Справа № 643/9398/17
Провадження № 2-а/643/348/17
11.09.2017 р. Московський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого -судді - Горбунова Я.М.,
при секретарі - Арестовій І.В.
за участі представника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Представник позивача 20.07.2017 року звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача незаконними щодо відмови у перерахуванні призначеної пенсії за віком, зобов'язати перерахувати її відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, та виплатити пенсію починаючи з 20.01.2017 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 27 червня 2015 року отримує пенсію за віком у розмірі 949 гривень 00 копійок, що відповідало встановленому на час призначення пенсії прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність. З 01.09.2015 року прожитковий мінімум збільшився, але пенсія позивачу продовжувала нараховуватись в розмірі 949,0 грн., тобто вже в розмірі меншому за прожитковий мінімум. В подальшому відповідач проводив перерахунок пенсії позивача, але її розмір продовжував залишатися менше мінімального.
Проте, після збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідач не перерахував йому розмір пенсії за віком відповідно до зміненого розміру прожиткового мінімуму, для непрацездатних осіб, а саме: з 01.01.2017 року - 1247.00 грн.; з 01.05.2017 року - 1312.00 грн.
04 травня 2017 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою в якій просила перерахувати призначену їй пенсію за віком відповідно до зміненого розміру прожиткового мінімуму, для осіб, що втратили працездатність.
Листом №355/м3 від 11.05.2017 відповідачем відмовлено їй у перерахуванні пенсії.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином про причини неявки суду не повідомив, надав до суду заперечення проти позову та просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивачу обчислена пенсія відповідно до діючого законодавства з урахуванням документів про стаж та заробітну плату, які наявні в матеріалах пенсійної справи та не порушено його права. Відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Відповідно до вимог ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На думку суду відповідач, відмовляючи ОСОБА_2 в перерахуванні пенсії, не дотримався зазначених вимог Основного Закону з огляду на наступне.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено з 1 січня 2015 року в розмірі 949 грн, з 1 вересня 2015 року - 1074 грн, згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» - з 1 травня 2016 року в розмірі 1130 грн, з 1 грудня 2016 року - 1247 грн., а згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні відповідно.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності необхідного страхового стажу не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений законом.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
У разі якщо сукупність виплат, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Таким чином, пенсія позивача не може становити менше, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Також слід зазначити, що Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 18.07.06 р. по справі «Проніна проти України» констатував порушення п. 1 ст. 6 Конвенції. При цьому, Європейський Суд з прав людини зазначив, що у цій справі заявниця зверталась до національних судів з вимогою вирішити її спір щодо пенсії з органами соціального забезпечення. Заявниця посилалась, зокрема, на положення ст. 46 Конституції України, заявляючи, що її пенсія не повинна бути нижчою за прожитковий мінімум. Однак національні суди не вчинили жодної спроби проаналізувати позов заявниці з цієї точки зору, попри пряме посилання у кожній судовій інстанції. На думку Суду національні суди, цілком ігноруючи цей момент, хоча він був специфічним, доречним та важливим, не виконали свої зобов'язання щодо п. 1 ст. 6 Конвенції.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень, правомірності своїх дій у спірних відносинах належним чином не довів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови в перерахуванні позивачу призначеної пенсії за віком відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність та необхідність зобов'язати відповідача перерахувати позивачу призначену йому пенсію за віком з 20 січня 2017 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 94, 162, 163 КАС України
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова по нарахуванню та виплаті ОСОБА_2 пенсійних виплат в загальному розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум на особу, що втратила працездатність.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсійних виплат ОСОБА_2, в ході якого нарахувати пенсійні виплати в загальному розмірі, не нижчому ніж прожитковий мінімум на особу, що втратила працездатність за період починаючи з 20.01.2017 року та виплатити доплату до нового розміру пенсії за весь період.
На постанову можу бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови у письмовому провадження апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя : Горбунова Я.М.