20 вересня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1405/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Кузьменко Н.А.,
судді - Бездрабка О.І.,
судді - Кисильової О.Й.,
при секретарі - Рябчич А.М.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Голопристанської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання рішення незаконним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
19 вересня 2017 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Голопристанської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області з позовними вимогами про визнання бездіяльності протиправною,визнання рішення незаконним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
- визнати протиправною бездіяльність Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області щодо невключення до складу Бехтерської сільської виборчої комісії кандидатур ОСОБА_4 та ОСОБА_5;
- визнати незаконною та скасувати постанову Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області №2 від 15.09.2017 року;
- зобов'язати Голопристанську районну виборчу комісію Херсонської області повторно розглянути питання про формування Бехтерської сільської виборчої комісії.
Обґрунтовуючи свою позицію позивач зазначив, що 15 вересня 2017 року відповідач прийняв постанову № 2, якою затвердив склад Бехтерської сільської виборчої комісії. До складу комісії увійшло 11 членів, від позивача до складу комісії було включено лише одну кандидатуру - ОСОБА_6 Вважає, що відповідачем зазначену постанову винесено протиправно та порушено право позивача на представництво у складі виборчої комісії. З посиланням на норми Закону України «Про місцеві вибори» обґрунтовує правомірність своїх вимог. З наведеного позивач робить висновок про наявність підстав для постановлення судового рішення про скасування постанови № 2 та визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов.
Представники Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області в судовому засіданні проти позову заперечували та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на обставини викладені в запереченнях на адміністративний позову.
Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, зваживши доводи позивача викладені в адміністративному позові, дослідивши надані сторонами матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
18 серпня 2017 року Центральної виборчою комісією прийнято постанову № 164, якою призначено перші вибори до сільської ради Бехтерської сільської об'єднаної територіальної громади та Бехтерського сільського голови.
Голопристанською районною організацією "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" 13 вересня 2017 року подані до Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області подання для обов'язкового включення до складу Бехтерської сільської виборчої комісії кандидатури свої представників, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_6 та для включення шляхом жеребкування ОСОБА_5.
15 вересня 2017 року за № 2 Голопристанською районною виборчою комісією прийнято постанову «Про Бехтерську сільську виборчу комісію», якою утворено Бехтерську сільську виборчу комісію у складі, а саме: Голова комісії - ОСОБА_7 (Голопристанська районна організація Партії «ОСОБА_8 Порошенка «Солідарність»), заступник голови комісії - ОСОБА_9 (Голопристанська районна організація політичної партії «Наш Край»), секретар комісії - ОСОБА_10 (Голопристанська районна організація політичної партії «Народний фронт»), члени комісії: ОСОБА_11, ОСОБА_12 (Голопристанська районна територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок»), ОСОБА_13 (Голопристанська районна організація політичної партії «Народний фронт»), ОСОБА_14 (Голопристанська районна організація Радикальної партії ОСОБА_15), ОСОБА_16 (Голопристанська районна організація Аграрної партії України), ОСОБА_17 (Голопристанська районна організація політичної партії «Наш Край»), ОСОБА_18 (Голопристанська районна організація Партії «ОСОБА_8 Порошенка «Солідарність»), ОСОБА_6 (Голопристанська районна організація "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина").
Вирішуючи справу по суті суд виходить з наступного.
Преамбула до Закону України «Про місцеві вибори» зазначає, що цей Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост.
Статтею 22 вищезазначеного Закону передбачено, що склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій з урахуванням обмежень, встановлених частиною другою статті 12 цього Закону, у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.
Право подання кандидатур до складу територіальних виборчих комісій мають:
1) місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання;
2) зареєстрована в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцева організація політичної партії.
Суб'єкти подання кандидатур, зазначені у пункті 1 частини другої цієї статті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по дві кандидатури. Суб'єкти подання кандидатур, зазначені у пункті 2 частини другої цієї статті, можуть запропонувати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше ніж по одній кандидатурі.
До складу територіальної виборчої комісії обов'язково включаються кандидатури, запропоновані суб'єктами подання, зазначеними у пункті 1 частини другої цієї статті.
Кандидатури від місцевих організацій партій - по одній кандидатурі від місцевої організації однієї політичної партії, зазначених у пункті 2 частини другої цієї статті, включаються до складу територіальних виборчих комісій за результатами жеребкування, що проводиться виборчою комісією, яка формує склад відповідної територіальної виборчої комісії, у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, перед формуванням складу комісії.
Кандидатури, внесені до складу територіальної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, зазначеним у статті 21 цього Закону, порушення вимог частин другої - одинадцятої цієї статті або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною.
Рішення про відхилення кандидатур не приймається.
Районні територіальні виборчі комісії формують склад міських (крім міст, зазначених у частинах четвертій, п'ятій та восьмій цієї статті), сільських, селищних територіальних виборчих комісій у відповідному районі не пізніш як за 42 дні до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити районні організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться не пізніш як за 45 днів до дня виборів.
Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на паперовому носії та в електронному вигляді.
Подання щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії вноситься до відповідної виборчої комісії за підписом керівника місцевої організації партії та скріплюється печаткою місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а подання, які вносяться до Центральної виборчої комісії, додатково скріплюються печаткою цієї політичної партії.
До подання додаються:
1) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи;
2) власноручно написані заяви осіб, запропонованих до складу територіальної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, згоду виконувати посадові обов'язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії, про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб'єктам подання на відповідних виборах та з обов'язковим зазначенням відомостей про засоби зв'язку (контактний телефон);
У поданні щодо кандидатур до складу територіальної виборчої комісії повинні зазначатися такі відомості:
1) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) особи;
2) число, місяць, рік народження;
3) громадянство особи;
4) освіта;
5) місце роботи (заняття), посада;
6) місце проживання (адреса житла) особи, а також контактні телефони;
7) наявність досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму (із зазначенням року проведення виборів, референдуму, посади в комісії);
8) відомості про відсутність у особи судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, яка не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур.
До складу територіальної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону. У разі виникнення або виявлення підстав, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії, повноваження такого члена комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка сформувала склад відповідної територіальної виборчої комісії.
З матеріалів справи вбачається, що Голопристанською районною організацією "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" 13 вересня 2017 року подані до Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області подання для обов'язкового включення до складу Бехтерської сільської виборчої комісії кандидатури свої представників, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_6 та для включення шляхом жеребкування ОСОБА_5.
До подання Голопристанською районною організацією «ВО «Батьківщина» додані копії заяв від кандидатів запропонованих до складу виборчої комісії та копії паспортів даних осіб.
Кандидат до складу виборчої комісії Бехтерської сільської ради ОСОБА_4 15 вересня 2017 року подала заяву на ім'я голови Голопристанської виборчої комісії ОСОБА_2, в якій зазначила, що вона будь-яких заяв від політичної партії «ВО «Батьківщина» щодо участі у виборчій комісії не писала та згоди на роботу в Бехтерській виборчій комісії не надавала.
Крім того, до відповідача подано два подання щодо включення кандидата ОСОБА_5 до складу виборчої комісії, а саме від Голопристанської районної організації «ВО «Батьківщина» та Голопристанської районної в Херсонській області організації Партії «ОСОБА_8 Порошенка «Солідарність», що є порушенням вимог ст. 22 Закону України «Про місцеві вибори».
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що різні суб"єкти виборчого процесу не можуть подавати подання для включення до складу виборчої комісії стосовно однієї і тієї ж особи, а особа, кандидатуру якої запропоновано до складу виборчої комісії, може подати лише одну заяву до однієї виборчої комісії.
Суд вважає, що приймаючи оскаржувану постанову відповідач правомірно відхилив кандидатури ОСОБА_5 та ОСОБА_4, оскільки з досліджених у судовому засіданні доказів вбачається, що стосовно ОСОБА_5 внесено подання для включення до складу Бехтерської сільської виборчої комісії від двох суб'єктів виборчого процесу, а ОСОБА_4 взагалі жодних заяв від політичної партії «ВО «Батьківщина» не писала.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає в діях відповідача порушень Закону України "Про місцеві вибори" при прийняті оскаржуваної постанови.
Таким чином, позовні вимоги Голопристанської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" не підлягають задоволенню.
Суд не приймає до уваги твердження представника позивача про те, що відповідач повинен був включити до складу виборчої комісії всіх кандидатів від Голопристанської районної організації «ВО «Батьківщина», а лише потім в порядку вимог ст. 29 Закону України про місцеві вибори» вирішувати питання щодо виключення даних осіб зі складу виборчої комісії, оскільки вищезазначеною статтею передбачено порядок припинення повноважень лише членів територіальної виборчої комісії.
В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (ч.4,5 ст.11, ч.2 ст. 69, ч.5 ст.71 КАС України). Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він як відповідач заперечує адміністративний позов (ч.2 ст. 71 КАС України).
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали", а якщо такі приписи відповідач без поважних причин не виконує, то "суд вирішує справу на основі наявних доказів" (ч. 4,6 ст. 71 КАС України).
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Розподіл судових витрат по справі належить здійснити за правилами ч. 9 ст.172 КАС України, стягнувши з позивача - Голопристанської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" у дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3200 грн.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Голопристанської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Голопристанської районної виборчої комісії Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною, визнання рішення незаконним, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Стягнути з позивача - Голопристанської районної організації "Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" у дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3200 (три тисячі двісті) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 2-денний строк з дня її проголошення відповідно до ст. 177 КАС України .
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Н.А.Кузьменко
Суддя О.І.Бездрабко
Суддя О.Й.Кисильова
кат. 1.3.1.