Постанова від 14.08.2017 по справі 607/8598/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2017 Справа №607/8598/17

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління держпраці у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого на посаді директора Комунального закладу Тернопільської міської ради "Школа народних ремесел", інд.код: НОМЕР_1,

за ч.2 ст.188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення №19-01-57/179 від 04.07.2017р., ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора Комунального закладу Тернопільської міської ради "Школа народних ремесел", вчинив адміністративне правопорушення за ознаками ч.2 ст.188-1 КУпАП, а саме: згідно кадрових документів установи, звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, складеного установою: середньооблікова чисельність штатних працівників установи у 2016 році - 28 особи; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 1 особа; середньооблікова кількість штатних працівників у 2016 році, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб.

В порушення вимог частини 1 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», станом на 22.06.2017 року, в Комунальному закладі Тернопільської міської ради "Школа народних ремесел" не забезпечено виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у встановленому розмірі за 2016 рік. Таким чином, директором Комунального закладу Тернопільської міської ради "Школа народних ремесел", як посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, не забезпечено виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2016 році.

ОСОБА_1 будучи у встановленому законом порядку особисто своєчасно сповіщеним про місце і час розгляду справи, до суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав. Наведені обставини відповідно до ч. 2 ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення надають можливість розгляду справи за його відсутності.

Суд, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 немає складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 188-1 КУпАП, а тому адміністративну справу відносно нього слід закрити, з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 19 Закону України від 21.03.1991 №875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон №875), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 18 Закону №875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно ст. 18-1 Закону №875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, а відповідно до частини третьої ст. 19 Закону №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Отже, з аналізу вищевикладених норм Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» випливає, що працевлаштуванню інвалідів передує їх звернення безпосередньо до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості, на які власне і покладено обов'язок реєстрації бажаючих працювати інвалідів та здійснювати пошук підходящої роботи для них.

При цьому, частиною 3 статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Закону України «Про охорону праці» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення на підприємство, до установ, організацій або до державної служби зайнятості. Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відтак, суд дійшов висновку, що стаття 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не встановлює обов'язку підприємства щодо самостійного здійснення пошуку інвалідів для їх працевлаштування на своєму підприємстві.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Комунальним закладом Тернопільської міської ради "Школа народних ремесел" у 2016 році подавався за встановленим взірцем звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів на даному підприємстві.

Відповідальність за ч. 2 ст. 188-1 КУпАП настає при невиконанні посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Таким чином, обов'язковими елементами складу адмінправопорушення, необхідними для притягнення особи до адмінвідповідальності є його суб'єкт та вина особи у вчиненні адмінправопорушення.

Враховуючи наведене, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що установою та безпосередньо його директором ОСОБА_1 вчинялися усі можливі заходи щодо виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для працевлаштування інвалідів, зокрема щорічно подавалися звіти.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 немає складу адміністративного порушення передбаченого ч.2 ст.188-1 КУпАП, а тому адміністративну справу слід закрити.

Керуючись ст.ст. 9, 33, 188-1, 247, 251, 252, 283, 284, 288, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно протоколу про адміністративне правопорушення №19-01-57/179 від 04.07.2017р. - закрити.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд.

СуддяОСОБА_2