Постанова від 04.08.2017 по справі 817/1360/16

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2017 р.Р і в н еСправа №817/1360/16

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доРівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 Держгеокадастру у Костопільському районі Рівненської області,

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Костопільського відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми "Ф" від 19.08.2016 №34457-13 в частині нарахування земельного податку з фізичних осіб в сумі 12424,72грн., від 19.08.2016 №34455-13 в частині нарахування земельного податку з фізичних осіб в сумі 1955,04грн., від 19.08.2016 №34458-13 в частині нарахування земельного податку з фізичних осіб в сумі 2792,18грн., від 19.08.2016 №34456-13 в частині нарахування земельного податку з фізичних осіб в сумі 18312,16грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що сума земельного податку, визначена в оспорюваних рішеннях, розрахована на підставі показників нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка є значно вищою ніж зазначена у витягах про з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданих ОСОБА_2 Держгеокадастру у Костопільському районі Рівненської області. Відтак, оспорювані рішення є протиправними в частині надміру нарахованого земельного податку та підлягають скасуванню.

Під час розгляду справи судом, за клопотанням відповідача, було допущено заміну неналежного відповідача, Костопільське відділення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, належним - Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області.

Відповідач позов не визнав повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовані тим, що листом Костопільської міської ради на адресу податкового органу надійшла інформація про нормативну грошову оцінку земель міста Костопіль у розрізі економічно-планувальних зон і оціночних районів. Відповідно у графі 12 доданої таблиці зазначено грошову оцінку 1 кв. м. земель виробництва. Відтак, обраховуючи податкове зобов'язання на підставі такого нормативної грошової оцінки посадковий орган діяв в межах і в спосіб, встановлений законом.

В ході судового розгляду, судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 Держгеокадастру у Костопільському районі Рівненської області.

У поданих суду письмових поясненнях ОСОБА_2 Держгеокадастру у Костопільському районі Рівненської області зазначило, що нормативні грошові оцінки земельних ділянок були проіндексовані, а тому сума земельного податку на земельні ділянки, які перебувають у власності позивача нарахована невірно.

В ході судового розгляду, судом було прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, на підставі договорів купівлі-продажу, є власником земельних ділянок:

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0649, площею 0,3249га, розташованої по вул.Сарненській, 28в в м.Костопіль Рівненської обл. (а.а.с.13-15);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0650, площею 0,051га, розташованої по вул.Сарненській, 28г в м.Костопіль Рівненської обл. (а.а.с.16-17);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0667, площею 0,0985га, розташованої по вул.Сарненській, 28б в м.Костопіль Рівненської обл. (а.а.с.18-19);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0690, площею 0,4777га, розташованої по вул.Сарненській, 28е в м.Костопіль Рівненської обл. (а.а.с.20-22);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0342, площею 0,071га, розташованої по вул.Сарненській, 28а в м.Костопіль Рівненської обл. (а.а.с.23-24).

22.08.2016 Рівненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області було вручено ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення форми «Ф»:

- від 30.06.2016 №33455-13, яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку в сумі 4352,66грн. (а.с.12);

- від 19.08.2016 №34458-13, яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку в сумі 8695,38грн. (а.с.8);

- від 19.08.2016 №34457-13, яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку в сумі 28681,52грн. (а.с.10);

- від 19.08.2016 №34455-13, яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку в сумі 4502,18грн. (а.с.9);

- від 19.08.2016 №34456-13, яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку в сумі 42170,40грн. (а.с.8).

Вважаючи необґрунтованими нарахування зобов'язання із земельного податку в сумах, визначених оспорюваними рішеннями, а самі рішення податкового органу неправомірними, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, та порядок їх адміністрування, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

Статтею 10 та підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

Так, статтями 269, 270 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податку є, зокрема, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

При цьому, пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп.271.1.1); площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп.271.1.2).

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України).

