Постанова від 15.09.2017 по справі 815/3182/17

Справа № 815/3182/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських”, Департаменту патрульної поліції (ДПП) про визнання протиправними та скасування наказів, стягнення різниці між середньомісячним заробітком та заробітком, призначеним під час проходження первинної професійної підготовки, поновлення на посаді та стягнення середньомісячного заробітку,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських”, Департаменту патрульної поліції (ДПП), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним і скасувати наказ ДПП “Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки” № 103 від 23.01.2017 року в частині відрядження до ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції;

- визнати протиправним і скасувати наказ ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 23.01.2017 року № 11 о/с в частині зарахування лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП для проходження первинної професійної підготовки;

- стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 20053,44 грн. (двадцять тисяч п'ятдесят три гривні 44 коп.) різниці між середньомісячним заробітком та заробітком, виплаченим під час проходження первинної професійної підготовки, за період з 01.02.2017 року до 30.04.2017 року;

- визнати протиправним і скасувати наказ ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 28.04.2017 року № 56 о/с про відрахування лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП з первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції;

- визнати протиправним і скасувати Наказ Департаменту патрульної поліції від 15.05.2017 року № 157 “По особовому складу” по Управлінню патрульної поліції у м. Херсоні про звільнення зі служби лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсон: ДПП;

- поновити ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП та повернуті відповідне спеціальне звання “лейтенант поліції”;

- стягнути з Департаменту патрульної поліції середньомісячний заробіток за весь час вимушеного прогулу по день поновлення на посаді шляхом множення середньоденної ставки заробітної платні ОСОБА_1 в розмірі 512,45 грн. на кількість робочих днів вимушеного прогулу.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року судом відкрито провадження у даній адміністративній справі.

15 вересня 2017 року судом залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських”, Департаменту патрульної поліції (ДПП) в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування наказу ДПП “Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки” № 103 від 23.01.2017 року в частині відрядження до ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.11.2015 року № 2274 «По особовому складу» відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ було призначено ОСОБА_1, новоприйняту, заступником начальника Управління патрульної служби МВС у м. Одесі. Цим же наказом позиву присвоєне спеціальне звання «лейтенант міліції». Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 2430 о/с позивача звільнено зі служби з органів внутрішніх справ. Наказом Департаменту патрульної поліції (надалі - ДПП) від 07.11.2015 pоку № 111 о/с позивача прийнято на службу в органи Національної поліції та призначено на посаду заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Одесі Департаменту патрульної поліції із присвоєнням спеціального звання «лейтенант поліції». З 25 по 29 січня 2016 р. позивача згідно наказу ДПП було направлено до м. Києва для проходження Курсу підвищення кваліфікації керівного складу патрульної поліції у рамках проекту «Сприяння реформі патрульної поліції в Україні» який ОСОБА_1 успішно закінчила. Наказом ДПП № 157 о/с від 13.06.2016 року «По особовому складу» було призначено лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції (надалі - УПП у м. Херсоні ДПП). Цим же наказом позивача звільнено з посади заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Одесі ДПП.

20 січня 2017 року згідно листа начальника УПП у м. Одесі ДПП вих. № 1107/41/13-2017 ОСОБА_1 направлено до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки з 23.01.2017 року. 20.01.2017 року начальником відділу кадрового забезпечення УПП у м. Одесі ДПП видане направлення, яким мене направлено на первинну професійну підготовку до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки, початок якої відбувся 23.01.2017 року. 23.01.2017 року наказом ДПП про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки № 103 було наказано УПП у м. Херсоні відрядити до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції. 23.01.2017 року наказом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» № 11 о/с ОСОБА_1 зараховано до складу з іншими слухачами для проходження з 23.01.2017 року до первинної професійної підготовки осіб, яких вперше прийнято на службу в поліції для навчання за фаховим напрямком патрульних поліцейських УПП у м. Одесі ДПП.

