Постанова від 07.09.2017 по справі 910/5721/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2017 р. справа№ 910/5721/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Буравльова С.І.

суддів: Власова Ю.Л.

Андрієнка В.В.

при секретарі: Ігнатюк Г.В.

за участю представників: позивача - не з'явились

відповідача - Скора П.В.

розглянувши апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер"

на рішення Господарського суду м. Києва від 29.05.2017 р.

у справі № 910/5721/17(суддя - Трофименко Т.Ю.)

за позовом Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер"

до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2017 року Публічне акціонерне товариство "Полтавакондитер" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Київенерго" (далі - відповідач) про зобов'язання прийняти на комерційний облік 4 лічильники типу Gross WMZ-UA, виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозберігаючі системи", занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки № У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078, які встановлені в нежитловому приміщенні житлового будинку № 74-А по вул. Гончара у м. Києві, що належить Публічному акціонерному товариству "Полтавакондитер", та проведення нарахування оплати за спожиту теплову енергію з урахуванням їх показань.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.05.2017 р. у справі № 910/5721/17 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням Господарського суду м. Києва від 29.05.2017 р., Публічне акціонерне товариство "Полтавакондитер" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення про повне задоволення позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.

Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, позивач посилається на те, що теплолічильники були встановлені відповідно до технічних умов та робочого проекту, прийняті в експлуатацію попереднім виконавцем послуг по теплопостачанню КП «ЦОС Шевченківського району».

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 27.06.2017 р. було порушено апеляційне провадження у справі № 910/5721/17, а розгляд справи призначено на 18.07.2017 р.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.07.2017 р. було продовжено строк розгляду справи на 15 днів та змінено найменування позивача - з Публічного акціонерного товариства «Полтавакондитер» на Приватне акціонерне товариство «Полтавакондитер».

У судовому засіданні 18.07.2017 р. було оголошено перерву до 07.09.2017 р.

В засідання суду, призначене на 07.09.2017 р., представник позивача не з'явився, однак надав пояснення по суту спору у попередньому судовому засіданні, та був належним чином повідомлений про час і місце наступного судового засідання.

Будь-яких доказів поважності причин відсутності зазначеного представника суду не надано.

Неявка в судове засідання зазначеного представника не перешкоджає розгляду скарги. Подальше відкладення призведе до затягування та порушення строків розгляду скарги, а тому постанова приймається за наявними в справі матеріалами, яких достатньо для повного та об'єктивного розгляду. Наведене не суперечить п. п. 3.9.1, 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції".

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.

07.12.2004 р. між Приватним підприємством "Лель" (далі - продавець) та Відкритим акціонерним товариством "Полтавакондитер", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Полтавакондитер" (далі - покупець), було укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення (далі - договір).

Відповідно до п. 1 договору продавець продав належне йому на праві власності, а покупець купив нежиле приміщення, що знаходиться в місті Києві по вулиці Олеся Гончара, під номером 74 літера А, загальною площею 150,9 кв.м.

На виконання умов укладеного договору 10.12.2004 р. Приватним підприємством "Лель" було передано, а Відкритим акціонерним товариством "Полтавакондитер" прийнято групу нежитлових приміщень № 47, загальною площею 150,9 кв.м, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, 74 (літ.А), про що сторонами складено та підписано акт приймання-передачі.

Право власності на вказане приміщення було зареєстровано за позивачем, що підтверджується реєстраційним посвідченням від 22.12.2004 р., виданим Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна. Вказаний об'єкт нерухомого майна було записано в реєстрову книгу № 16п-136 за реєстровим номером № 2299п.

26.06.2014 р. між Публічним акціонерним товариством "Полтавакондитер", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Полтавакондитер", (далі - замовник) та Товариством з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" (далі - підрядник) було укладено договір № 64/91/14 про виконання робіт (далі - договір про виконання робіт).

Згідно з п. 1.1 договору про виконання робіт підрядник зобов'язується за завданням замовника і за його рахунок виконати роботи з: надання та погодження з КП "ЦОС Шевченківського району" технічних умов на проектування чотирьох вузлів комерційного обліку теплової енергії; розробки, виготовлення та погодження з КП "ЦОС Шевченківського району" проектно-кошторисної документації для чотирьох вузлів комерційного обліку теплової енергії; монтажу приладів обліку теплової енергії в нежитловому приміщенні, розміщеному за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, 74 (літ. А); обрізання двох радіаторів; введення приладів обліку в експлуатацію.

На виконання умов вказаного договору Товариством з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" було виготовлено робочий проект ЕС.2014.КВ051-АТП, який було погоджено Комунальним підприємством "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району".

02.07.2014 р. представниками Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер", Товариства з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" та Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" було складено акт про введення в експлуатацію вузлів комерційного обліку теплової енергії, а саме чотирьох лічильників типу Gross WMZ-UA, виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозберігаючі системи", занесених до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки № У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078.

Відповідно до ч. 4 ст 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).

Станом на момент вирішення спору по суті договору на постачання теплової енергії між Приватним акціонерним товариством "Полтавакондитер" та Публічним акціонерним товариством "Київенерго" не укладено.

