18 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/8104/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,
при секретарі судового засідання: Керод Х.І.,
з участю позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
представника третьої особи: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області та ОСОБА_5 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 червня 2017 року у справі № 803/663/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
29.05.2017р. ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення про скасування державної перереєстрації автомобіля марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1; зобов'язати ОСОБА_4 сервісний центр МВС у Волинській області поновити державну перереєстрацію автомобіля марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 19 червня 2017 року позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області про скасування державної перереєстрації від 12.02.2016 року на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, прийняте у формі висновку ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області від 05 травня 2017 року; зобов'язано ОСОБА_4 сервісний центр МВС у Волинській області вчинити дії щодо поновлення державної перереєстрації транспортного засобу марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 за громадянкою ОСОБА_1.
Не погодившись з даною постановою суду відповідач ОСОБА_4 сервісний центр МВС у Волинській області оскаржив її подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій посилаючись на неповне зясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати і прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Зокрема в обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції не було взято до уваги те, що висновком експертизи від 15.03.2017 року № 61 підтверджено, що підпис у графі «підпис» в рядку «Продавець» в договорі купівлі-продажу транспортного засобу від 12.02.2016 року виконаний не ОСОБА_5, а іншою особою. 14.09.2016 року Луцьким відділом поліції Головного управління поліції у Волинській області за наведеним фактом відкрито кримінальне провадження № 112016030010004254 за ч. 4 ст.358 КК України. Апелянт зазначає, що скасування перереєстрації вищезазначеного автомобіля було правомірно прийняте у відповідності до ч.3п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів № 1388, затверджене постановою КМУ № від 07.09.1998 року, оскільки такий передбачає, що «у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування». Крім цього зазначає, що сторони не підписували договору купівлі-продажу, а тому такий правочин є нікчемний.
Також не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, її оскаржив третя особа ОСОБА_5 подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій вказує, що судом при прийнятті постанови порушено норми матеріального та процесуального права, просить її скасувати і прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. Також просив скасувати заходи забезпечення адміністративного позову.
В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_5 вказує, що 14.09.2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення, а саме: незаконне позбавлення права власності на автомобіль PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1. З даних підстав Слідчим відділом Луцького відділу поліції Головного управління поліції у Волинській області розпочато досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12016030010004254 за ч. 4 ст.358 КК України. У рамках даного кримінального провадження висновком експертизи від 15.03.2017 року № 61 підтверджено, що підпис у графі «підпис» в рядку «Продавець» в договорі купівлі-продажу транспортного засобу від 12.02.2016 року виконаний не ОСОБА_5, а іншою особою. Вказаний вище автомобіль у вищезазначеному кримінальному провадженні визнаний речовим доказом.
Апелянт зазначає, що скасування перереєстрації вищезазначеного автомобіля було правомірно прийняте у відповідності до ч.3 п.40 Порядку № 1388, оскільки такий передбачає, що «у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування». Також апелянт зазначає, що сторони не підписували договору купівлі-продажу транспортного засобу, а тому такий правочин є нікчемний.
Позивач в судовому засіданні проти вимог апеляційних скарг заперечила, просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представник апелянта - ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області в судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача підтримала, надавши пояснення аналогічні викладеним в скарзі, просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Представник апелянта - ОСОБА_5 в судовому засіданні апеляційну скаргу вказаного апелянта підтримав, надавши пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи на адресу ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області від старшого слідчого СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області надійшов лист від 25 квітня 2017 року № 6002 58/02-2017, в якому повідомлялося, що СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016030010004254 від 14.09.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України.
У вказаному листі зазначено, що 12.02.2016 року невстановлена особа, діючи з метою використання завідомо підробленого документу, перебуваючи у відділенні територіального сервісного центру 0741 по вул. Підгаєцькій, 3 у місті Луцьку, використала підроблені документи на підставі яких було перереєстровано автомобіль марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_3, номер кузова НОМЕР_2 без дозволу власника ОСОБА_5 на нового власника, а саме ОСОБА_1, що підтверджується висновком судово-почеркознавчої експертизи №61 від 15.03.2017 року, оскільки підписи в документах котрі стали підставою для перереєстрації автомобіля виконані не ОСОБА_5, а іншою особою, відтак слідчий просив вирішити питання про скасування державної реєстрації вищевказаного транспортного засобу.
Крім цього до листа був доданий висновок експерта № 61 від 15 березня 2017 року згідно з яким підпис у графі “підпис” в рядку “продавець” в договорі купівлі-продажу транспортного засобу від 12.02.2016 року виконаний не ОСОБА_5, а іншою особою.
Згодом, 05 травня 2017 року посадовими особами ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області, за результатами перевірки матеріалів, що стали підставою для проведення перереєстрації автомобіля PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску номер кузова НОМЕР_2 у ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області, складено висновок за № 31/3-1123, який затверджений заступником директора РСЦ МВС у Волинській області 05 травня 2017 року.
З вказаного висновку вбачається, що за результатами перевірки від 05.05.2017 року № 31/3-1123, керуючись пунктом 40 Порядку, відповідачем прийнято рішення: скасувати перереєстрацію від 12.02.2016 року транспортного засобу марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, яка була проведена в територіальному сервісному центрі 0741 РСЦ МВС у Волинській області; копію висновку направити в Територіальний сервісний центр 0741 ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області для виконання та повідомити старшого слідчого Луцького ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_6 про прийняте рішення.
Вказаний транспортний засіб знятий з обліку 06 травня 2017 року, що підтверджується реєстраційною карткою (а.с.35).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до переконання, що відповідач не довів правомірність прийнятого оскаржуваного рішення про скасування державної перереєстрації від 12.02.2016 року на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1..
