ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 вересня 2017 року № 826/10310/17
Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., при секретарі судового засідання Острович Е.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української православної Церкви
до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання протиправним та скасування Наказу №228 від 14.07.2017р. та зобов'язання вчинити дії
за участю сторін:
від позивача: Сааді Р.М., Кабашний Ю.О.
від відповідача: Маланчук В.М.
До Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом звернулась Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир) Української православної Церкви (надалі - Монастир, позивач) до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі - Департамент, відповідач) про визнання протиправним та скасування Наказу №228 від 14.07.2017р. та зобов'язання вчинити дії.
Представник позивача з урахуванням поданої заяви про зміну (доповнень) підстав та предмету позову зазначає, що відповідачем 14.07.2017р. протиправно прийнято наказ №228 «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об'єкта до експлуатації», яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 від 02.08.2013р. №ІУ 083132140154, реєстрацію декларацій про готовність об'єкта до експлуатації «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 Братський корпус від 26.08.2015р. №КВ 143152381856.
Представником відповідача на адресу суду подано письмові заперечення, в яких зазначив про правомірність оскаржуваного наказу №228 від 14.07.2017р., оскільки позивачем порушено норми Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р. №3038-VI, Порядку виконання підготовних та будівельних робіт, затверджених постановою КМУ від 13.04.2011р. №466, Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених постановою КМУ від 13.04.2011р. №461.
Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх представників осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р. №3038-VI (надалі - Закон №3038-VI), Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2011р. №553 (надалі - Порядок №553), на підставі наказу Департаменту від 11.05.2017р. №291 та депутатського запиту групи народних депутатів від 04.04.2017р. №3089-17/208, Департаментом проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва: «Будівництво споруд поблизу Дальніх печер та прибудови до зовнішнього боку кріпосної стіни Лаврської фортеці на території Києво-Печерського історико-культурного заповідника (код ЄДОПОУ 20073260, 01015, м.Київ, вул.Лаврська,буд.9, корп.8); Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української Православної Церкви (код ЄДРПОУ 14351528, 01015, м.Київ, вул.Лаврська, 15, корп.42).
Під час проведення перевірки, як зазначає представник відповідача, встановлено, що Державною архітектурно-будівельною інспекцією України зареєструвано подану замовником будівництва - Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української православної церкви декларацію про початок виконання будівельних робіт «Реабілітація господарчого двору на Дальніх печерах Києво-Печерської Лаври» об'єкта за №ІУ 083132140154 від 02.08.2013р. та в подальшому декларація про готовність об'єкта до експлуатації «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» від 06.02.2014р. №ІУ 143140370050 та Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у м.Києві зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реабілітації господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: м.Київ, Печерський район, вул. Лаврська, 15, Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальнопечерна площа, Господарський двір біля корпусів №51,52,53, Братський корпус від 26.08.2015р. №КВ 1143152381856.
Проектна документація розроблена ТОВ «Уютний дом». Згідно розрахунку категорії складності проектувальником визначено, що зазначений об'єкт будівництва відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС2 і має ІІІ категорію складності.
Відповідно до пп.8 п.11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п.7 ч.4 ст.41 Закону №3038-VI, посадові особи Департаменту під час проведення перевірки мають право одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
На підставі зазначеного, відповідач звернувся з запитом від 19.05.2017р. №073-4412 до Департаменту культури ВО КМР (КМДА) щодо надання інформації чи є Києво-Печерський історико-культурний заповідник у Печерському районі м.Києва пам'яткою архітектури національного значення.
Листом Департаменту культури ВО КМР (КМДА) від 15.06.2017р. №060-4431 повідомлено відповідача, що Національний Києво-Печерський заповідник на вул.Лаврській, 9-15 постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963р. №970 занесено до переліку пам'яток архітектури національного значення, охоронний №4/14.
Як зазначає, представник відповідача, відповідно до п.6 ч.4 абз.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2011р. №557 «Про затвердження Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV-V категорії складності» (надалі - Порядок №557) об'єкти культурної спадщини національного значення віднесено до обА'єктів будівництва V категорії складності.
Відповідно до Додатку А ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва» зазначений об'єкт (Національний Києво-Печерський заповідник), на думку перевіряючих, належить до класу наслідків (відповідальності) СС3 та повинен бути віднесений до V категорії складності.
Отже, замовником будівництва - Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (чоловічий монастир) Української православної церкви порушено ч.2, ч.6 ст.32, ч.8 ст.36 та ч.10 ст.39 Закону №3038-VI.
В подальшому замовнику будівництва, позивачеві, Департаментом винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.07.2017р. та надано час на усунення встановлених порушень до 13.09.2017р.
