Справа: № 823/794/17 Головуючий у 1-й інстанції: Рідзель О.А.
Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
14 вересня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Желтобрюх І.Л. та Файдюка В.В.,
за участю секретаря - Казюк Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, за участю третьої особи - Управління Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області, про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії,
У травні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправною відмову Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, яка оформлена у вигляді листа від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488 у наданні ОСОБА_2 дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту);
- зобов'язати Смілянську районну державну адміністрацію повторно розглянути заяви ОСОБА_2 від 15 червня 2016 року про надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту) - та прийняти по кожній заяві одне з відповідних рішень, передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року у задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» має право на отримання в оренду нерозподілених (невитребуваних) паїв.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте у судове засідання не з'явилися та про причини неявки суду не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення про часткове задоволення позову виходячи із наступного.
Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Суд встановив, що 15 червня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області із заявами про надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту). У задоволенні зазначених заяв було відмовлено.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2016 року у справі № 823/1006/16 Смілянську районну державну адміністрацію Черкаської області було зобов'язано повторно розглянути зазначені заяви відповідача.
За результатами повторного розгляду заяв від 15 червня 2016 року Смілянська районна державна адміністрація Черкаської області направила ОСОБА_2 лист від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488, у якому зазначила, що не наділена повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками, на які претендує заявник.
Не погоджуючись із такими діями Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з того, що відповідач надав докази правомірності свого рішення, викладеного у листі від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488.
Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він не знайшов свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернувся до Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області із заявою про надання в оренду земельних ділянок з посиланням на те, що вони належать до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок після здійснення розпаювання.
Повноваження сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації щодо розпорядження нерозподіленими (невитребуваними) земельні ділянки визначені спеціальним нормативно-правовим актом - Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Таким чином, для вирішення питання щодо наявності у Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області повноважень щодо розпорядженнями земельними ділянками, які позивач просить надати в оренду, необхідно встановити чи належать вони до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.
Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.
Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).
У відповідності до ч.ч. 2, 4 ст. 7 вказаного Закону у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.
Із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються деградовані, малопродуктивні, а також техногенно забруднені сільськогосподарські угіддя, що підлягають консервації; заболочені землі; землі, на яких розміщені розвідані родовища корисних копалин загальнодержавного значення, запаси яких затверджені у встановленому законодавством порядку; інші землі, які недоцільно використовувати для сільськогосподарських потреб.
Положеннями ч. 5 ст. 7 та ч. 5 ст. 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), а також проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.
Таким чином, матеріали, необхідні для вирішення питання щодо статусу земельних ділянок перебувають у розпорядженні органів, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 5 ст. 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Згідно з матеріалами справи Смілянська районна державна адміністрація Черкаської області зверталася до Управління Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області із запитом від 02 грудня 2016 року № 01-30/11/2488 про надання інформації про те, чи були включені відповідні земельні ділянки включені у площі земельних ділянок, що підлягали розподілу відповідно до проекту паювання та чи були прийняті рішення щодо їх консервації. Відповідь на вказаний запит у матеріалах справи відсутня.
Як зазначено у листі від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488, підставою для відмови у задоволенні заяв ОСОБА_2 від 15 червня 2016 року стало те, що Управління Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області не підтвердило статусу земельних ділянок як нерозподілених (невитребуваних), не надало списку власників земельних часток (паїв), чиї землі є нерозподіленими (невитребуваними).
Таким чином, висновок Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, викладений у листі від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488 щодо відсутні у неї повноважень з надання в оренду запитуваних земельних ділянок фактично ґрунтується на тому, що інформації, необхідна для перевірки статусу земельних ділянок, не надійшла.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Колегія суддів вважає, що рішення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, викладене у листі від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488, не відповідає зазначеному критерію, оскільки прийняте без з'ясування дійсного статусу земельних ділянок, які позивач просить надати у оренду.
Під час вирішення даної справи колегія суддів також враховує, що в матеріалах справи містяться листи Управління Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області від 21 грудня 2016 року № 14-28-08.6-4655/15-16 та від 27 грудня 2016 року № 14-28-0.6-4719/15-16, направлені у відповідь на запити відповідача від 15 та 26 грудня 2016 року. У вказаних листах зазначено, що землі КСГП «Зоря» Ташлицької сільської ради відносяться до земель колективної власності. Частину зазначених земель було вирішено не паювати та залишити у спільній сумісній власності.
Разом з тим, зазначені листи не містять інформації про те, чи приймали участь у паюванні саме ті земельні ділянки, які ОСОБА_2 просить передати в оренду. У разі, якщо такі території приймали участь у розподілі земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), відповідачу належить з'ясувати чи були відповідні паї витребувані їх власниками.
Рішення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, яке було прийняте без з'ясування зазначених обставин, є необґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Під час повторного вирішення заяв ОСОБА_2 від 15 червня 2016 року Смілянській районній державній адміністрації Черкаської області необхідно з'ясувати чи належать земельні ділянки, на які претендує позивач, до нерозподілених або невитребуваних земельних ділянок та залежно від з'ясованих обставин прийняти рішення з дотриманням вимог ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Звертаючись до суду з даним позовом, ОСОБА_2 просив суд зобов'язати відповідача прийняти за результатами вирішення його заяв одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Разом з тим, вказана норма права встановлює порядок надання у користування земельних ділянок державної або комунальної власності та не визначає механізму передачі в орендну нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок.
Таким чином, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2 спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 29 червня 2017 року, та є підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції не вірно встановив фактичні обставини справи, надав неналежну оцінку дослідженим доказам та прийняв рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2017 року - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, яка викладена у листі від 22 грудня 2016 року № 01-30/11/2488, у наданні ОСОБА_2 дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту).
Зобов'язати Смілянську районну державну адміністрацію Черкаської області повторно розглянути заяви ОСОБА_2 від 15 червня 2016 року про надання дозволів на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту).
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді І.Л. Желтобрюх
В.В. Файдюк
Постанова складена у повному обсязі 19 вересня 2017 року.
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Файдюк В.В.