28 квітня 2017 року наказом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» № 56 о/с позивача відраховано з первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, відповідно до підпункту 4 п. 6 розділу III (невиконання навчального плану) наказу МВС України від 16.02.2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції», на підставі рапорту в викладача-методиста ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» підполковника поліції ОСОБА_2 від 28.04.2017 року та відомостей успішності від 24.04.2017 року № 228 та від 27.04.2017 року № 230. Листом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» від 04.05.2017 року №152/04-2017 «Про направлення навчальної справи слухача» у зв'язку з відрахуванням позивача з первинної професійної підготовки направлено навчальну справу ОСОБА_1 до УПП у м. Херсоні ДПП за місцем дислокації до якої позивач відноситься. 15.05.2017 року наказом № 157 «По особовому складу» по УПП у м. Херсоні ДПП відповідно по ч. 5 та ч. 6 ст. 73 Закону України «Про Національну поліцію» позивача було звільнено зі служби в поліції на підставі п. 5 (через службову невідповідність) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» на підставі наказу ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» від 28.04.2017 року № 56 о/с, листа ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» від 04.05.2017 року № 152/04-2017 та доповідної записки начальника УПП у м. Херсоні ДПП від 10.05.2017 року № 3725/41/23/01-2017.

Позивач стверджує, що її відрядили, потім зарахували для проходження первинної професійної підготовки, а після проходження підготовки - звільнили без законних на то підстав, накази про відрядження та зарахування для проходження первинної професійної підготовки, наказ про відрахування з первинної професійної підготовки поліцейських, так само як і наказ про звільнення ОСОБА_1 є протиправними з огляду на наступне

Як слідує з наказу ДПП від 23.01.2017 р № 103, листа від 20.01.2017 р. вих. № 1107/41/13- 2017 начальника УПП у м. Одесі ДПП, направлення начальника відділу кадрового забезпечення УПП у м. Одесі ДПП від 20.01.2017р. мене було 23.01.2017 р. направлено на первинну професійну підготовку до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки.

Закон України «Про Національну поліцію» прямо передбачає необхідність проходження первинної професійної підготовки поліцейськими, яких вперше прийнято на службу в поліції. Між тим, на час направлення позивача на проходження первинної професійної підготовки остання була діючим працівником та перебувала на службі в Національній поліції України починаючи з 07.11.2015 року по 23.01.2017 року - 1 рік та три місяці, а загалом з урахуванням праці в органах внутрішніх справ з 28.08.2015 року по 23.01.2017 року - 1 рік та шість місяців. Таким чином, на час направлення ОСОБА_1 23.01.2017 року до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки позивач ніяк не відносилась до поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, оскільки станом на 23.01.2017 року остання вже більше року займала керівні посади та безпосередньо у званні лейтенанту поліції обіймала посаду та виконувала обов'язки заступника начальника управління - начальника відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Одесі ДПП з 07.11.2015 року до 12.06.2016 року - 7 місяців, й старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП з 13.06.2016 року по 23.01.2017 року - 8 місяців.

Відповідачі направили позивача на первинну професійну підготовку з простроченням майже у 425 календарних днів, навчання первинної професійної підготовки стосується осіб, які вперше прийняті на службу в поліції з подальшим призначанням на посади патрульних поліцейських УПП у м. Одесі ДПП.

ДПП та ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» не діяли на підставі та у спосіб, передбачений ст. 73 Закону України «Про Національну поліцію», приймаючи щодо позивача оскаржувані наказ № 11 о/с від 23.01.2017 року та наказ № 103 від 23.01.2017 року, оскільки вказаним Законом передбачається направлення на проходження первинної професійної і підготовки тільки осіб, які вперше прийняти до лав поліції, що раніше не служили у поліції та і мають відповідне звання рядового.

На думку позивача, вона направлена на первинну професійну підготовку за рішенням не уповноваженого органу - УПП у м. Одесі ДПП, до компетенції якого не відносилось направлення ОСОБА_1 на підготовку до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських», через те, що я проходила службу в іншому органі - УПП м. Херсоні ДПП, саме в компетенції якого було вирішувати питання про проходження позивачем первинної професійної підготовки.

