Справа № 369/8890/17
Провадження № 1-кс/369/2511/17
Іменем України
19.08.2017 року м. Київ
Слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області ОСОБА_3 , за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017111200000502 від 09.08.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, -
Прокурор Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області ОСОБА_3 звернулась до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Свої вимоги прокурор мотивує тим, що СВ Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області розслідується кримінальне провадження за № 42017111200000502 від 09.08.2017, за фактом зловживання службовим становищем службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за знаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Встановлено, що службові особи комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) міста Боярка Києво-Святошинського району Київської області в порушення діючого Закону України «Про публічні закупівлі», зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб здійснювали закупівлю робіт, товарів та послуг за завищеними цінами, після укладення договору не оприлюднювали його звіт в електронній системі, а також з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів та можливості визначення контрагента на власний розсуд, здійснювали поділ предмета закупівлі, що призводить до розтрати бюджетних коштів та завдає істотної шкоди громадським інтересам.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі по тексту Замовник) є комунальним підприємством, яке засноване ІНФОРМАЦІЯ_2 на базі комунальної власності територіальної громади.
Так, протягом 2017 року між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та рядом приватних підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 : (код НОМЕР_5 ) укладені договори щодо виконання робіт з ремонту автомобільних доріг в м. Боярка за бюджетні кошти загальна сума, яких перевішу є 14 млн. грн.
Визначення виконавця робіт Замовником здійснювалось на власний розсуд в порядку передбаченому для допорогових закупівель без проведення аукціону, що є порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі». Крім того, замовник з метою приховування інформації щодо укладених договорів та перерахованих бюджетних коштів приватним особам, в порушення вимог ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» не опубліковує звіти про укладені договори в системі електронних закупівель.
Також опрацювання оперативної інформації свідчить, про відсутність у контрагентів необхідних умов для результатів відповідної господарської діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів та транспортних засобів.
Крім того, в органу досудового розслідування є підстави вважати, що роботи з капітального та поточного ремонту автодоріг м. Боярка проведених в 2017 році виконані не в повному обсязі, що свідчить про безпідставно перераховані бюджетні кошти КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » підрядникам.
Тому, з метою підтвердження або спростування даного факту, а також встановлення всіх осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, або яким відомо обставини вчинення кримінального правопорушення в рамках досудового розслідування виникла необхідність у отримані тимчасового доступу із можливістю вилучення у КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » завірені належним чином копії документів, а саме:
- Статут КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »
- рішення про створення тендерного комітету, наказ про призначення голови комітету, накази про призначення службових осіб, які входять до тендерного комітету або ж накази про призначення уповноважених осіб відповідальних за організацію та проведення процедури закупівлі, їх посадові обов'язки;
- положення про тендерний комітет;
- річний план закупівель на 2017 рік, зміни до нього,
а також документи щодо договорів про закупівлю робіт з ремонту доріг в м. Боярка укладених з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) (далі по тексту підрядники) та їх виконання:
- дефектні акти та інші документи в яких зафіксовані вид ремонту, склад і обсяг робіт по кожній ділянці дороги встановлених на підставі результатів діагностики й оцінки їх фактичного стану роботи;
- проектно-кошторисну документацію по кожному об'єкту, ділянці дороги відповідно до укладених договорів підряду;
- експертні звіти щодо розгляду кошторисної частини проектної документації;
- протоколи та рішення тендерного комітету або уповноважених осіб по кожному об'єкту закупівлі за бюджетні кошти укладених із підрядниками;
- договори підряду з ремонту доріг та тротуарів в м. Боярка укладених з підрядниками протягом 2017 року;
- акти форми КБ-2в та КБ-Зк відповідно до кожного договору підряду;
- договори про надання послуг з технічного нагляду;
- первинні документи обліку коштів та розрахунків за результатами виконання умов договорів укладених з підрядниками (платіжні доручення, платіжна вимога-доручення, реєстр платіжних доручень тощо),
які містяться в приміщенні за адресою АДРЕСА_1 .
Документи, які знаходяться у володінні комунального підприємства, а також відомості, що містяться у вказаних документах є джерелом доказів у даному кримінальному провадженні, тому їх дослідження, огляд та приєднання як доказу можливе лише у разі отримання тимчасового доступу до них та їх вилучення.
Отже, з метою швидкого, повного та неупередженого розслідування вказаного кримінального правопорушення виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, що знаходяться у КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для ознайомлення з ними та доручення до матеріалів кримінального провадження.