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким висновком Волинського окружного адміністративного суду з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону України “Про дорожній рух”, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (надалі - Порядок №1388).
Відповідно до п.2 розділу «Загальні положення», цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
З аналізу першого та другого пунктів вказаного Порядку слідує, що визначені процедури реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків здійснюються за заявами юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.
Аналогічне слідує і з пункту 40 Порядку №1388, яким визначено, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця або рішення суду.
У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби (абзац 3 пункту 40 Порядку №1388).
Відтак скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу можливе у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із судом першої інстанції, що висновки відповідача про підробку (фіктивність) документів, на підставі яких за ОСОБА_1 був зареєстрований автомобіль, ґрунтуються на даних досудового розслідування в межах кримінального провадження № 12016030010004254, а тому такі факти повинні бути перевірені, прийняті судом як належні та відображені у судовому рішенні (вироку, постанові або ухвалі) за результатом розгляду кримінального провадження по суті.
Суд першої інстанції зробив вірний висновок, що судове рішення за результатами розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був перереєстрований автомобіль на позивача, може бути підставою для скасування державної реєстрації (перереєстрації), але скасування такої реєстрації (перереєстрації) лише на підставі листа слідчого, до винесення судом рішення по кримінальній справі, є передчасним та незаконним.
Також, листом прокурора Луцької місцевої прокуратури № 33-4254 вих 17/кп від 31.05.2017 року, адресованого ОСОБА_1, повідомляється, що 31 травня 2017 року, станом на час розгляду справи в суді першої інстанції, підслідність у кримінальному провадженні №12016030010004254 було змінено, а матеріали передані до СВ Оболонського УП ГУНП у місті Києві для проведення подальшого досудового розслідування.
Таким чином на момент прийняття рішення відповідачем про скасування державної перереєстрації автомобіля марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 (прийнятого у формі висновку ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області № 31/3-1123 від 05 травня 2017 року) так і на момент розгляду справи в адміністративному суді, відсутнє судове рішення, в якому було б підтверджено факт підробки (фіктивності) документів, які стали підставою для проведення 12.02.2016 року державної перереєстрації автомобіля на позивача, що відповідно підтверджує правомірність висновку суду першої інстанції про передчасність та незаконність рішення відповідача.
З врахуванням викладеного колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що оскільки, у листі старшого слідчого СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області від 25 квітня 2017 року № 6002 58/02-2017 відомості про підробку (фіктивність) документів, які стали підставою для перереєстрації автомобіля марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1, не перевірені судом під час розгляду кримінального провадження №12016030010004254, за вказаним кримінальним провадженням не складений обвинувальний акт та не винесено судове рішення за результатом його розгляду, тому суд першої інстанції дійшов вірного рішення, що висновок посадових осіб ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області про скасування перереєстрації від 12.02.2016 року вищевказаного транспортного засобу є передчасним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню та задовольнив позовні вимоги, визнавши протиправним та скасувавши рішення ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області про скасування державної перереєстрації від 12.02.2016 року на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2, прийняте у формі висновку ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області від 05 травня 2017 року та зобов'язавши відповідача вчинити дії щодо поновлення державної перереєстрації вищевказаного транспортного засобу за громадянкою ОСОБА_1.
Щодо доводів апелянтів про те, що договір купівлі-продажу транспортного засобу є нікчемним, оскільки не укладався, то апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
З врахуванням норм цивільного законодавства України, нікчемним є правочин недійсність якого прямо передбачена законом. Зокрема це правочини укладенні з недодержанням обов'язкової письмової форми, недодержанням нотаріальної форми, укладений недієздатною особою, вчиненні без дозволу органу опіки та піклування, та такі, які порушують публічний порядок. Заперечення факту підписання договору купівлі-продажу, свідчить не про нікчемність правочину, а його недійсність яку можна оспорювати у судовому порядку.
На день розгляду адміністративної справи у суді, укладений між ОСОБА_5М та ОСОБА_1 договір купівлі-продажу автомобіля від 12.02.2016 року, ніким не оспорювався, в судовому порядку не визнався недійсним та дана обставина доповнює лише викладену вище обставину про передчасність та протиправність рішення відповідача, згідно якої судом встановлено, що на момент прийняття рішення відповідачем про скасування державної перереєстрації автомобіля марки PORSCHE PANAMERA, 2014 року випуску, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, номер кузова НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 (прийнятого у формі висновку ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області № 31/3-1123 від 05 травня 2017 року) так і на момент розгляду справи в адміністративному суді, відсутнє судове рішення, в якому було б підтверджено факт підробки (фіктивності) документів, які стали підставою для проведення 12.02.2016 року державної перереєстрації автомобіля на позивача.
ОСОБА_7 апелянтів не спростовують висновків суду першої інстанції.
Щодо скасування заходів забезпечення позову то колегія суддів, зазначає, що відповідно до резолютивної частини ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2017 року у справі № 803/603/17 вжиті заходи забезпечення позову діють до закінчення розгляду справи по суті та набранням рішенням по справі законної сили.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції розглянув спір з дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого обґрунтовано задовольнив позов ОСОБА_1, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваної постанови Волинського окружного адміністративного суду від 19 червня 2017 року колегія суддів не вбачає.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційні скарги ОСОБА_4 сервісного центру МВС у Волинській області та ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 19 червня 2017 року у справі № 803/663/17 - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_8
судді ОСОБА_7
ОСОБА_9
Повний текст ухвали складено 20.09.2017р.