27.10.2015 р. листом № 5977 відокремленим структурним підрозділом "Київські теплові мережі" Публічного акціонерного товариства "Київенерго" було повідомлено Приватне акціонерне товариство "Полтавакондитер" про наявність зауважень до робочого проекту на вузли обліку позивача та відмову у прийнятті лічильників на комерційний облік енергопостачальника.

У вказаному листі зазначено, зокрема, про необхідність: вилучення з тексту проекту посилання на документи, які втратили чинність, а саме СНиП 2.04.05 "Тимчасові правила обліку відпускання і споживання теплової енергії" Міністерства енергетики та електрифікації України, м. Київ, 1996 р.; доповнення інформацією щодо обладнання будівлі загальнобудинковим комерційним вузлом обліку; зазначення, за допомогою якої установки (елеваторної, циркуляційно-змішувальної насосної, тощо) виконується приєднання системи опалення будинку до теплових мереж; зазначення кількості поверхів будівлі, в якій розташоване нежитлове приміщення, поверху будівлі, на якому розташоване нежитлове приміщення; типу розводки системи опалення будинку, типу розводки системи опалення нежитлових приміщень; доповнення розрахунком максимальної та мінімальної витрати теплоносія окремо для кожного вузла обліку теплової енергії; обґрунтування рівномірного розподілення витрати теплоносія для приладів № 1, № 2, № 3, № 4. Одночасно, у зауваженнях № 5977 від 27.10.2015 р. наголошено про наявність підстав для доповнення проекту кресленням плану нежитлового приміщення з розводкою системи опалення, місцем встановлення радіаторів, місцем встановлення вузлів обліку теплової енергії; схемою існуючої системи опалення будинку по вул. Олеся Гончара, 74-А, гідравлічним розрахунком існуючої системи опалення будинку по вул. Олеся Гончара, 74-А, з врахуванням втрат тиску, після встановлення вузлів обліку споживача, тощо.

Спір у справі виник у зв'язку з тим, що відповідач, на думку позивача, зобов'язаний прийняти на комерційний облік 4 лічильники типу Gross WMZ-UA та провести нарахування оплати за спожиту теплову енергію з урахуванням їх показань, оскільки вказані лічильники занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки № У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078.

Як передбачено ст. 1 Закону України "Про теплопостачання", постачання теплової енергії (теплопостачання) - це господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору; прилад комерційного обліку теплової енергії - засіб вимірювальної техніки, що має нормовані метрологічні характеристики і тип якого занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії; теплопостачальна організація - суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.

Відповідно до п. 7 Правил користування тепловою енергією, які затверджено Постановою № 1198 від 03.10.2007 р. Кабінету Міністрів України (далі - Правила користування тепловою енергією), усі системи теплопостачання і теплоспоживання повинні бути забезпечені вузлами обліку відповідно до затверджених технічних умов і проектів.

Згідно з п. 17 вказаних Правил для обліку відпуску та споживання теплової енергії застосовуються прилади комерційного обліку, занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, або ті, що пройшли державну метрологічну атестацію.

Після технічного огляду вузла обліку теплопостачальна організація видає акт про його прийняття в експлуатацію. Споживач за показами вузла обліку визначає обсяг спожитої теплової енергії та параметри теплоносія і заносить ці дані до журналу обліку споживання теплової енергії (п. 19 Правил користування тепловою енергією).

Відповідно до вимог Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про теплопостачання", Положення про Міністерство палива та енергетики України, з метою дотримання єдиних положень і вимог щодо організації експлуатації теплового устаткування та мереж, виконання яких забезпечує надійну, безпечну та ефективну роботу цього теплового устаткування та мереж, Наказом № 71 від 14.02.2007 р. Міністерства палива та енергетики України, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 р. за № 197/13464, було затверджено Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж.

Згідно з п. 3 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж прилад комерційного обліку теплової енергії - засіб вимірювальної техніки, що має нормовані метрологічні характеристики, тип якого внесено до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, або такий, що пройшов державну метрологічну атестацію, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії; введення в експлуатацію - подія, що фіксує готовність споруд і устаткування до використання за призначенням, документально оформлена в установленому порядку.

