ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
14 вересня 2017 року № 813/2957/17
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Магиревич Ю.Д.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІСТ-Захід-Логістик" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування наказу, -
18.08.2017 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ІСТ-Захід-Логістик" (надалі по тексту - ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик", позивач) до Головного управління ДФС у Львівській області (надалі по тексту - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач), з наступними позовними вимогами:
-визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо проведення документальної виїзної планової перевірки;
-скасувати наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства.
Ухвалою судді від 19.08.2017 року відкрито провадження у справі. Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуваний наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки", винесений відповідачем всупереч чинному законодавству. Так, позивач звертає увагу суду на те, що планова перевірка повинна передбачатися в плані - графіку проведення планових документальних перевірок, а план - графіку документальних планових перевірок на поточний рік має оприлюднюватися на офіційному веб - сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Позивач зазначив, що з планом - графіком проведення перевірок на 2017 рік його ознайомлено не було, на сайті ДФС України плану - графіку не оприлюднювалося. Враховуючи вказані обставини, позивач вважає дії ГУ ДФС у Львівській області протиправними, а винесений наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства незаконним та таким, який слід скасувати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію висвітлила у письмових запереченнях на адміністративний позов від 13.09.2017 року, суть яких зводиться до наступного. Представник відповідача зазначає, що оскаржуваний наказ було винесено на виконання наказу ДФС України про затвердження плану - графіку проведення документальних перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року. Наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства разом з повідомленням про проведення перевірки від 25.07.2017 року № 416 про початок перевірки з 22.08.2017 року було надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення 27.07.2017 року. Позивач отримав копію наказу з повідомленням 03.08.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Отже, на переконання представника відповідача, наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства, винесений у відповідності до вимог податкового законодавства, зокрема п. 77.4 ст. 77 ПК України. Враховуючи вищенаведене, представник відповідача зазначив, що вказані позивачем аргументи на підтвердження позовних вимог не спростовують правомірності оскаржуваного наказу та не можуть бути підставою для його скасування, представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін у справі, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик", код ЄДРПОУ 35845487, місцезнаходження: 81130, Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Злітна, 4.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.07.2017 року на адресу ГУ ДФС у Львівській області надійшов лист ДФС України "Про затвердження плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року" разом із планом - графіком документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року та інформаційно - аналітичною довідкою щодо діяльності підприємства, яке включається до плану - графіку перевірок, в даному випадку по ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик".
На виконання вищевказаного плану - графіку на ІІІ квартал 2017 року, ГУ ДФС у Львівській області було винесено наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства.
03.08.2017 року вказаний наказ разом із повідомленням про проведення перевірки від 25.07.2017 року № 416 було надійшов на адресу ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик".
17.08.2017 року позивач скерував на адресу ГУ ДФС у Львівській області повідомлення про оскарження наказу ГУ ДФС у Львівській області № 3160 від 25.07.2017 року про проведення документальної виїзної планової перевірки платника податків ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик", в якому зазначив, що наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства буде оскаржено до Львівського окружного адміністративного суду.
Цього ж дня, позивач оскаржив вищевказаний наказ до суду.
Суд при вирішенні спору у даній справі, керувався наступним.
Спірні правовідносини у даній справі регулюються Конституцією України, Податковим Кодексом України (далі - ПК України) та іншими нормативно - правовими актами.
Так, ст. 75 передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
У відповідності до п. 75.1.2 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Порядок проведення планових перевірок регламентовано ст. 77 ПК України.
Так, у відповідності зі п. 77.1. ст. 77 цього Кодексу, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану - графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
У відповідності до п. 77.4. ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представником відповідача в судовому засіданні, наказ № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства було винесено на виконання наказу ДФС України "Про затвердження плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року.
Формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків врегульований Порядком формування плану - графіку проведення документальних планових перевірко платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 року (надалі - Порядок).
Так, відповідно до п. 5 вказаного Порядку, план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Вимоги щодо порядку винесення рішення про проведення документальної перевірки, містяться в Методичних рекомендаціях щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС України від 31.07.2014 року № 22 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до пп. 1.2.1 Методичних рекомендацій, рішення про проведення документальної планової, позапланової, перевірки приймається керівником органу державної фіскальної служби із зазначенням суб'єкта, перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки тощо, яке з врахуванням вимог ПК України оформлюється наказом.