Наказ ДПП «Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки» № 103 від 23.01.2017 року, яким позивача відряджено для первинної професійної підготовки. прийнято вже після складання 20.01.2017 року начальником УПП у м. Одесі ДПП листа вих. № 1107/41/13-2017 та вже після складання 20.01.2017 року начальником відділу кадрового забезпечення УПП у м. Одесі ДПП направлення на первинну професійну підготовку для проходження 23.01.2017 року первинної професійної підготовки. Таким чином, наказ ДПП «Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки» № 103 від 23.01.2017 року прийнято заднім числом для узаконення дій посадових осіб УПП у м. Одесі ДПП. Тим паче вказаним наказом наказано УПП у м. Херсоні ДПП відрядити ОСОБА_1 до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року. Згадка про уповноваження УПП у м. Одесі ДПП направити позивача на підготовку взагалі відсутня, що значить, що ОСОБА_1 було незаконно направлено на первинну професійну підготовку вкрай незаконно. Відповідно, структурний підрозділ УПП у м. Одесі ДПП діяв не у межах наданих йому Законом повноважень, що свідчить про недотримання відповідачами п. 1 ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Від представника відповідача - Департаменту патрульної поліції до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.87-91), у яких зазначено, що 23.01.2017 року Департаментом патрульної поліції видано наказ № 103 «Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки» відповідно до якого на виконання вимог п.3 ст. 47 ЗУ «Про Національну поліцію», п.3 розд.1 Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, затвердженого наказом МВС України від 16 лютого 2016 року № 105, листа Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України від 09 грудня 2016 року «Про організацію первинної професійної підготовки» та з метою набуття поліцейськими Департаменту патрульної поліції спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, у тому числі відповідної спеціальної підготовки щодо зберігання, носіння, застосування і використання вогнепальної зброї наказано відрядити до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні ДПП. Наказом № 11 по о/с ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» від 23.01.2017 року: відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію», МВС України від 16 лютого 2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції», рознарядки Національної поліції України від 20.01.2017 року «Про організацію на базі ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» первинної професійної підготовки поліцейських, яких уперше прийнято на службу в поліції на посади поліцейських Управління патрульної поліції в місті ОСОБА_2 та наказу Департаменту патрульної поліції від 18.01.2017 року № 16 о/с зараховано для проходження первинної професійної підготовки ОСОБА_1, оскільки, раніше до цього часу позивач не була направлена на проходження первинної професійної підготовки поліцейських.

Відповідно до рапорту викладача-методиста ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» підполковника поліції ОСОБА_2 від 28.04.2017 року зазначено, що ОСОБА_1 не склала іспит з навчальної дисципліни «Тактична підготовка». Згідно п. 6 (слухачі достроково відраховуються) п.п. 4 (за отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю), наказу МВС від 16.02.2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції» слухач ОСОБА_1 підлягала відрахуванню з курсів первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції. На підставі вищезазначеного рапорту та відомостей успішності від 24.04.2017 року № 228 та від 27.04.2017 року № 230- наказом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України по особовому складу № 56 о/с від 28.04.2017 року наказано відрахувати з первинної професійної підготовки відповідно до п.п.4 п.6 розділу 3 (за невиконання навчального плану) МВС від 16.02.2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції» з 27 квітня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1. Внаслідок чого, від ДУ «Одеського навчального центру підготовки поліцейських» телефонним зв'язком було направлено до Управління патрульної поліції у м. Херсоні ДПП копію супровідного листа про направлення навчальної справи позивача та копію витягу з наказу ДУ «Одеського навчального центру підготовки поліцейських» № 56 о/с від 28.04.2017 року про відрахування з первинної професійної підготовки поліцейського з 27 квітня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1. На підставі вищезазначених висновків Департаментом патрульної поліції було видано наказ по особовому складу за № 157 о/с від 15.05.2017 року про те, що відповідно до ч.5 та ч. 6 ст. 73 Закону України «Про Національну поліцію», звільнити зі служби в поліції на підставі п.5 (через службову невідповідність) ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» лейтенанта поліції ОСОБА_1. Підстава: наказ ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України по особовому складу № 56 о/с від 28.04.2017 року, лист ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України від 04 травня 2017 року № 152/04-2017 та доповідна записка начальника Управління патрульної поліції у м. Херсоні старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 10.05.2017 року № 3725/41/23/01-2017. Також Управлінням патрульної поліції у м. Херсоні було проінформовано позивача додатковим листом (від 15.05.2017 року за № 3946/41 /23/01 -2017) про наказ № 157 о/с від 15.05.2017 року з пропозицією прибути до Управління патрульної поліції у м. Херсоні для отримання трудової книжки. Таким чином, з огляду на вищевикладене, Департаментом патрульної поліції правомірно винесено оскаржуваний позивачем наказ, а вимоги позивача про скасування наказу про відрядження навоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки, скасування наказу про зарахування для проходження первинної професійної підготовки, визнання протиправним та скасувати наказ про звільнення, поновлення на роботі, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, стягнення різниці між середньомісячним заробітком та заробітком нарахованим під час проходження первинної професійної підготовки є необґрунтованими та безпідставними.

