20 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7853/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Улицького В.З. та Костіва М.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,
а також сторін (їх представників):
від позивача - ОСОБА_1;
від відповідача - ОСОБА_2;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.2017р. в адміністративній справі за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства «Карпатська рудна компанія», з участю прокуратури Закарпатської обл., про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
16.10.2014р. позивач ОСОБА_3 служба геології та надр України звернулася до суду із адміністративним позовом, у якому просила анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. з метою видобування золотих та золото-полімерних руд, а також підземних вод, придатних для технічного водопостачання Мужиївського родовища Закарпатської обл., що виданий відповідачу ОСОБА_4 з обмеженою відповідальністю /ТзОВ/ «Карпатська рудна компанія» (на даний час Приватного акціонерного товариства /ПрАТ/ «Карпатська рудна компанія»); судові витрати покласти на відповідача (а.с.3-10).
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.2017р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.225-233).
Не погодившись із постановою суду, її оскаржила позивач ОСОБА_3 служба геології та надр України, яка покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить у поданій апеляційній скарзі постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким заявлений позов задоволити (а.с.239-246).
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що за результатами позапланової перевірки відповідача виявлено перелік порушень законодавства, які останнім на підставі відповідного припису не усунуті в установлені строки. В подальшому наказом № 132 від 25.04.2014р. зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами, виданого відповідачу. Однак протягом 30-денного строку відповідач повторно не усунув виявлені порушення.
У зв'язку з тим, що станом на 07.06.2014р. ПрАТ «Карпатська рудна компанія» не надано матеріалів, що підтверджують факт усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства в сфері надрокористування, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю було направлено подання № 648-14/02 від 24.07.2014р. про анулювання спеціального дозволу № 5495 від 19.03.2012р.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника позивача на підтримання поданої скарги, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як достовірно з'ясовано судом першої інстанції, ТзОВ «Карпатська рудна компанія» (у подальшому ПрАТ «Карпатська рудна компанія») надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4113 від 16.03.2012р. з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку Берегівського родовища Закарпатської обл.
Також відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. з метою видобування золотих та золото-полімерних руд, а також підземних вод, придатних для технічного водопостачання Мужиївського родовища Закарпатської обл. (а.с.59).
17.03.2014р. до Державної служби геології та надр України звернулась прокуратура Закарпатської обл. з листом № 109 вих-14(98) щодо термінового виділення спеціаліста державного геологічного контролю для проведення спільної перевірки додержання вимог законодавства при геологічному вивченні та видобуванні руд золота ПрАТ «Карпатська рудна компанія» (а.с.21).
На підставі вищезазначеного листа ОСОБА_3 службою геології та надр України видано наказ № 77 від 18.03.2014р. «Щодо проведення позапланових перевірок».
На підставі вказаного наказу Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено позапланову перевірку ПрАТ «Карпатська рудна компанія», за результатами якої складено Акт перевірки № 02-01/08/2014-12/у (53) від 21.03.2014р. (а.с.24-32).
Проведеною перевіркою виявлені наступні порушення:
* відсутній оригінал Угоди про умови користування надрами, що містить програму робіт, чим порушено вимоги п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України «Про надра» та п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.;
* не переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. у зв'язку із зміною юридичної адреси надрокористувача, чим порушено вимоги ст.16 Кодексу України «Про надра», ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності», п.п.16, 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.;
* не виконується п.6 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р., ст.5.3 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин та п.2 Програми робіт з видобування корисних копалин Золото-полімерної руди Мужиївського родовища, а саме не проводився моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених Дозволом та зазначеною Угодою, спеціалізованими підприємствами, установами та організаціями згідно з абз.3 п.26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.;
* не виконується п.1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. в частині виконання умов Держгірпромнагляду України - № 625/0/3.1-6/12 від 26.01.2012р. та п.6 Програми робіт з видобування корисних копалин Золото-поліметалічні руди Мужиївського родовища, а саме не отримано акт про надання гірничого відводу в установленому порядку (термін виконання серпень - жовтень 2013 року), чим порушено вимоги ст.ст.17, 21, 23, 24 Кодексу України «Про надра», ст.24 Гірничого Закону України, п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р., постанови КМ України № 59 від 27.01.1995р. «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів»;
* відсутня ліцензія на видобування дорогоцінних металів, чим порушено вимоги ст.ст.24, 51 Кодексу України «Про надра», ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»;
* відсутній Акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння, чим порушено вимоги ст.40 Кодексу України «Про надра»;
* відсутнє погодження робочого проекту з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра, чим порушено вимоги ст.51 Кодексу України «Про надра», ст.24 Гірничого Закону України;
* не виконується п.1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. в частині виконання умов Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській обл. (екологічна картка № 07/06/02 від 09.11.2011р.), а саме проектно-технічну документацію на промислову розробку та перезатвердження промислових запасів Мужиївського золото-поліметалічного родовища представити в держуправління для проведення державної екологічної експертизи, чим порушено вимоги п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України «Про надра», п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.;
* не виконується п.1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. в частині виконання умов Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській обл. (екологічна картка № 07/06/02 від 09.11.2011р.), а саме провести експертизу технічного стану дамби хвостосховища, чим порушено вимоги п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України «Про надра», п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.;
* не виконується п.5 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. в частині проведення щорічного радіаційного контролю за породами на відповідність вимогам НРБУ-97, чим порушено вимоги п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України «Про надра»;
* не виконується п.6 Програми робіт з видобування корисних копалин Золото-поліметалічні руди Мужиївського родовища в частині підготовки родовища до розробки: виконання гірничо-капітальних та гірничо-підготовчих робіт 2240 п.м; проходка гірничих виробок 980 п.м (термін виконання серпень 2013 року - березень 2014 року), чим порушено вимоги ст.ст.24, 51 Кодексу України «Про надра», п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.;
* не виконується ст.7.1. Угоди про умови користування надрами № 5495 від 19.03.2012р. в частині щорічного інформування Держгеонадр України щодо стану виконання програми робіт, чим порушено п.5 ч.2 ст.24 Кодексу України «Про надра», п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.