Суд зазначає, що оскаржуваний наказ відповідає вищевказаним вимогам, в тексті наказу відображено мету, вид перевірки, підстави для проведення перевірки, дата початку та тривалість перевірки.
Разом із наказом про призначення перевірки на адресу позивача скеровувалося повідомлення про проведення перевірки.
Згідно Методичних рекомендацій, а саме пп. 1.4.1, повідомлення про проведення перевірки підписується керівником (або заступником керівника) органу державної фіскальної служби, завіряється гербовою печаткою цього органу та реєструється в журналі реєстрації повідомлень про проведення перевірок.
Щодо покликання представника позивача на те, що план - графіку проведення перевірки позивача не оприлюднювався на офіційному веб - сайті ДФС України, суд зазначає наступне.
Як у же зазначалося, у відповідно до п. 5 Порядку формування плану - графіку проведення документальних планових перевірко платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015 року, план-графік складається із планів - графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Таким чином, саме на ДФС України покладено обов'язок щодо офіційного оприлюднення планів - графіків на офіційному веб - сайті ДФС України.
Виходячи з наведеного та враховуючи те, що відповідачем у даній справі є ГУ ДФС у Львівській області, а не ДФС України, на який покладається обов'язок оприлюднення плану - графіку на офіційному веб - сайті ДФС України, суд вказану обставину при вирішенні спору до уваги не бере, адже вона не входить до обов'язків відповідача.
Суд звертає увагу, що представнику позивача в судовому засіданні роз'яснювалося його право залучити в якості співвідповідача ДФС України, однак, представник позивача таким правом не скористався.
Щодо покликання представника позивача на безпідставність включення наступних періодів: по податку на прибуток - І квартал 2014 року, по податку на додану вартість - січень - липень 2014 року та по податку на доходи фізичних осіб - І - ІІ квартал 2014 року, суд зазначає наступне.
Згідно п. 77.2. ст. 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 14.1.221. ст. 14 ПК України ризик - це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов'язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Перелік ризиків та їх поділ за ступенями (станом на момент винесення формування плану - графіку проведення перевірок на ІІІ квартал 2017 року) затверджено в.о. голови ДФС України ОСОБА_3 27.06.2017 року.
Представником відповідача було зазначено про те, що ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" було включено до плану - графіку проведення документальних перевірок на ІІІ квартал 2017 року на підставі встановлених автоматичним розрахунком ризиків, згідно з яким за результатами господарської діяльності підприємства з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року обліковувався ризик несплати податків, який було кваліфіковано як незначний.
Крім того, у відповідності до п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Включення платників до плану - графіку проведення перевірок проводиться з урахуванням строків, передбачених п. 102.1 ст. 102 ПК України.
Враховуючи те, що протягом останніх трьох років перевірок ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" не проводилося, позивача було включено до плану - графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року.
Вказане узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, що викладена в ухвалі від 17.05.2017 року у справі № К/800/23766/16.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо проведення документальної виїзної планової перевірки, суд зазначає, що станом на дату винесення рішення у даній справі перевірки, яка призначалася відповідно до наказу № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" не проводилося. Вказана обставина сторонами в судовому засіданні не заперечувалася, відтак дана вимога судом не розглядалася.
Крім того, у відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що позивачем недостатньо обґрунтовано протиправність оскаржуваного наказу та підстав, з яких він має бути скасований.
За наслідками розгляду справи, суд дійшов висновку, що погоджується з позицією представника відповідача щодо правомірності винесеного наказу № 3160 від 25.07.2017 року "Про проведення документальної виїзної планової перевірки" ТзОВ "ІСТ-Захід-Логістик" з питань дотримання вимог податкового законодавства. Дії відповідача при винесенні вказаного наказу зводилися виключно до виконання плану - графіку перевірок на ІІІ квартал 2017 року, який надійшов до виконання з ДФС України, а сам наказ було винесено з дотриманням вимог податкового законодавства.
Тому, підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що жодних підстав для скасування оскаржуваного у даній адміністративній справі наказу немає, у зв'язку з чим, суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Згідно з ст. 94 КАС України, судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 вересня 2017 року.