Зважаючи на вищевикладене, представник Департаменту патрульної поліції просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача - Департаменту патрульної поліції (ДПП) у судове засідання не з'явився, належним чином та завчасно повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26.08.2015 року до 06.11.2015 року проходила службу в органах внутрішніх справ, що підтверджено записами в трудовій книжці та послужним списком (а.с. 30-31, 107-111, 162-170).

Закон України «Про Національну поліцію», визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Відповідно до п.9 та п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Націоналу поліцію», працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції (п. 9). Працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань (п.12).

Згідно ч.1 ст.59 Закону України «Про Національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Приписами ч.1, ч.2 ст. 49 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою. Вимоги щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Частиною 1 ст. 58 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.

З 07.11.2015 року ОСОБА_4 прийнято на службу в органи поліції на підставі Наказу Національної поліції України від 07.11.2015 року №111 о/с. що підтверджується записами в трудовій книжці.

Наказом начальника Департаменту патрульної поліції від 13.06.2016 року №157 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено старшим інспектором з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у місті Херсоні (а.с.18, 198).

20 січня 2017 року позиву видано направлення на первинну професійну підготовку з 23.01.2017 року до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» (а.с.20).

Судом встановлено, що 23.01.2017 року Департаментом патрульної поліції видано наказ № 103 «Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки» відповідно до якого на виконання вимог п.1 ст. 73 Закону України «Про Національну поліцію», п.3 розд.1 Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, затвердженого наказом МВС України від 16 лютого 2016 року № 105 та листа Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України від 09 грудня 2016 року «Про організацію первинної професійної підготовки» та з метою набуття поліцейськими Департаменту патрульної поліції спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, у тому числі відповідної спеціальної підготовки щодо зберігання, носіння, застосування і використання вогнепальної зброї наказано УПП у м.Херсон відрядити до ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0004415), старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні ДПП (а.с.21, 92).

Наказом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» від 23.01.2017 року №11 по особовому складу відповідно до ЗУ «Про Національну поліцію», наказу МВС України від 16 лютого 2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції», рознарядки Національної поліції України від 20.01.2017 року №348/12/3/01-2017 «Про організацію на базі ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» первинної професійної підготовки поліцейських, яких уперше прийнято на службу в поліції на посади поліцейських Управління патрульної поліції в місті ОСОБА_2 та наказу Департаменту патрульної поліції від 18.01.2017 року № 16 о/с зараховано для проходження первинної професійної підготовки з 23.01.2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0004415), старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у місті Херсоі Департаменту патрульної поліції (а.с.22, 69, 207).

28 квітня 2017 року викладачем-методистом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» підполковника поліції ОСОБА_2 складено рапорт про те що, зокрема, ОСОБА_1 не склала іспит з навчальної дисципліни «Тактична підготовка» (а.с.23, 73). У вказаному рапорті зазначено, що позивачу було надано можливість перескласти іспит з дисципліни «Тактика Підготовки», якою ОСОБА_1 скористалась та склала іспит на незадовільну оцінку. Окрім того, у рапорті зазначено, що згідно п. 6 (слухачі достроково відраховуються) п.п. 4 (за отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю), наказу МВС від 16.02.2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції» слухач ОСОБА_1 підлягає відрахуванню з курсів первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції.

Наказом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України по особовому складу № 56 о/с від 28.04.2017 року (а.с.24, 70, 213, 215) на підставі вищезазначеного рапорту ОСОБА_2 від 28.04.2017 року та відомостей успішності від 24.04.2017 року № 228 (а.с.71) та від 27.04.2017 року № 230 (а.с.72) наказано відрахувати з первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, відповідно до п.п.4 п.6 розділу 3 (за невиконання навчального плану) наказу МВС від 16.02.2016 року № 105 «Про затвердження положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції» з 27 квітня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у місті Херсоні Департаменту патрульної поліції. З вказаним наказом позивач ознайомлена 13.05.2017 року про що свідчить її підпис (а.с.215).

