21 вересня 2017 р. Справа № 818/1209/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюсфера" про застосування заходів реагування,-
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що за результатами планової перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлено ряд порушень нормативно-правових актів, деякі з них несуть загрозу життю та здоров'ю. У зв'язку з цим на підставі п. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити виконання робіт по експлуатації водогрійного котла типу МТВ-700, заводський номер 14389; вантажопідіймального крану вантажопідіймальністю 3,2т., інв№74; зупинити виконання робіт по технічному обслуговуванню і ремонту вантажопідіймальних кранів, парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01МВт.
Відповідачу направлялась копія ухвали про відкриття скороченого провадження. У встановлений строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову до суду не надходило.
Вивчивши матеріали справи. суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що у серпні 20117 року позивачем була проведена планова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням нар, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини. За результатами перевірки складено акт від 11.08.2017 № 05-34/453, яким зафіксовано виявлені порушення. Серед порушень є ті, які несуть загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема:
1. У підприємства відсутні дозволи управління Держпраці на виконання робіт по технічному обслуговуванню і ремонту парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 Мвт; вантажопідіймальних кранів, експлуатацію водогрійного котла типу МТВ-700 заводський № 14389; експлуатацію вантажопідіймального крану вантажопідіймальністю 3,2т інв. № 74 . Цим порушено вимоги Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107 (пункт 32 розділу 5 Акту перевірки).
2. Не представлені відомості про проведення технічного огляду вантажопідіймального крану вантажопідіймальністю 3,2 т інвентарний №74, водогрійного котла типу МТВ-700 заводський №14389, чим порушено пункт 8 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687 (пункт 33 розділу 5 Акту перевірки).
3. На підприємстві відсутні працівники, які пройшли спеціальне навчання і перевірку знань, як машиністи котлів, стропальники, чим порушено вимоги пункту 4.1 НПАОП 0.00- 4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (пункт 34 розділу 5 Акту перевірки).
4.Вантажопідіймальний кран вантажопідіймальністю 3,2 т інв. № 74 технічно не справний, чим порушено пункт 2.5, пункт 4 розділу 2 НПАОП 0.00-1.75-15 «Правила ОП під час вантажно-розвантажувальних робіт» (пункт 35 розділу 5 Акту перевірки) (а.с. 13-19).
Акт підписаний директором підприємства без зауважень та заперечень.
У зв'язку з виявленими порушеннями, зазначених у рядках №33,34,35,36 таблиці, попереджено директора відповідача про необхідність негайного зупинення виконання робіт, а саме: експлуатації водогрійного котла типу МТВ-700, заводський номер 14389; вантажопідіймального крану вантажопідіймальністю 3,2т., інв№74; виконання робіт по технічному обслуговуванню і ремонту вантажопідіймальних кранів, парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01МВт.
За приписами частини 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, в тому числі, забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно частини 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України: від 11.08.2011 №826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони Праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Частиною 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Судом встановлено, що виявлені в ході перевірки порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Відповідач доказів, які б свідчили про усунення виявлених порушень або спростували доводи позивача, до суду не подав.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги управління Держпраці у Сумській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюсфера" (ідентифікаційний код 37512130, вул. Шевченка, 27, м. Шостка, Сумська область, 41100) про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ньюсфера" заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зупинити виконання робіт по експлуатації водогрійного котла типу МТВ-700, заводський номер 14389; вантажопідіймального крану вантажопідіймальністю 3,2т., інв№74; зупинити виконання робіт по технічному обслуговуванню і ремонту вантажопідіймальних кранів, парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01МВт.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп'яненко