Вилучення вказаних документів не впливає та не перешкоджає здійсненню господарській діяльності комунального підприємства. Також, виклик службових осіб комунального підприємства для розгляду цього клопотання у володінні яких знаходяться документи є не доцільним, оскільки існує реальна загроза їх зміни або знищенню з метою ухилення від відповідальності осіб причетних до вказаного злочину.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у слідства є підстави вважати, що вказані документи мають суттєве значення і можуть бути використані як докази під час проведення досудового слідства, встановлення кола осіб, причетних до вчинення даного кримінального правопорушення та можуть бути знищені, тому необхідно отримати тимчасовий доступ та вилучити завірені належним чином копії документів, які знаходяться в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою АДРЕСА_1 .
Прокурор просила суд надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігаються в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та вилучити завірені належним чином копії документів, а саме статут КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », рішення про створення тендерного комітету, наказ про призначення голови комітету, накази про призначення службових осіб, які входять до тендерного комітету або ж накази про призначення уповноважених осіб відповідальних за організацію та проведення процедури закупівлі, їх посадові обов'язки; положення про тендерний комітет; річний план закупівель на 2017 рік, зміни до нього; а також документи щодо договорів про закупівлю робіт з ремонту доріг в м. Боярка укладених з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) та їх виконання: дефектні акти та інші документи в яких зафіксовані вид ремонту, склад і обсяг робіт; проектно-кошторисну документацію по кожному об'єкту, ділянці дороги відповідно до укладених договорів підряду; експертні звіти щодо розгляду кошторисної частини проектної документації; протоколи та рішення тендерного комітету або уповноважених осіб по кожному об'єкту закупівлі за бюджетні кошти укладених із підрядниками; договори підряду з ремонту доріг та тротуарів в м. Боярка укладених з підрядниками протягом 2017 року; акти форми КБ-2в та КБ-Зк відповідно до кожного договору підряду; договори про надання послуг з технічного нагляду; первинні документи обліку коштів та розрахунків за результатами виконання умов договорів укладених з підрядниками (платіжні доручення, платіжна вимога-доручення, реєстр платіжних доручень тощо), прокурору Києво-Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_3 або особам за її дорученням.
У відповідності до ч.1 ст.107 КПК України фіксація судового засідання технічними засобами не здійснювалась.
Клопотання розглядалось у відсутність керівника КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 з метою унеможливлення знищення або переховування вказаних у клопотанні речей та документів.
Вивчивши клопотання, документи, якими воно обґрунтовується, приходжу до переконання про обґрунтованість заявленого прокурором клопотання та необхідність його задоволення, оскільки прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що вказані нею документи перебувають в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою АДРЕСА_1 , в сукупності з іншими документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, що містяться в зазначених документах, можуть бути використані, як докази під час судового розгляду, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних вище документів.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-164,309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
Надати прокурору Києво-Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_3 або особам за її дорученням, тимчасовий доступ до документів, які зберігаються в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та вилучити завірені належним чином копії документів, а саме статут КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », рішення про створення тендерного комітету, наказ про призначення голови комітету, накази про призначення службових осіб, які входять до тендерного комітету або ж накази про призначення уповноважених осіб відповідальних за організацію та проведення процедури закупівлі, їх посадові обов'язки; положення про тендерний комітет; річний план закупівель на 2017 рік, зміни до нього; а також документи щодо договорів про закупівлю робіт з ремонту доріг в м. Боярка укладених з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_4 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_5 ) та їх виконання: дефектні акти та інші документи в яких зафіксовані вид ремонту, склад і обсяг робіт; проектно-кошторисну документацію по кожному об'єкту, ділянці дороги відповідно до укладених договорів підряду; експертні звіти щодо розгляду кошторисної частини проектної документації; протоколи та рішення тендерного комітету або уповноважених осіб по кожному об'єкту закупівлі за бюджетні кошти укладених із підрядниками; договори підряду з ремонту доріг та тротуарів в м. Боярка укладених з підрядниками протягом 2017 року; акти форми КБ-2в та КБ-Зк відповідно до кожного договору підряду; договори про надання послуг з технічного нагляду; первинні документи обліку коштів та розрахунків за результатами виконання умов договорів укладених з підрядниками (платіжні доручення, платіжна вимога-доручення, реєстр платіжних доручень тощо).
У випадку, якщо дані документи були витребувані чи проводилось їх вилучення раніше, надати належним чином завірені їх копії та документи на підставі яких було витребувано чи вилучено дані документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1