11 липня 2017 р. Справа № 804/3839/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
16.06.2017 року Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Південкомбанк» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 04.05.2017 року № НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває у процесі ліквідації, отже відповідача протиправно нарахував штрафні санкції за порушення строків сплати податків.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Південкомбанк» є платником податків та перебуває на податковому обліку.
Рішенням Виконавчої дирекції фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.05.2014 року № 37 на підставі постанови Правління Національного банку України від 23.05.2014 року № 305 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» до категорії неплатоспроможних, розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації строком на 3 місяці з 26.05.2014 року по 25.08.2014 року.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 24.09.2014 року №598 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 26.09.2014 року №101 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» ОСОБА_3 строком на 1 рік з 26.09.2014 року по 26.09.2015 року включно.
28.08.2015 року Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення № 157 «Про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» та делегування повноважень ліквідатора», згідно з яким строк здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» продовжено на один рік по 26.09.2016 року включно.
29.08.2016 року Виконавча дирекція Фонду прийняла рішення № 1651 «Про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» та делегування повноважень ліквідатора», згідно з яким строк здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» продовжено на один рік по 26.09.2017 року включно.
30.03.2017 року працівниками Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було проведено камеральну перевірку Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» з питань порушення терміну сплати (перерахування) земельного податку з юридичних осіб.
За результатами перевірки 30.03.2017 року складений акт №221/1203/19358767, у висновку якого зазначено, що встановлено порушення вимог пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно сплачені податкові зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за період січень - липень 2016 року.
У зв'язку із виявленими порушеннями позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.05.2017 року № НОМЕР_1, яким позивачу на підставі частини2 пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України нараховано штрафні санкції в сумі 7567,56 грн.
Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до частини 8 Розділу X Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, для правовідносин, що виникають під час тимчасової адміністрації банку або ліквідації банку, яку здійснює уповноважена особа Фонду, пріоритетними є норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Відповідно до статті 34 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Не пізніше наступного робочого дня після початку тимчасової адміністрації Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації в банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше ніж через 10 днів публікує її в газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України».
Виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.
Тимчасова адміністрація запроваджується на строк, що не перевищує три місяці, а для системно важливих банків - шість місяців. За обґрунтованих підстав зазначені строки можуть бути одноразово продовжені на строк до одного місяця. Тимчасова адміністрація припиняється після виконання плану врегулювання або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.
Згідно із частиною 5 статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час тимчасової адміністрації не здійснюється: 1) задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку; 2) примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку; 3) нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку; 4) зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до порушення порядку погашення вимог кредиторів, встановленого цим Законом; 5) нарахування відсотків за зобов'язаннями банку перед кредиторами.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з дня призначення уповноваженої особи Фонду з ліквідації, зокрема: строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку; втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.
Положеннями частини 3 статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.
У період з 29.08.2016 року по 26.09.2017 року Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Південкомбанк» перебувало у процесі ліквідації на підставі рішення
Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.08.2016 року № 1651 «Про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК» та делегування повноважень ліквідатора», згідно з яким строк здійснення процедури ліквідації ПАТ «КБ «ПІВДЕНКОМБАНК», тодія к податкове повідомлення-рішення прийнято 04.05.2017 року.
Отже, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято податковим органом, в період здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк», що суперечить вимогам законодавства, то таке податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 04.05.2017 року № НОМЕР_1.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» судовий збір в сумі 1600 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_1