18 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7147/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Ільчишин Н.В., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Ресурс» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2017 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Ресурс» до головного управління Державної служби України з питань праці у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанов,-
товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес Ресурс» звернулося в суд першої інстанції з адміністративним позовом до головного управління Державної служби України з питань праці у Львівській області в якому просило визнати протиправними та скасувати постанови № 13011882627-0028 та № 13011882627-0036 від 18.01.2017 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес Ресурс» оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що норми ч. 4 та ч. 5 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлюють наступне: заходи контролю здійснюються, зокрема, - відповідачем у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами; зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов'язані забезпечити дотримання вимог конкретних норм цього Закону.
Отже, ч. 4 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дозволяє під час здійснення державного нагляду користуватись не тільки нормами цього Закону, але і нормами міжнародного права та законів у відповідних сферах, якщо такі існують, тобто розширює правове регулювання, а ч. 5 - зобов'язує ті органи, які здійснюють нагляд керуючись не тільки нормами цього Закону, але і нормами міжнародного права та законів у відповідних сферах, у будь - якому випадку забезпечити дотримання певних норм цього Закону.
Частина 5 ст. 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлює лише пріоритет правового регулювання у випадку існування колізій правових норм, але аж ніяк не обмежує сферу дії Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Тим більше, для відповідача, правове регулювання здійснення заходів контролю яким взагалі не має ніяких колізій, бо регламентоване виключно нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою позов задовольнити.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання осіб, які беруть учать у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ГУ Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку додержання ТОВ «Бізнес Ресурс» законодавства про працю та загальнообов'язкове державне страхування в період з 27.12.2016 року по 28.12.2016 року, результати якої оформлено актом №13011882627, в якому зазначено, що перевіркою встановлено ряд порушень чинного законодавства про працю, в тому числі: ч. 6 ст. 95 КЗпП України, ст. 33 Закону України «Про оплату праці»; ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці»; ч. 4 ст. 115 КЗпП України ст. 21 Закону України «Про відпустки», ч. 1 ст. 116 КЗпП України, ч. 1 ст. 117 КЗпП України. Внаслідок виявлених порушень, зафіксованих у акті перевірки від 28.12.2016 року винесено Припис № 13-01-188/2627-1900 від 28.12.2016 року та повідомлено про необхідність у строк до 28.01.2017 року письмово проінформувати про виконання вимог припису ГУ Держпраці у Львівській області. 18.01.2017 року відповідачем за порушення вимог ч. 6 ст. 95 КЗпП України, ст. 33 Закону України «Про оплату праці», порушення вимог ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», ч. 1 ст. 116 КЗпП України, ч. 1 ст. 117 КЗпП України, винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 13011882627-0028, відповідно до якої на підприємство накладено штраф у розмірі 3200,00 грн. Постановою № 13011882627-0036 від 18.01.2017 року за порушення вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про відпустки» до ТОВ «Бізнес Ресурс» застосовано штраф у розмірі 4800,00 грн.
Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що згідно з пунктом 1, 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМ України № 96 від 11 лютого 2015 року Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №100 утворено територіальні органи Держпраці, зокрема Головне управління Держпраці у Львівській області. Управління здійснює свою діяльність відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 8 від 04.02.2016 року.
Відповідно до п.п.1 п. 3 Положення, одним із основних завдань Управління, є зокрема, реалізація державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Підпунктом 5 п. 4 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення Управління має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2013 р. №390, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 липня 2012 р. за № 1291/21603 затверджено Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів.
Відповідно до пункту 7 цього Порядку за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.
Судом першої інстанції також встановлено, за наслідками проведеної ГУ Держпраці у Львівській області позапланової перевірки додержання ТОВ «Бізнес Ресурс» законодавства про працю та загальнообов'язкове державне страхування складено акт перевірки. ГУ Держпраці у Львівській області 13.01.2017 р. за №350/1/11-30 направило на адресу ТОВ «Бізнес Ресурс» виклик на розгляд справи про накладення штрафу на підставі зафіксованих у акті перевірки від 28.12.2016 р. №13/01/188/2627 порушень законодавства про працю, відповідальність за що передбачено статтею 265 КЗпП України. Зазначений лист-виклик направлено на адресу: 79022, Львівська область, м. Львів, вул. Городоцька, 280. Саме така адреса місцезнаходження ТОВ «Бізнес Ресурс» значиться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до абзю 3 та 8 ст. 265 КЗпП України встановлено відповідальність за порушення законодавства про працю. Відповідно до ч. 2 цієї статті юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;
порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Згідно з пунктом 2 Порядку про накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).
Штрафи можуть бути накладені на підставі, зокрема, акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.
Також суд зазначив, що позивач не заперечував допущення ним зафіксованих у акті перевірки порушень та ТОВ «Бізнес Ресурс» вжито заходи для їх усунення, про що повідомлено ГУ Держпраці у Львівській області відповідно до листа від 27.01.2017 року за вих. № 51, тобто вже після винесення ГУ Держпраці у Львівській області оскаржуваних постанов. За порушення Товариством вимог частини 6 статті 95 КЗпП України, ст. 33 «Про оплату праці», частин 1 та 2 статті 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про оплату праці», частини 1 статті 116 КЗпП України, частини 1 статті 117 КЗпП України, застосовано штраф у розмірі 3200,00 грн. За порушення Товариством вимог частини 4 статті 115 КЗпП України, статті 21 Закону України «Про відпустки» постановою від 18.01.2017 року № 13011882627-0036 застосовано штраф у розмірі 4800,00 грн. Розмір застосованих штрафів за виявленні порушення відповідає розміру штрафних санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП України.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, постанови про накладення штрафу від 18.01.2017 року винесені правомірно, тому вірно вважав, що заявлені вимоги є безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Ресурс»- залишити без задоволення, а постанова Львівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2017 року по справі № 813/1429/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Н.В. Ільчишин
ОСОБА_1
Повний текст виготовлений 21.09.2017 року