19 вересня 2017 р. Справа № 818/896/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Хотінської об'єднаної територіальної громади Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-
Заступник керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хотінської об'єднаної територіальної громади Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області, в якому просить зобов'язати Хотінську об'єднану територіальну громаду Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), зокрема, дитячих майданчиків, які розташовані на територіях населених пунктів селищної ради, а саме: дитячий майданчик за адресою: с. Олексіївка, вул. Шкільна, будинок № 28; дитячий майданчик за адресою: с. Кіндратівка, вул. Центральна, будинок № 2; дитячий майданчик за адресою: с. Хотінь, вул. Соборна, будинок № 2, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів благоустрою.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у зв'язку з відсутністю затвердженого плану інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою населення як дитячі майданчики, які розташовані на територіях населених пунктів даної селищної ради, а саме: дитячий майданчик за адресою: с. Олексіївка, вул. Шкільна, будинок № 28; дитячий майданчик за адресою: с. Кіндратівка, вул. Центральна, будинок № 2; дитячий майданчик за адресою: с. Хотінь, вул. Соборна, будинок № 2, підприємства, установи та організації, у яких ці об'єкти благоустрою перебувають на утриманні, не виконують свого обов'язку щодо їх планової інвентаризації та паспортизації відповідно до вимог статті 18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”. З огляду на функціональне призначення дитячих майданчиків невжиття таких заходів може негативно позначитися на загальному стані цих об'єктів благоустрою, що в підсумку може спричинити заподіяння шкоди життю та здоров'ю дітей.
В судове засідання прокурор не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить розгляд справи провести без його участі (а.с. 59, 62).
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився (а.с. 60). Надав суду заяву, в якій просить розгляд справа провести без участі представника та зазначив, що проти позову не заперечує (а.с. 64).
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, у зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на території Хотінської об'єднаної територіальної громади Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області розташовано 3 дитячих майданчика, які перебувають на балансі селищної ради, а саме:
- дитячий майданчик, який встановлено у 2016 році в с. Олексіївка, Сумського району за адресою: с. Олексіївка, вул. Шкільна, будинок № 28, перебуває на балансі селищної ради (інвентаризаційна картка від 03.11.2016, інвентарний номер 10630154);
- дитячий майданчик, який встановлено у 2016 році в с. Кіндратівка, Сумського району за адресою: с. Кіндратівка, вул. Центральна, будинок № 2, перебуває на балансі селищної ради (інвентаризаційна картка № 287 від 12.10.2016, інвентарний номер 10690193);
- дитячий майданчик, який встановлено у 2016 році в с. Хотінь, Сумського району за адресою: с. Хотінь, вул. Соборна, будинок № 2, перебуває на балансі селищної ради (інвентаризаційна картка № 54 від 19.12.2016, інвентарний номер 10620054) (а.с. 11-14).
Відповідно до листа Хотінської об'єднаної територіальної громади Хотінської селищної ради від 15.05.2017 року за № 316-02/34, плани паспортизації та інвентаризації закріплених об'єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, які знаходяться на балансі Хотінської селищної ради не затверджувались, технічна інвентаризація та паспортизація не проводилась (а.с. 10).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Відповідно до пункту 44 частини 1 цієї статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування, майданчики та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Беручи до уваги наведене вище, суд зазначає, що організацію благоустрою територій населених пунктів Хотінської селищної ради повинна забезпечувати Хотінська об'єднана територіальна громада Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон України “Про благоустрій населених пунктів” зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
За змістом наведених вище положень Закону України “Про благоустрій населених пунктів” та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів Хотінської селищної ради є компетенцією Хотінської об'єднаної територіальної громади Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області. Однак, як зазначено прокурором в адміністративному позові, плани технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які розташовані на територіях населених пунктів селищної ради, а саме за адресою: с. Олексіївка, вул. Шкільна, будинок № 28; с. Кіндратівка, вул. Центральна, будинок № 2; с. Хотінь, вул. Соборна, будинок № 2, Хотінською об'єднаною територіальною громадою Хотінської селищної ради не затверджувались.
При цьому, представником відповідача на момент розгляду справи не надано суду будь-яких доказів щодо розроблення та затвердження селищною радою планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, які знаходяться на балансі Хотінської селищної ради.
За таких обставин, суд вважає, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Дана позиція суду узгоджується з ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.07.2016 року по справі № К/800/11809/16.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Заступника керівника Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави до Хотінської об'єднаної територіальної громади Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Хотінську об'єднану територіальну громаду Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), зокрема, дитячих майданчиків, які розташовані на територіях населених пунктів селищної ради, а саме: дитячий майданчик за адресою: с. Олексіївка, вул. Шкільна, будинок № 28; дитячий майданчик за адресою: с. Кіндратівка, вул. Центральна, будинок № 2; дитячий майданчик за адресою: с. Хотінь, вул. Соборна, будинок № 2, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вказаних об'єктів благоустрою.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О. Павлічек