Разом з тим, пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України регламентовано, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно з п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

При цьому, пунктом 289.2 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Як вбачається з листа виконавчого комітету Костопільської міської ради від 14.07.2017 №1977/02-08 (а.с.152), дані нормативної грошової оцінки земель міста Костопіль затверджені рішенням Костопільської міської ради від 20.10.2011 №209 (а.с.53). Однак, для нарахування земельного податку податковий орган зобов'язаний застосовувати рішення Костопільської міської ради від 29.01.2015 №1064 «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю» (а.а.с.25-26). Крім того, з метою недопущення порушення строків своєчасності нарахування та сплати земельного податку у 2016 році Костопільською міською радою було передано у Костопільську ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області відомості про нормативну грошову оцінку земель міста Костопіль різного функціонального призначення в розрізі економіко- планувальних зон, за 1 кв.м. у гривнях (по середньому показнику) (а.а.с.57-59).

Разом з тим, як вбачається з витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.08.2016 №988, №990, №987, №991, №989 (а.а.с.27-31), нормативна грошова оцінка земельної ділянки:

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0649, площею 0,3249га, розташованої по вул.Сарненській, 28в в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 540893,52грн.;

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0650, площею 0,051га, розташованої по вул.Сарненській, 28г в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 84904,80грн.;

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0667, площею 0,0985га, розташованої по вул.Сарненській, 28б в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 196773,45грн.;

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0690, площею 0,4777га, розташованої по вул.Сарненській, 28е в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 795274,96грн.;

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0342, площею 0,071га, розташованої по вул.Сарненській, 28а в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 141836,70грн.

Вказані суми нормативної грошової оцінки земельних ділянок діяли як на дату отримання таких витягів, так і станом на 01.01.2016.

Зазначена у витягах нормативна грошова оцінка земельних ділянок підтверджена також поясненнями ОСОБА_2 Держгеокадастру у Костопільському районі Рівненської області, у яких, зокрема зазначено, що за інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3%. Відповідно, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, станом на 01.01.2016 становить - 1,433.

Таким чином, контролюючий орган провів нарахування земельного податку без врахування п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України шляхом використання значення нормативної грошової оцінки не конкретної земельної ділянки, а земель у розрізі економічно-планувальних зон і оціночних районів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що розмір земельного податку, з урахуванням нормативної грошової оцінки земельних ділянок:

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0649, площею 0,3249га, розташованої по вул.Сарненській, 28в в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 16226,80грн. (141836,70 х 3%);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0650, площею 0,051га, розташованої по вул.Сарненській, 28г в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 2547,14грн. (141836,70 х 3%);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0667, площею 0,0985га, розташованої по вул.Сарненській, 28б в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 5903,20грн. (141836,70 х 3%);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0690, площею 0,4777га, розташованої по вул.Сарненській, 28е в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 23858,24грн. (141836,70 х 3%);

- з кадастровим номером 5623410100:01:001:0342, площею 0,071га, розташованої по вул.Сарненській, 28а в м.Костопіль Рівненської обл., становить - 4255,10грн. (141836,70 х 3%).

Відтак, сума земельного податку, належна до сплати позивачем у 2016 році, є значно меншою ніж визначена податковим органом у оспорюваних рішеннях, а тому такі податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню в частині надміру нарахованого земельного податку.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп.21.1.1 п.21.1 ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства (ст.2 КАС України).

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач у спірних правовідносинах не дотримав вимог законодавства, та не надав суду доказів правомірності обрахунку податкового зобов'язання, визначеного позивачу оспорюваними рішеннями.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин, позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до ст.94 КАС України, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області форми "Ф" від 19.08.2016 №34457-13 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб в сумі 12424,72грн. (дванадцять тисяч чотириста двадцять чотири гривні сімдесят дві копійки).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області форми "Ф" від 19.08.2016 №34455-13 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб в сумі 1955,04грн. (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень чотири копійки).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області форми "Ф" від 19.08.2016 №34458-13 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб в сумі 2792,18грн. (дві тисячі сімсот дев'яносто дві гривні вісімнадцять копійок).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області форми "Ф" від 19.08.2016 №34456-13 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб в сумі 18312,16грн. (вісімнадцять тисяч триста дванадцять гривень шістнадцять копійок).

Присудити на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області судовий збір в сумі 551,20грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щербаков В.В.