Наказом №228 «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об'єкта до експлуатації» від 14.07.2017р. відповідач скасував:
реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 від 02.08.2013р. №ІУ 083132140154. Замовник будівництва - Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир) Української Православної Церкви;
декларацію про готовність об'єкта до експлуатації», яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 від 02.08.2013р. №ІУ 083132140154. Замовник будівництва - Релігійна організація Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир) Української Православної Церкви;
декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 Братський корпус від 26.08.2015р. №КВ 143152381856. Замовник будівництва - Релігійна організація Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир) Української Православної Церкви.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.
Дослідивши фактичні обставини справи та докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд не може погодитися з висновками відповідача з огляду на наступне.
Статтею 6 Закону №3038-VI встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999р. №687-XIV (надалі - Закон №687-XIV).
Відповідно до ст.13 Закону №687-XIV до уповноважених органів містобудування та архітектури, зокрема, належать центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури.
Відповідно п.8 ч.1 ст.1 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно до ч.ч.1, 2 ст.41 Закону №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.32 Закону №3038-VI (чинного на момент виконання будівельних робіт) Усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності.
Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.
Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.
Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідності до п.6 Порядку №557 (чинного на момент виконання будівельних робіт), до V категорії складності відносяться об'єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак:
1) згідно із Законом України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" є об'єктами підвищеної небезпеки;
2) розраховані на постійне перебування більш як 400 осіб та (або) періодичне перебування понад 1000 осіб;
3) становлять можливу небезпеку для більш як 50000 осіб, які перебувають поза об'єктом;
4) у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації:
можуть спричинити збитки в обсязі понад 150000 мінімальних розмірів заробітних плат;
можуть призвести до припинення функціонування об'єктів транспорту, зв'язку, енергетики та інженерних мереж загальнодержавного значення;
можуть призвести до втрати об'єктів культурної спадщини національного значення.
В акті перевірки, зазначено, що об'єкти будівництва підпадають під дію п.6 Порядку №557, та можуть у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації, призвести до втрати об'єктів культурної спадщини національного значення .
Однак, суд звертає увагу, на те, що Постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963р. №970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР» визначений вичерпний перелік пам'ятників архітектури національного значення, зокрема і Заповідник Києво-Печерська Лавра (охоронний №4, номери пам'ятників в комплексі з 1 по 35).
У відповідності до будівельних робіт на об'єкті «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» то вони здійснюються на території Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53, які в свою чергу не віднесені до корпусів 1-35, які Постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963р. №970 визначено як пам'ятник архітектури національного значення.
Зазначене підтверджується погодженням Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України №1720/10/61-13 від 12.06.2013р. та історико-містобудівним обґрунтування (коригуванням) об'єкту «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври», погодженим Департаментом культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України №1815/10/61-13 від 25.06.2013р.
В матеріалах справи також наявний лист Міністерства культури України від 07.08.2017р. №2907/13-17, в якому зазначено, що будівлі (економічний корпус, братський корпус та склад склотари) відповідно до план-схеми території Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра не перебувають на обліку як пам'ятки.
Крім того, оскаржуваний наказ №228 суперечить нормам пп.1 п.М2 додатку М до Державних будівельних норм А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06.2014р. №163.
Аналогічна правова позиція висвітлена в постанові Верховного Суду України від 19.04.2014р. №21-433а13, при визначені категорії складності інспекція архітектурно-будівельного контролю має виходити з пп.1 п. М2 додатку М до Державних будівельних норм А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво».
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем проведено поверхневу перевірку об'єктів будівництва замовника, без здійснення комплексного дослідження об'єктів, що дає змогу суду прийти до висновку про безпідставність висновків акту перевірки та винесення оскаржуваного наказу №228 та припису від 13.07.2017р. необґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку, що наказ №228 від 14.07.2017р. та припис від 13.07.2017р. прийнято з порушенням вимог законодавства без належного дослідження доказів, а тому підлягають скасуванню.
Згідно до пп.1, 3 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, фактичних обставин справи, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення є протиправними, а тому підлягає скасуванню судом, а позов задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.11, 70, 71, 72, 86, 159 - 163, 186, 254 КАС України, суд,
Позовні вимоги Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української православної Церкви задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №228 від 14.07.2017р. «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об'єкта до експлуатації».
Зобов'язати Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вчинити дії, а саме відновити:
реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 від 02.08.2013р. №ІУ 083132140154;
реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації», яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» від 06.02.2014р. №ІУ 143140370050;
реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації «Реабілітація господарчого двору на Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври» за адресою: 01015, м.Київ, Лаврська, 15 Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Дальньопечерна площа, Господарчий двір біля корпусів №51,52,53 Братський корпус від 26.08.2015р. №КВ 143152381856.
Визнати протиправним та скасувати припис наказ Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13.07.2017р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудування діяльності, будівельних норм, стандартів та правил.
Присудити на користь Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічий монастир) Української православної Церкви здійснений ним судовий збір у розмірі 4800,00грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м.Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.В. Смолій