15 травня 2017 року Департаментом патрульної поліції було прийнято наказ по особовому складу № 157 о/с, яким відповідно до ч.5 та ч. 6 ст. 73 Закону України «Про Національну поліцію» наказано звільнити зі служби в поліції на підставі п.5 (через службову невідповідність) ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» лейтенанта поліції ОСОБА_1 старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення з 15.05.2017 року (а.с.27,95, 216, 222).

Підставою для прийняття наказу №157 о/с від 15.05.2017 року вказано: наказ Державної установи «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України від 28.04.2017 року №56 о/м, лист ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України від 04 травня 2017 року № 152/04-2017 (25,93) та доповідна записка начальника Управління патрульної поліції у м. Херсоні лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 10.05.2017 року № 3725/41/23/01-2017 (а.с.26).

З вказаним наказом позивач ознайомлена 16.05.2017 року про що свідчить її підпис (а.с.222).

15 травня 2017 року Управлінням патрульної поліції у м. Херсоні листом № 3946/41/23/01 -2017 проінформовано позивача, що наказом № 157 о/с від 15.05.2017 року її звільнено з займаної посади та запропоновано їй прибути до Управління патрульної поліції у м. Херсоні для отримання трудової книжки

16 травня 2017 року ОСОБА_1 отримала в СКЗ УПП у місті Херсоні Департаменту патрульної поліції в оригіналі корінець попередження, трудову книжку серії АВ №078627 витяг з наказу №157 о/с від 15.05.2017 року.

Не погоджуючись з наказом ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 28.04.2017 року № 56 о/с, наказом Департаменту патрульної поліції від 15.05.2017 року № 157 “По особовому складу”, наказом ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 23.01.2017 року № 11 о/с в частині зарахування лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м.Херсоні ДПП для проходження первинної професійної підготовки, наказу “Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки” № 103 від 23.01.2017 року в частині відрядження до ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2017 року судом залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції (ДПП), Державної установи “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування наказу ДПП “Про відрядження новоприйнятих поліцейських для проходження первинної професійної підготовки” № 103 від 23.01.2017 року в частині відрядження до ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” для проходження первинної професійної підготовки з 23 січня 2017 року лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення Управління патрульної поліції у м. Херсоні Департаменту патрульної поліції та про визнання протиправним і скасування наказу ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 23.01.2017 року № 11 о/с в частині зарахування лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП для проходження первинної професійної підготовки у зв'язку із пропуском строку звернення до суду з даними позовними вимогами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами чинного законодавства.

Правове регулювання професійного навчання поліцейських закріплене у ст.72 Закону України «Про Національну поліцію».

Так, статтею 72 Закону України с визначено, що професійне навчання поліцейських складається з:

1) первинної професійної підготовки;

2) підготовки у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання;

3) післядипломної освіти;

4) службової підготовки - системи заходів, спрямованих на закріплення та оновлення необхідних знань, умінь та навичок працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, специфіки та профілю його оперативно-службової діяльності.

Порядок, організацію та терміни проведення професійного навчання визначає Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до ст.73 Закону України «Про Національну поліцію поліцейські, які вперше прийняті на службу в поліції, з метою набуття спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, зобов'язані пройти первинну професійну підготовку за відповідними навчальними програмами (планами), затвердженими Міністерством внутрішніх справ України.

Положення цієї статті не поширюються на тих, хто здобуває вищу освіту на денній формі навчання за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.

Порядок і умови проходження первинної професійної підготовки визначає Міністерство внутрішніх справ України.

Поліцейські після успішного закінчення курсу первинної професійної підготовки повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони були направлені для проходження первинної підготовки, для подальшого проходження служби в поліції відповідно до цього Закону.

Поліцейські, відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, до закінчення навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки отримали незадовільні оцінки за результатами іспитів, повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони прибули на навчання, з подальшим звільненням зі служби в поліції.

Поліцейські, достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, за станом здоров'я, мають бути звільнені зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини першої статті 77 цього Закону.

Поліцейські, які достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, через недисциплінованість, невиконання навчального плану, небажання продовжувати або проходити навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки склали іспити і отримали незадовільні оцінки, підлягають звільненню зі служби в поліції на підставі пунктів 5 або 6 частини першої статті 77 цього Закону.