За наявності вищевказаних порушень Західним міжрегіональним територіальним відділом Депаратменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис № 284-14/12 від 21.03.2014р., яким встановлено строк до 31.03.2014р. для усунення встановлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування. Припис отримано представником позивача 21.03.2014р. (а.с.33-34).
З метою недопущення протиправного використання надр відповідач наказом № 132 від 25.04.2014р. зупинив дію спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення № 5495 від 19.03.2012р., наданого ПрАТ «Карпатська рудна компанія» (а.с.38-39).
Листом № 6527/02/14-14 від 08.05.2014р. ОСОБА_3 служба геології та надр України повідомила позивача про зупинення дії спеціального дозволу та надала строк на усунення порушень, що призвели до зупинення дії такого дозволу, - 30 днів з моменту відправлення повідомлення (а.с.40).
У зв'язку з тим, що станом на 07.06.2014р. відповідачем не представлено матеріалів, які підтверджують факт усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено подання № 648-14/02 від 24.07.2014 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5495 від 19.03.2012р.
Неусунення відповідачем порушень в термін, встановлений суб'єктом владних повноважень, стало підставою для звернення до суду з вимогами про припинення права користування надрами шляхом анулювання спірного дозволу, виданого відповідачу.
Вирішуючи наведений спір колегія суддів враховує наступне.
ОСОБА_3 служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про ОСОБА_3 службу геології та надр України, затвердженого постановою КМ України № 1174 від 30.12.2015р.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що ОСОБА_3 служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі, на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі, на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затв. постановою КМ України № 615 від 30.05.2011р.
Згідно з п.23 цього Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Підстави припинення права користування надрами визначені ст.26 Кодексу України про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Відповідно до ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Наказом Державної служби геології та надр України № 132 від 25.04.2014р. відповідачу надано 30-денний строк для усунення виявлених порушень законодавства, про що він повідомлений листом № 6527/02/14-14 від 08.05.2014р. (а.с.38-39, 40).
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.09.2016р. у справі 807/1773/14, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2017р., скасовано наказ Державної служби геології та надр України № 132 від 25.04.2014р. в частині зупинення дії спеціального дозволу № 5495 від 19.03.2012р. (а.с.146-152, 174-185, 186-192).
Ухвалою ВАС України від 24.03.2017р. у справі № К/800/8647/17 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на вищевказані судові рішення (а.с.193-196).
Із змісту вказаних рішень слідує, що відповідачем фактично усунуті виявлені перевіркою порушення.
Окрім цього, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. у справі 807/1689/14 визнано протиправними та скасовані п.п.4-8 припису № 285-14/02 від 21.03.2014р. та п.5 припису № 284-14/02 від 21.03.2014р. (а.с.76-85)
Вказана постанова набрала законної сили за наслідками апеляційного розгляду.
За таких умов правові підстави для задоволення позову Державної служби геології та надр України в порядку Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» є відсутніми, оскільки наказ Державної служби геології та надр України № 132 від 25.04.2014р., яким надано відповідачу строк для усунення виявлених порушень законодавства, є скасованим в судовому порядку.
Із наведеного випливає, що суд першої інстанцій вірно застосував норми вищевказаних нормативно-правових актів, внаслідок чого правильно вказав на необґрунтованість та безпідставність заявлених позовних вимог.
Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що заявлений позов не підлягає до задоволення, з вищевикладених мотивів.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.05.2017р. в адміністративній справі № 807/3249/14 залишити без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя ОСОБА_5
судді ОСОБА_6
ОСОБА_7