Пунктом 7.2.31 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж передбачено, що допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача здійснюється представником енергопостачальної організації в присутності представників споживача та метрологічного центру ЦОВМ (центр спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології), про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, один з яких одержує представник споживача, другий - представник енергопостачальної організації, а третій - представник метрологічного центру ЦОВМ. Акт допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача затверджується керівником енергопостачальної організації. Для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації представник споживача повинен подати: принципову схему теплового пункту; проект на вузол обліку, погоджений з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ; паспорти на ЗВТ вузла обліку; документи про повірку ЗВТ вузла обліку з чинним тавром державного повірника; свідоцтво про державну метрологічну атестацію вузла обліку теплової енергії (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску); акт про відповідність монтажу вимогам чинних нормативних документів (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску); змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, уключаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія. При допуску вузла обліку до експлуатації має бути перевірено: відповідність заводських номерів на ЗВТ обліку вказаним у їх паспортах; відповідність діапазонів вимірювань установлених ЗВТ обліку діапазонам вимірюваних параметрів; якість монтажу ЗВТ і ліній зв'язку, а також відповідність монтажу до вимог паспортів і проектної документації; наявність пломб. У разі виявлення порушень вимог цих Правил вузол обліку до експлуатації не приймається і в акті наводиться повний перелік виявлених недоліків із зазначенням пунктів Правил, положення яких порушено. При допуску до експлуатації вузла обліку у споживача після одержання акта представник енергопостачальної організації пломбує ЗВТ вузла обліку теплової енергії і теплоносія. Вузол обліку споживача визнається допущеним до ведення обліку отриманої теплової енергії і теплоносія після підписання акта представниками енергопостачальної організації, споживача і метрологічного центру ЦОВМ та його затвердження в установленому порядку. Облік теплової енергії і теплоносія на основі показів ЗВТ вузла обліку споживача здійснюється з моменту підписання акта про його прийняття в експлуатацію. Виклик споживачем представника енергопостачальної організації та метрологічного центру ЦОВМ для оформлення допуску вузла обліку до експлуатації здійснюється не менше ніж за 5 днів до передбаченого дня оформлення вузла обліку, а рішення про допуск в експлуатацію має бути прийнято не пізніше ніж через 10 днів з моменту подання заявки споживачем. Перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається відповідний акт.

Таким чином, чинним законодавством передбачено чіткий алгоритм та порядок прийняття вузла обліку теплової енергії в експлуатацію, зокрема, Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж визначено, що для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації представник споживача повинен подати, в тому числі, проект на вузол обліку, погоджений з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" енергія - електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу; енергопостачальники - учасники оптового ринку електричної енергії України, які купують електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам або з метою її експорту та/або імпорту.

Згідно зі ст. 13 вказаного Закону діяльність з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, здійснення функцій гарантованого покупця, здійснення функцій системного оператора, здійснення функцій оператора ринку здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Ліцензія на здійснення діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Господарська діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законом (ст. 23 Закону України "Про теплопостачання").

У відповідності до ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягають, в тому числі такі види господарської діяльності: виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.

Вбачається, що робочий проект ЕС.2014.КВ051-АТП на лічильники за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078 було виготовлено Товариством з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" на виконання договору № 64/91/14 від 26.06.2014 р.

Вказаний проект було погоджено Комунальним підприємством "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району".

Разом з тим, у матеріалах справи відсутні докази наявності ліцензії у Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" на здійснення діяльності з постачання теплової енергії станом на момент погодження ЕС.2014.КВ051-АТП.

Враховуючи те, що заявником не було надано доказів дотримання Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж при здійсненні допуску до експлуатації вузлів обліку теплової енергії, а саме чотирьох лічильників типу Gross WMZ-UA, виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозберігаючі системи", занесених до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки № У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078, які встановлені в нежитловому приміщенні житлового будинку №74-А по вул. Гончара у м. Києві, судова колегія погоджується з висновком місцевого суду про те, що вимоги позивача про зобов'язання прийняти на комерційний облік 4 лічильники типу Gross WMZ-UA, виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозберігаючі системи", занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки за №У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078, які встановлені в нежитловому приміщенні житлового будинку №74-А по вул. Гончара у м. Києві, що належить Публічному акціонерному товариству "Полтавакондитер" є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Стосовно вимог позивача про зобов'язання відповідача здійснювати проведення нарахування оплати за спожиту теплову енергію з урахуванням показань вказаних вище лічильників, судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до п. 7 Правил користування тепловою енергією усі системи теплопостачання і теплоспоживання повинні бути забезпечені вузлами обліку відповідно до затверджених технічних умов і проектів.

Згідно з п. 17 вказаних Правил для обліку відпуску та споживання теплової енергії застосовуються прилади комерційного обліку, занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, або ті, що пройшли державну метрологічну атестацію.

Як передбачено п. 19 Правил користування тепловою енергією, після технічного огляду вузла обліку теплопостачальна організація видає акт про його прийняття в експлуатацію. Споживач за показами вузла обліку визначає обсяг спожитої теплової енергії та параметри теплоносія і заносить ці дані до журналу обліку споживання теплової енергії.

З огляду на недотримання позивачем порядку приймання комерційних вузлів обліку в експлуатацію, судова колегія погоджується з висновком місцевого суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Київенерго" здійснювати проведення нарахування оплати за спожиту теплову енергію з урахуванням показань лічильників 14012371, 14012386, 1412381, 14012078.

Доводи апеляційної скарги наведеного не спростовують та відхиляються колегією суддів як необґрунтовані.

Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду м. Києва від 29.05.2017 р. прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер" задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер" залишити без задоволення, рішення Господарського суду м. Києва від 29.05.2017 р. у справі № 910/5721/17 - без змін.

2. Матеріали справи № 910/5721/17 повернути до Господарського суду м. Києва.

3. Копію постанови надіслати сторонам.

Головуючий суддя С.І. Буравльов

Судді Ю.Л. Власов

В.В. Андрієнко