Заборонено залучати поліцейських, які не пройшли первинну професійну підготовку, до виконання повноважень поліції, допускати до роботи з інформацією з обмеженим доступом або до будь-якої діяльності, пов'язаної з використанням зброї та спеціальних засобів (крім навчальних та тренувальних занять під час проходження первинної підготовки).

Порядок і умови проходження первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції визначено Положенням про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 16.02.2016 року № 105 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2016 року за № 576/28706 (далі-Порядок №105).

Згідно п.1 розділ ІІ Порядку №105 кадрові підрозділи органів (закладів, установ) поліції ведуть облік поліцейських, яким необхідно пройти професійну підготовку, та організовують їх направлення до закладів професійної підготовки у строки, визначені рознарядкою.

Пунктом 2 розділ ІІ Порядку №105 визначено, що рознарядка розробляється кадровим підрозділом апарату Національної поліції на підставі заявок органів (закладів, установ) поліції про необхідну кількість навчальних місць для проходження поліцейськими професійної підготовки.

Рознарядка затверджується керівництвом Національної поліції та може коригуватися залежно від службової необхідності.

Поліцейський направляється на професійну підготовку не пізніше ніж через чотирнадцять календарних днів після його призначення на посаду (п.3 розділ ІІ Порядку №105)

Перед направленням поліцейського на професійну підготовку безпосередній керівник зобов'язаний провести його інструктаж щодо дотримання правил службової дисципліни, перевірити наявність однострою за сезоном та службового посвідчення (п.4 розділ ІІ Порядку №105).

Поліцейські прибувають до закладів професійної підготовки в однострої та повинні мати при собі направлення на первинну професійну підготовку (додаток 2), паспорт, службове посвідчення, спортивний одяг та взуття, предмети особистої гігієни, зошити та письмове приладдя (п.5 розділ ІІ Порядку №105).

Кадрові підрозділи органів (закладів, установ) поліції не пізніше ніж за п'ять календарних днів до початку професійної підготовки надсилають до закладів професійної підготовки навчальну справу поліцейського (п.6 розділ ІІ Порядку №105).

Навчальні справи поліцейських, що надійшли пізніше визначеного строку, закладами професійної підготовки не приймаються та повертаються до кадрових підрозділів органів (закладів, установ) поліції з письмовим обґрунтуванням прийнятого рішення (п.7 розділ ІІ Порядку №105).

Відповідно до п.1 розділ ІІІ Порядку №105 суб'єктами професійної підготовки є:

штатні працівники закладів професійної підготовки, що залучаються до організації та проведення занять;

поліцейські, державні службовці та працівники органів Національної поліції, фахівці інших установ, закладів, організацій, що залучаються до забезпечення проведення занять за напрямами підготовки відповідно до чинного законодавства;

слухачі.

Пунктом 2 розділ ІІІ Порядку №105 визначено, що перелік навчальних дисциплін (предметів), час, відведений на їх вивчення, та строки підготовки визначаються відповідними навчальними програмами (планами), які розробляються кадровим підрозділом апарату Національної поліції, погоджуються із заінтересованими структурними підрозділами апарату Національної поліції та затверджуються керівництвом МВС.

Відповідно до п.6 Розділу ІІІ Положення №105, слухачі достроково відраховуються із закладів, що здійснюють професійну підготовку, у тому числі, за невиконання навчального плану (отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін (предметів), непроходження навчальної практики або ненадання матеріалів за результатами її проходження). Повторне проходження проміжного контролю проводиться протягом десяти робочих днів після отримання незадовільної оцінки.

Відрахування слухача здійснюється наказом керівника закладу, що здійснює професійну підготовку (п.7 Розділу ІІІ Положення).

Відповідно до п.п 7, 8 розділу 3 Положення №105 відрахування слухача здійснюється наказом керівника закладу професійної підготовки. Про відрахування слухача заклад професійної підготовки повідомляє кадровий підрозділ органу (закладу, установи) поліції, яким він був направлений для проходження професійної підготовки, не пізніше ніж на наступний календарний день.

Судом встановлено, що при складанні екзамену з дисципліни «Тактична підготовка» позивач набрала 26 балів з 60 можливих, при повторному складанні екзамену позивач набрав 30 балів з 60 можливих.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається лише на відсутність підстав для направлення її для проходження первинної професійної підготовки поліцейських.

