18 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7827/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого Шинкар Т.І.,
суддів Пліша М.А.,
Ільчишин Н.В.,
секретаря судового засідання Чигер І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14 червня 2017 року у справі №338/105/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та покладення обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії,-
31.01.2017 ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - Управління), просив визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати відповідача провести з 01.01.2016 перерахунок призначеної пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016.
Ухвалою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 21.03.2017 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України.
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.06.2017 позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління подало апеляційну скаргу, просить скасувати постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14.06.2017 та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити в повному обсязі. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачений наступний механізм для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам-військовослужбовцям: МВС України повідомляє Пенсійний фонд про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку головними управліннями Пенсійного фонду України; головні управління Пенсійного фонду складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. На виконання п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 з метою забезпечення проведення перерахунку пенсій з 01.01.2016 до ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до цього списку входив також позивач. Апелянт зазначає, що кошти на потребу, яку сформовано Пенсійним фондом України (для проведення перерахунку пенсій), Міністерство соціальної політики України досі не надало, а тому відповідач позбавлений можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки на такі виплати не виділено коштів з Державного бюджету України.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, представник позивача та позивач щодо апеляційної скарги заперечили, просили залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Третя особа повноважного представника в судове засідання не забезпечила, належним чином повідомлена про місце та час розгляду справи, що відповідно до ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали, доводи апеляційної скарги та пояснення представників сторін в їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач, маючи право на перерахунок пенсії з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 від «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», самостійно звернувся до органів Пенсійного Фонду України з заявою про перерахунок пенсі. За результатами розгляду поданої заяви та доданих до неї документів пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії як то отримати довідку від МВС, він мав вчинити такі дії. Водночас, суд першої інстанції вказав, що немає жодних підстав стверджувати про те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 не може застосовуватись через незворотність дії нормативних актів у часі. Окрім того, не обґрунтованою, на переконання суду першої інстанції, є також позиція відповідача стосовно того, що рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 у справі № 4-рп/2015 було надано тлумачення, яким підставою для перерахунку пенсій, призначених за цим законом є лише надбавки, доплати, підвищення, встановлені законом, оскільки вказане рішення Конституційного Суду України дає тлумачення лише в контексті поставлених перед судом питань, а саме тлумачення поняття «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», а не усіх видів грошового забезпечення про якій йдеться у ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відтак, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та законними, підлягають задоволенню.
Суд апеляційної інстанції частково не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 29.10.2015 отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір пенсії обчислений, виходячи з грошового забезпечення, встановленого відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року.
17.11.2016 ОСОБА_2 звернувся в Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом Управління від 23.11.2016 №831/Д-15 ОСОБА_2 повідомлено, що Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом №900-VIII, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсії особам із числа колишніх працівників міліції. Окрім того вказано, що для проведення перерахунку пенсії колишнім працівникам МВС України, зокрема у зв'язку з набранням чинності вказаною Постановою у Головного управління на даний час немає законних підстав, оскільки від МВС України, на яке покладено відповідні повноваження, будь-яких повідомлень про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення не надходило (а.с.8).
Вважаючи, що Управлінням допущено бездіяльність щодо не проведення перерахунку призначеної пенсії, ОСОБА_2 звернувся із позовом до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунку призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з підпунктом «б» ч.1 ст.1-2 Закону №2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види такого грошового забезпечення.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Підсумовуючи вказане, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Суд апеляційної інстанції також погоджується з висновком суду першої інстанції, що набрання чинності Постановою №988 2 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, не є підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції.
При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності. У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, на день набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною.
Також суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції щодо необґрунтованості покликання Управління на те, що рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 надано тлумачення, яким підставою для перерахунку пенсій, призначених за цим законом є лише надбавки, доплати, підвищення, встановлені законом, оскільки таке тлумачення надано лише в контексті поставлених перед Судом питань, а саме тлумачення поняття «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», а не усіх видів грошового забезпечення про якій йдеться у ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд апеляційної інстанції, окрім того враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Водночас, щодо порядку проведення перерахунку пенсії позивача, то суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону №2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з ч.1 ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ст.63 Закону №2262-XII Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.
Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Однак, як вбачається з матеріалів справи при зверненні до Управління із заявою від 17.11.2016 позивач жодних додаткових документів, які б підтверджували його право на перерахунок пенсії (наприклад довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) до вказаної зави не долучав.
Про видачу відповідно довідки ОСОБА_2 звертався згодом із заявами від 01.12.2016 до ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області та від 06.12.2016 до МВС України (а.с.9-10,12-13).
Відповідно до листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової роботи МВС України від 14.12.2016 ОСОБА_2 повідомлено, що на час розгляду заяви позивача у МВС відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів, відповідно до Постанови №45. Водночас, МВС створило робочу групу щодо прирівнювання посад колишніх працівників органів внутрішніх справ до посад поліцейських (а.с.11).
Згідно з письмовими поясненнями МВС України від 10.04.2017 №12/6-1, наявними в матеріалах справи, МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017.
На підставі системного аналізу обставин справи та вказаних законодавчих положень, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що оскільки органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках, оскільки така довідка при зверненні із заявою про перерахунок пенсії від 17.11.2016 позивачем не подавалась, а МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ лише 03.02.2017, а відтак, відмовляючи в перерахунку пенсії Управління не допустило бездіяльності, діяло правомірно та в межах чинного законодавства.
Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до листа МВС України, адресованого до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017 (розміщеного на офіційному сайті МВС України) зазначено, що з метою забезпечення виконання вимог Закону, а також судових рішень, винесених судами з цього питання та які набрали законної сили, МВС надіслано в установленому порядку до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій. При цьому вказано, що позицію, висловлену в листі МВС від 24.02.2016 №2810/05/14-26, спростовано судовими рішеннями, які набрали законної сили, тому на сьогодні брати її до уваги не можна, на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісії ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Водночас, у вказаному листі зазначено показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими статтею 80 Закону України «Про Національну поліцію», станом на січень 2016 року.
Крім того, в апеляційній скарзі апелянтом зазначено, що з метою забезпечення проведення перерахунку пенсій з 01.01.2016 до ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області направило списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою, встановленою додатком 1 до Постанови №45, до якого входив й позивач. Відповідно до законодавчих вимог (ст.8 Закон №2262-XII ) виплата пенсій встановлених законодавством, звільненим з військової служби, особам, які мають право на пенсію за цим Законом забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Підсумовуючи вказане, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позивач як колишній працівник міліції має право на перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням розмірів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, проте на момент звернення позивача із заявою від 17.11.2016 Управління не допускало бездіяльності щодо перерахунку пенсії позивача, оскільки не мало правових підстав для такого перерахунку.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Так, у п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994р. Справа «Руїз Торіха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до ст.202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що рішення суду першої інстанції прийнято на підставі передчасних висновків, які не відповідають обставинам справи, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Щодо судових витрат, то такі в силу приписів ст.94 КАС України не належить стягувати з сторін спору.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити.
Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 14 червня 2017 року у справі №338/105/17 скасувати та прийняти нову, якою в задоволені позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та покладення обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т. І. Шинкар
судді М. А. Пліш
Н. В. Ільчишин
Повний текст Постанови складено 20.09.2017