Справа: № 754/5846/17 Головуючий у 1-й інстанції: Галась І.А Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
Іменем України
11 вересня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Деснянського районного суду м. Києва від 19.07.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_2 звернулася до Деснянського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат», які зазначені в довідці Головного територіального управління юстиції у м. Києві № 83 від 02.03.2017, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправними; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу як державному службовцю, з урахуванням «інших виплат» згідно довідки Головного територіального управління юстиції у м. Києві № 83 від 02.03.2017 про складові заробітної плати за 24 місяці, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% на час призначення пенсії, починаючи з 03.03.2017, виходячи з середньомісячної суми зазначених виплат за 24 календарні місяці роботи в розмірі 87 263,23 грн без обмеження максимального розміру пенсії.
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 19.07.2017 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково. Визнано дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням "інших виплат", які зазначені в довідці Головного територіального управління юстиції у місті Києві № 83 від 02.03.2017, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" протиправними. Зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу як державному службовцю, з урахуванням "інших виплат" згідно довідки Головного територіального управління юстиції у місті Києві № 83 від 02.03.2017 про складові заробітної плати за 24 місяці, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 80 відсотків на час призначення пенсії, починаючи з 03.03.2017, виходячи з середньомісячної суми зазначених виплат за 24 календарні місяці роботи в розмірі 87 263,23 грн без обмеження максимального розміру пенсії.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_2 з 14.01.2013 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яку було обчислено в розмірі 80 % від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, доплат, премій, передбачених Законом України «Про державну службу».
При оформленні пенсії пенсійним фондом не було враховано до складу заробітної плати позивача «Інші виплати».
02.03.2017 позивачу надана нова довідки для обчислення її пенсії, зокрема, довідка № 83, в якій включено інші виплати (а.с.8).
03.03.2017 позивач звернулась до управління із заявою щодо врахування під час перерахунку пенсії інших виплат, що включені до довідок.
Листом № 4079/09 від 09.03.2017 відповідачем було відмовлено у такому обчисленні з тих підстав, що Закон України «Про державну службу» № 889 від 10.12.2015, який набрав чинності з 01.05.2016, не містить положень щодо перерахунку пенсії (а.с.10-11).
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ від 19.12.1993 «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно частини другої статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини шостої статті 33 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Із довідки № 83 від 02.03.2017 вбачається, що позивачу сплачувалися суми інших виплат.
На всі виплати, що включені в дану довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ.
Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Таким чином, відповідні матеріальні допомоги, що були виплачені позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, за змістом наведених норм статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 28.05.2013 №21-97а13 та від 04.03.2014 №2 1-3а14.
Доводи апелянта, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, що з 1 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, колегією суддів не приймаються, оскільки прийняті норми закону застосовуються до осіб, яким призначається пенсія, а в даному випадку поновлюється порушене право позивача на належну пенсію раніше призначену.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Інші доводи апелянта також не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.
Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м. Києва від 19.07.2017 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Аліменко В.О.