Таким чином, оскільки позивачем не заперечується той факт, що іспит з дисципліни «Тактична підготовка» (з урахуванням перескладання) вона склала на незадовільну оцінку, зважаючи на надані до суду докази, а саме рапорт ОСОБА_2 від 28.04.2017 року, відомості успішності від 24.04.2017 року № 228 (а.с.71) та від 27.04.2017 року № 230 (а.с.72), оскільки підстави для направлення ОСОБА_1 на первинну професійну підготовку є чинними, суд дійшов висновку, що наказ ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України по особовому складу № 56 о/с від 28.04.2017 року прийнято у відповідності до вимог п.6 розділу ІІІ Порядку №105.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасування наказу ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 28.04.2017 року № 56 о/с про відрахування лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП з первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції.

Як вже зазначалось вище, відповідно до положень ч. 5 ст.73 Закону України "Про національну поліцію" поліцейські, відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, до закінчення навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки отримали незадовільні оцінки за результатами іспитів, повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони прибули на навчання, з подальшим звільненням зі служби в поліції.

Наказ Департаменту патрульної поліції від 15.05.2017 року № 157 “По особовому складу” по Управлінню патрульної поліції у м. Херсоні про звільнення зі служби лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсон: ДПП прийнято відповідачем на підставі наказу ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України по особовому складу № 56 о/с від 28.04.2017 року, що відповідає вимогам ч.5 ст.73 та п.5 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію".

Зважаючи на висновки суду про правомірність прийняття наказом ДУ «Одеський навчальний центр підготовки поліцейських» Національної поліції України по особовому складу № 56 о/с від 28.04.2017 року, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним і скасування наказу Департаменту патрульної поліції від 15.05.2017 року № 157 “По особовому складу” по Управлінню патрульної поліції у м. Херсоні про звільнення зі служби лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсон: ДПП

Оскільки судом під час розгляду справи не встановлено протиправність видання відповідачем наказу в частині звільнення ОСОБА_1, суд приходить до висновку про не обґрунтованість позовної вимоги про поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора з особливих доручені відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП та повернення відповідного спеціального звання “лейтенант поліції”

Стосовно вимог позивача про стягнення з Департаменту патрульної поліції середньомісячного заробітку за весь час вимушеного прогулу по день поновлення на посаді шляхом множення середньоденної ставки заробітної платні ОСОБА_1 в розмірі 512,45 грн. на кількість робочих днів вимушеного прогулу та стягнення з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 20053,44 грн. різниці між середньомісячним заробітком та заробітком, виплаченим під час проходження первинної професійної підготовки, за період з 01.02.2017 року до 30.04.2017 року, суд зазначає, що підстави для їх задоволення в даному відсутні, оскільки судом не встановлено правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 про скасування наказу Департаменту патрульної поліції від 15.05.2017 року № 157 “По особовому складу” по Управлінню патрульної поліції у м. Херсоні про звільнення зі служби лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсон: ДПП., а також, зважаючи, що підстави для направлення позивача на первинну професійну підготовку є чинними.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), та згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських”, Департаменту патрульної поліції (ДПП) про стягнення з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 20053,44 грн. різниці між середньомісячним заробітком та заробітком, виплаченим під час проходження первинної професійної підготовки, за період з 01.02.2017 року до 30.04.2017 року; визнання протиправним і скасування наказу ДУ “Одеський навчальний центр підготовки поліцейських” від 28.04.2017 року № 56 о/с про відрахування лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП з первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції; визнання протиправним і скасування Наказу Департаменту патрульної поліції від 15.05.2017 року № 157 “По особовому складу” по Управлінню патрульної поліції у м. Херсоні про звільнення зі служби лейтенанта поліції ОСОБА_1, старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсон: ДПП; поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого інспектора з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП у м. Херсоні ДПП та повернення відповідного спеціального звання “лейтенант поліції”; стягнення з Департаменту патрульної поліції середньомісячного заробітку за весь час вимушеного прогулу по день поновлення на посаді шляхом множення середньоденної ставки заробітної платні ОСОБА_1 в розмірі 512,45 грн. на кількість робочих днів вимушеного прогулу - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя O.A. Вовченко