станом на 23.05.2017р. по ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» (ЄДРПОУ 00993194) рахуються в базі даних вакансій Цюрупинського РЦЗ для осіб з інвалідністю наступні вакансії: робітник на лісокультурних роботах, майстер лісу, спостерігач пожежний, які надійшли від ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» та були зареєстровані 13.05.2016р. вх. №825/02-17.

Дані вакансії розміщені в загальній базі шукачів роботи на Інтернет-порталі «Труд» (www.trud.gov.ua).

Відповідно до розрахунку позивача, за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2016 року, загальна сума адміністративно-господарських санкцій та пені становить 80678,33 грн.

Не погоджуюсь з не сплатою заборгованості відповідачем, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи справу по суті та повністю відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та недоведеності позовних вимог та, відповідно, з правомірності дій відповідача, який повністю виконав вимоги Закону №875-ХІІ.

Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначає Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ.

Так, приписами ст.18 Закону №875-ХІІ визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ч.ч.1,2,3 ст.19 цього ж Закону №875-ХІІ, для підприємств установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 (одного) робочого місця.

При чому, підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст.18 цього Закону.

Крім того, частиною 1 ст.20 Закону №875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Однак, положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

У відповідності до вимог п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування» (затв. Постановою КМУ від 31.01.2007р. №70), звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Разом із тим, відповідно до ч.1 ст.218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Також, ч.2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

До того ж, слід зазначити, що за змістом ст.18-1 Закону №875-ХІІ, пошук підходящої роботи безпосередньо здійснює державна служба зайнятості.

Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.

При цьому, одночасно необхідно звернути увагу й на те, що аналогічна правова позиція з цього питання вже неодноразово була висловлена як Вищим адміністративним судом України, зокрема по справі №К/800/8387/16 від 01.03.20017р., по справі №К/800/27329/17 від 10.08.2017р., по справі №К/800/24498/16 від 16.08.2017р., так і Верховним судом України по справі №21-81а13 від 16.04.2013р.

Так, як встановлено з матеріалів справи та вже зазначалося вище, протягом 2016 року ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» неодноразово подавало звіти форми №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та постійно інформувало службу зайнятості про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів, шляхом надання цих звітів (ф-3-ПН).

Крім того, відповідач також повідомляв листами і Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства про наявність вакансій (інженер з охорони та захисту лісу, помічник лісничого) та можливість працевлаштування інвалідів.

Також, дані вакансії були розміщені в загальній базі шукачів роботи на Інтернет-порталі «Труд» (www.trud.gov.ua).

Також, керівництво підрозділів (лісництв) розклеювали об'яви на дошках оголошень в селах та безпосередньо в м. Цюрупинськ.

Отже, з вказаного вбачається, що відповідачем у 2016 році було вжито усіх необхідних заходів зі створення робочих місць для інвалідів та було належним чином повідомлено органи працевлаштування інвалідів про створення відповідних робочих місць.

Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідач вжив усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

А відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову окружного суду - без змін.

Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: Ю.В. Осіпов

Судді: О.С. Золотніков

ОСОБА_1