20 липня 2017 р. Справа № 804/5871/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Верхньодніпровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради про стягнення коштів в сумі 130900,00 грн., -
09.09.2016 року Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить стягнути з Комунального підприємства «Верхньодніпровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради кошти у сумі 130900,00 грн. у дохід обласного бюджету на реєстраційний рахунок № 31514905700001, код платежу 31030000 «Кошти від відчуження майна, що належить АР Крим та майна, що перебуває в комунальній власності», одержувач ГУДКС у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37988155, МФО 805012.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної ревізії на адресу відповідача було направлено обов'язкову вимогу про усунення фінансових порушень виявлених ревізією від 05.04.2016 року №04-05-05-15/2897, проте, відповідачем вимоги інспекції повністю виконані не були, що і стало підставою звернення до суду з позовом про стягнення коштів.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, доводи викладені в позовній заяві підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позов, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до плану роботи Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на ІV квартал 2015 року, на підставі направлення на перевірку від 16.06.2016 року № 706, Державною фінансовою інспекцією у Дніпропетровській області було проведено ревізію Комунального підприємства «Верхньодніпровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради за період з 01.01.2012 року по 31.12.2015 року.
За результатами перевірки 16.03.2016 року позивачем складено акт ревізії № 05-19/2, в якому встановлено серед інших порушень, також порушення Комунальним підприємством «Верхньодніпровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради вимог п. 4.1 Порядку списання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 26.09.2014 № 573-27/УІ, а саме не перераховано в 2015 році в дохід спеціального фонду обласного бюджету 50% коштів, отриманих від здачі списаного майна у вигляді брухту, що призвело до недотримання доходу спеціального фонду обласного бюджету в сумі 130900,00 гривень та матеріальної шкоди обласному бюджету на вказану суму.
В обґрунтування такого висновку в акті перевірки зазначено, що до ревізії надано наказ по КП «Верхньодніпровське ВУВКГ» ДОР» від 11.12.2014 року №100, протокол загальних зборів працівників підприємства та акт списання основних засобів від 17.07.2015 року № 1 щодо часткового списання головної магістралі від КПК до НФС за № 10309901 та демонтажу труби чавунної діаметром 300 мм в кількості 1428 м балансовою вартістю 43113,30 грн. Роботи щодо демонтажу труби чавунної виконанні із залученням підрядника - ТОВ «УкрТехБізнес» відповідно до договору підряду від 16.12.2014 року № 1612.
Згідно з даних прибуткового ордеру № 63 від 12.01.2015 в підзвіт комірнику ОСОБА_3 оприбутковано металобрухт вид 505 в кількості 95200,00 кг на суму 261800,00 гривень.
Протягом січня 2015 року відповідно до договору від 11.12.2014 року № 111214-1, приймально-здавального акта від 14.01.2015 року № 1401-1 та рахунку від 14.01.2015 року № 12, підписаних в двосторонньому порядку з одного боку - КП «Верхньодніпровське ВУВКГ» ДОР», в особі _начальника управління ОСОБА_4, яким засвідчено про факт здачі брухту та відходів чорних металів в кількості 95200,00 кг на загальну суму 261800,00 грн. та з боку - ТОВ «Юста-Трейд», в особі директора ОСОБА_5, яким засвідчено факт прийняття брухту.
Операція щодо оприбуткування доходу, отриманого від здачі брухту по бухгалтерському обліку відображено за дебетом рахунку 746 «Інші доходи від звичайної діяльності» та кредитом рахунку 361 «Розрахунки з покупцями і замовниками» на суму 261800,00 гривень.
Однак підприємством, в порушення вимог п. 4.1 Порядку списання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 26.09.2014 року № 573-27/VI не перераховано 50% коштів, отриманих за здані у вигляді брухту в дохід спеціального фонду обласного бюджету.
З метою усунення виявленого порушень відповідачу була направлена вимога від 05.04.2016 року №04-05-05-15/2897 “Про усунення порушень, виявлених ревізією”, у пункті 3 якої зазначено про необхідність усунення зазначеного порушення, однак у добровільному порядку відповідачем порушення не усунуто.
Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-XII) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі - Положення, Держфінінспекція відповідно), визначено, що Держфінінспекція є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах (пункт 7 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 15); у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18); при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 21).
Положенням установлено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб і, у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми узгоджуються з положеннями статті 10 Закону № 2939-ХІІ, якою визначено права органу державного фінансового контролю. Зокрема, пунктом 7 передбачено право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до пункту 13 цієї норми - при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Як вбачається із матеріалів справи при проведенні ревізії було встановлено, що відповідачем у 2015 році було отримано дохід від здачі брухту на суму 261800,00 гривень.
Згідно пункту 4.1 Порядку списання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 26.09.2014 № 573-27/УІ, використання коштів від здачі списаного з дозволу обласної ради чи з дозволу керівників підприємств, установ, закладів майна, що перебувало на балансі обласної ради або підприємств, установ чи закладів, здійснюється таким чином:
80 відсотків коштів, отриманих за здані у вигляді брухту і відходів золото, платину, метали платинової групи, дорогоцінне каміння, перераховуються в дохід спеціального фонду обласного бюджету;
50 відсотків коштів, отриманих за здані у вигляді брухту і відходів срібло, кольорові та чорні метали, перераховуються в дохід спеціального фонду обласного бюджету;
решта коштів залишається в розпорядженні підприємства, установи, закладу, обласної ради, на балансі яких перебувало майно, та використовується на покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування матеріалів на приймальні пункти, витрати на інші господарські потреби, на ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів (крім будівель і споруд) та матеріальних цінностей, а також на інші видатки згідно з затвердженим кошторисом.
В порушення зазначеного пункту відповідачем не були перераховані в дохід спеціального фонду обласного бюджету 50% доходу отриманого від здачі у 2015 році брухту, а саме кошти в сумі 130900,00 грн.
Відповідач в запереченнях на позовну заяву не заперечує факт не перерахування до обласного бюджету коштів в сумі 130900,00 грн., посилаючись на те, що у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем підприємства, ці кошти були направлені на виплату заробітної плати.
Разом з цим суд зазначає, що ці обставини спростовують виявленого під час ревізії порушення пункту 4.1 Порядку списання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 26.09.2014 № 573-27/УІ, що є підставою для задоволення позову.
Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Верхньодніпровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради про стягнення коштів в сумі 130900,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Верхньодніпровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Дніпропетровської обласної ради (51600, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, вул. Котляревського, 4, код ЄДРПОУ 02128201) кошти у дохід обласного бюджету (р/р 31514905700001, код платежу 31030000 "Кошти від відчуження майна, що належить АР Крим та майна, що перебуває в комунальній власності, одержувач ГУДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37988155, МФО 805012) в сумі 130900 (сто тридцять тисяч дев'ятсот) грн. 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 25 липня 2017 року
Суддя ОСОБА_1