Постанова від 11.09.2017 по справі 759/298/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 759/298/17 Головуючий у 1-й інстанції: Миколаєць І.Ю.

Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 вересня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 10.04.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулася до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку, призначеної позивачу пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови КМ України № 292 від 06.04.2016 «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році»; зобов'язання провести позивачу з 29.06.2016 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно Закону України «Про державну службу», постанови КМ України № 292 від 06.04.2016 «Деякі питання державних службовців у 2016 році», а саме посадового окладу у розмірі 7 754,00 грн, надбавки за ранг державного службовця у розмірі 600,00 грн, надбавки за стаж роботи на державній службі 17 років у розмірі 3 877,50 грн і врахованих раніше надбавок та премій за 24 календарні місяці роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань зі збереження індексації виплат у розмірі 80 відсотків заробітної плати.

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 10.04.2017 вищевказаний адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % від посадового окладу з урахуванням надбавок.

Згідно інформаційної довідки Державної служби статистики України № 19.1-27/150-16 від 16.12.2016, позивач дійсно працювала у Державній службі статистики України з 19.11.1996 по 28.03.2014 та обіймала посаду заступника директора департаменту - начальника відділу.

Станом на 09.12.2016 посадовий оклад за відповідною посадою працюючого державного службовця становить 7754,00 грн., надбавка за 5 ранг становить 600, 00 грн, надбавка за вислугу років за стаж державної служби 17 років становить 50 % посадового окладу - 3877, 00 грн.

30.12.2016 позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням оплати праці державних службовців, зокрема, були збільшені посадові оклади, надбавки за ранг та вислугу років, згідно з постановою КМ України № 292 від 06.04.2016 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

На вказану заяву відповідач листом № 2614/03 від 11.01.2017 повідомив позивача, що з 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» (№ 889-VІІІ від 10.12.2015), пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень якого, скасовано зокрема ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (№3723-ХІІ від 16.12.1993).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Постановами КМ України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року № 292 та «Питання оплати праці працівників державних органів» № 15 від 18.01.2017 змінено розмір посадових окладів державних службовців, надбавки за ранг з 01.05.2016 та 01.01.2017 (відповідно).

У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889), положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в частині права на перерахунок пенсії втратили чинність.

Відповідно до статті 90 Закону № 889, який набрав чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Натомість, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, відмова відповідача відповідає волі законодавчого органу влади щодо позбавлення права пенсіонерів на перерахунок пенсії державного службовця з 01.05.2016.

Щодо застосування до спірних правовідносин принципу верховенства права, колегія суддів змушена зауважити, що у відповідності до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цієюКонституцією межах і відповідно до законів України.

У відповідності до частини третьої КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки з 01.05.2016 Законом України «Про державну службу» по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців, в тому числі, можливістю перерахунку раніше призначених пенсій, колегія суддів вважає, що відповідачем вчинені дії на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 19.01.2017 у справі № 669/595/16-а.

Питання наявності підстав для включення до перерахунку пенсії позивача сум матеріальних допомог та інших складових заробітної плати в межах даного спору не розглядається, позаяк, в матеріалах справи відсутні докази того, що зазначена довідка передавались до відповідача.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду першої інстанції та апеляційним судом приймаються в якості належних.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду - скасувати, ухваливши нову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.

Постанову Святошинського районного суду м. Києва від 10.04.2017 скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії та оскарженню не підлягає.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна

Головуючий суддя Кучма А.Ю.

Судді: Безименна Н.В.

Аліменко В.О.