17 січня 2017 р. Справа № 804/7463/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 19374,10 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг по податку на додану вартість та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачують фізичними особами за результатами річного декларування, у загальному розмірі 19374,10 грн. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2016 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання з розгляду справи не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №4913003131785, правом на подання заперечень на адміністративний позов чи заяв про відкладення розгляду справи не скористався.
За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки судом вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи.
У відповідності до вимог ст. 128 КАС України, справу розглянуто без участі сторін, на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) є платником податків та знаходиться на податковому обліку в Лівобережній ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
З матеріалів справи вбачається, що податковий борг платника податків ОСОБА_1 з податку на додану вартість у розмірі 15548,08 грн. виник на підставі наступного.
Відповідно до п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Платнику податків ОСОБА_1 надано розстрочення суми податкового боргу згідно з рішенням ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання від 10.01.2014 №2 з графіком погашення, відповідно до якого щомісячна частка, що підлягає сплаті складає 5 115,14 грн.
Так, податковий борг з податку на додану вартість виник внаслідок несплати наступних грошових зобов'язання:
- узгоджених податкових зобов'язань згідно рішення про розстрочення №2 від 10.01.2016 та договору про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) №2 від 10.01.2014 терм.спл. 15.10.2014 в сумі 5 115,14 грн., яку зменшено за рахунок переплати в ІКП в сумі 810,00 грн., станом на даний час заборгованість становить 4 305,14 грн.;
- узгоджених податкових зобов'язань згідно акту про результати перевірки щодо несвоєчасності перерахування до бюджету податку на додану вартість від 23.10.2014 №596, на підставі якої винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.14 №0030701701 на суму 202,72бгрн.;
- нарахування в зв'язку зі скасуванням розстрочення згідно Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 скасування розстрочення терміном сплати 04.11.14 в сумі 10 230,22 грн.;
- узгоджених податкових зобов'язань згідно податкової декларації з податку на додану вартість № НОМЕР_2 від 15.11.2014 терм.спл. 30.11.2014 в сумі 810,00 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п.129.1.1ст.129 ПКУ з 04.11.2014 по 17.11.14 на Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ 05.05.2014 по 17.11.2014 на Податкова декларація з податку на додану вартість N НОМЕР_3 від 18.04.2014 в сумі 37,80 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ з 04.11.2014 по 17.11.2014 на Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1ст. 129 ПКУ з 02.06.2014 по 17.11.2014 на Податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_4 від 18.05.2014 в сумі 76,86 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1ст. 129 ПКУ з 04.11.2014 по 17.11.2014 на Рішення ОДПС про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12грн.;
про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12грн.; - нараховано пеню згідно п.п.129.1.1 ст.129 ПКУ з 01.07.2014 по 17.11.2014 на Податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_5 від 17.06.2014 в сумі 59,82 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1ст. 129 ПКУ з 04.11.2014 по 17.11.2014 на Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1ст. 129 ПКУ з 31.07.2014 по 17.11.2014 на Податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_6 від 18.07.2014 в сумі 30,25 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1ст. 129 ПКУ з 04.11.2014 по 17.11.2014 на Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п.129.1.1ст.129 ПКУ з 01.09.2014 по 17.11.2014 на Податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_7 від 18.08.2014 в сумі 40,58 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п. 129.1.1ст. 129 ПКУ з 04.11.2014 по 17.11.2014 на Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) № 2 від 10.01.2014 в сумі 6,12 грн.;
- нараховано пеню згідно п.п.129.1.1ст.129 ПКУ з 01.10.2014 по 17.11.2014 на Податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_8 від 12.09.2014 в сумі 1,99 грн.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачують фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3 826,02 грн. виник внаслідок несплати наступних нарахувань:
- згідно Додатку 5 до розділу III податкової декларації про майновий стан і доходи N9089553292 від 04.02.2014 терм.спл. 14.11.2014 в сумі 255,33 грн. яка зменшена за рахунок переплати в КОР в сумі 5989,67 грн. та станом на 25.10.16 становить 172,02 грн.;
- згідно Податкової декларації про майновий стан і доходи (для підприємців) N9079781732 від 03.02.2015 терм.спл. 19.02.2015 в сумі 1 827,00 грн.;
- згідно Додатку 5 до розділу III податкової декларації про майновий стан і доходи N9079782005 від 03.02.2015 терм.спл. 14.03.2015 в сумі 456,75 грн.;
- згідно Додатку 5 до розділу III податкової декларації про майновий стан і доходи N9079782005 від 03.02.2015 терм.спл. 14.05.2015 в сумі 456,75 грн.;
- згідно Додатку 5 до розділу III податкової декларації про майновий стан і доходи N9079782005 від 03.02.2015 терм.спл. 14.08.2015 в сумі 456,75 грн.;
- згідно Додатку 5 до розділу III податкової декларації про майновий стан і доходи N9079782005 від 03.02.2015 терм.спл. 14.011.2015 в сумі 456,75 грн.
Заборгованість відповідача по платежам до бюджету підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків станом на 31.12.2014 року, 31.12.2015 року, 25.10.2016 долученим до матеріалів справи.
Пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України встановлено, обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Зі змісту п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно ч.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п. 56.11 ст.56 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання, на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження)
при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Згідно п. 129.3 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується:
у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);
при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.
Згідно п. 129.4 ст. 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податковим органом з метою погашення податкового боргу було сформовано у відношенні відповідача податкову вимогу від 16.04.2014 року №1352-25 про сплату суми податкового боргу в розмірі 5275,34 грн., яка була отримана відповідачем 11.06.2014 року.
Відповідачем не було добровільно погашено суми податкового боргу по платежам та зборам до бюджету, які зазначені в податковій вимозі, отже, вищевказана податкова вимога не є відкликаною та нові податкові вимоги, відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, на адресу платника податків не направлялись.
Згідно п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п.п.95.1, 95.2, 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктом 20.1.34 ст.20 ПКУ визначено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним стягнення з відповідача суми податкового боргу у розмірі 19374,10 грн., оскільки доказів самостійного погашення заборгованості відповідач суду не надав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат по сплаті судового збору, суд виходить із того, що згідно положень частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, на день розгляду справи судом, чинне законодавство містить заборону на стягнення з відповідача здійснених судових витрат суб'єктом владних повноважень, будь-який інший порядок повернення суб'єкту владних повноважень здійснених судових витрат законодавством не передбачений.
Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) на користь держави кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 19374,10 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_2