ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
19 січня 2017 року № 826/8910/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І., суддів: Данилишина В.М., Качура І.А. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Аграрного фонду до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправним та скасування рішення.
Аграрний фонд звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі - відповідач, Міністерство, Мінагрополітики) та просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 26 травня 2016 року № 177 «Про проведення перевірки питань діяльності Аграрного фонду».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що повноваження відповідача, визначені у Положенні про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1119 «Про затвердження Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України», не передбачають прийняття рішень щодо проведення перевірок питань діяльності Фонду, такі функції віднесено до органів, уповноважених здійснювати внутрішній аудит, в порядку визначеному чинним законодавством.
Представник відповідача подав до суду письмові заперечення, які долучені до матеріалів справи, у яких, зокрема зазначив, що Аграрний фонд засновано на державній формі власності, він належить до сфери управління Мінагрополітики, підпорядкований йому та підзвітний, тому спірний наказ видавався в рамках визначених повноважень Міністерства, а крім цього перевірка проводилася не як контролюючим органом, а як уповноваженим органом управління. У позові просив відмовити повністю.
Ухвалою від 27 липня 2016 року (протокольною) відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов у письмове провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26 травня 2016 року № 177 «Про проведення перевірки питань діяльності Аграрного фонду утворено Комісію з проведення перевірки питань діяльності Аграрного фонду (код ЄДРПОУ 33642855, адреса: 01001, м. Київ, вул.. Б.Грінченка, 1) у складі згідно з додатком, якій доручено провести перевірку питань діяльності Аграрного фонду у термін з 26 травня 2016 року до 06 червня 2016 року. Голові Комісії доручено поінформувати керівництво Міністерства аграрної політики та продовольства України про результати проведеної роботи. Наказ підписано Міністром Кутовим Т.
Позивач вбачає протиправність наказу у тому, що Міністерство не наділено повноваженнями на проведення перевірок Аграрного фонду, тому підстави для прийняття оскаржуваного наказу були відсутні.
Оцінивши наявні в матеріалах справи документи, вислухавши пояснення позивача, суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому та об'єктивному досліджені доказів, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» суб'єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи.
Згідно з підпунктами 1,2,4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1119 «Про затвердження Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України» Міністерство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує: формування та реалізує державну аграрну політику, державну політику у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, охорони прав на сорти рослин, тваринництва; формування та реалізацію державної політики у сферах рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, лісового та мисливського господарства, ветеринарної медицини, безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва; формування державної політики у сферах використання і охорони земель сільськогосподарського призначення.
Мінагрополітики у своїй діяльності керується Конституцією України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Пункти 9,10 Положення передбачають, що Мінагрополітики очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем'єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України, здійснює керівництво його діяльністю; утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Мінагрополітики, затверджує їх положення (статути), призначає на посаду за погодженням з головами місцевих держадміністрацій та звільняє з посади їх керівників, крім випадків, установлених законом, виконує у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності.
Відповідно до пункту 8 Положення Мінагрополітики у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Мінагрополітики, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
Нормативно-правові акти Мінагрополітики підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку. Накази Мінагрополітики, видані у межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Постановою Кабінету міністрів України від 06 липня 2005 року № 543 «Про Аграрний фонд» відповідно до статті 9 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» утворено Аграрний фонд та затверджено Положення про нього, згідно якого Фонд є державною спеціалізованою бюджетною установою, уповноваженою реалізовувати цінову політику в агропромисловому секторі економіки. Фонд належить до сфери управління Мінагрополітики, є підзвітним і підконтрольним йому.
Наведене свідчить про те, що Мінагрополітики, як суб'єкт управління об'єктами державної власності, наділений відповідними повноваженнями, зокрема й на здійснення перевірки підприємств, що належать до сфери його управління, у тому числі й Аграрного фонду, шляхом прийняття відповідного рішення (наказу).
Крім того, як зазначає представник відповідача у письмових запереченнях, що підтверджується також і аналізом чинного законодавства, відповідач, приймаючи спірний наказ, діяв не як контролюючий орган, а як уповноважений орган управління, а тому діяв на підставі та у межах повноважень, передбачених законом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування наказу від 26 травня 2016 року № 177 «Про проведення перевірки питань діяльності Аграрного фонду» нормативно не підтверджуються.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На думку суду, обставин, які б вказували на невідповідність оскаржуваного наказу нормам чинного законодавства не вбачається, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 17, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя В.І. Келеберда
Судді В.М. Данилишин
І.А Качур