Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"12" вересня 2017 р.Справа № 922/518/14
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Добрелі Н.С.
при секретарі судового засідання Сланова М.Ю.
розглянувши справу
за позовом Харківської міської ради, м. Харків 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс", м. Харків
про внесення змін до договору
за участю представників:
позивача - ОСОБА_2, за довіреністю № 08-11/43/2-17 від 05.01.2017 року.
відповідача - ОСОБА_3 (директор).
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області - ОСОБА_4, за довіреністю № 32-20-14-39102/19-16 від 22.12.2016 року.
В провадженні господарського суду Харківської області знаходилась справа за позовом Харківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс" про внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2005р. за №040567100053 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у редакції викладеній у позовній заяві. В обґрунтування позовних вимог посилається на ст.ст.13, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 5, 13, 15, 21 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 629, 649, 651, 653, 654, 792 ЦК України, ст.ст. 179, 188, 193 ГК України.
Рішенням господарського суду Харківської області від 22.12.2016 року позов задоволено частково. Відмовлено в позові щодо визнання укладеним договору про зміну договору оренди землі від 23.09.2005 р. за №040567100053 в частині пунктів 13, 14, 28 д) проекту додаткової угоди. Відмовлено в позові в частині визнання додаткової угоди укладеною з 01 січня 2014 року.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 року вищезазначене рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 27.06.2017 року рішення господарського суду Харківської області від 22.12.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 року скасовано в частині задоволення позовних вимог. Справу в цій частині направлено на новий розгляд до господарського суду Харківської області. В іншій частині рішення та постанову залишено без змін.
25.07.2017 року справу було повернуто до господарського суду Харківської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 25.07.2017 року для нового розгляду справи призначено суддю Добрелю Н.С.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.07.2017 року справу № 922/518/14 призначено до розгляду у судовому засіданні на 14.08.2017 року.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 11.08.2017 року представник відповідача надав клопотання про перенесення судового засідання (вх. № 26036).
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.08.2017 року розгляд справи було відкладено на 04.09.2017 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.09.2017 року розгляд справи було відкладено на 12.09.2017 року.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 05.09.2017 року представник відповідача надав клопотання (віх. № 28461) про зупинення провадження у справі № 922/518/14 до розгляду Харківським окружним адміністративним судом справи № 820/3406/17.
Представник позивача в судовому засіданні 12.09.2017 року підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 12.09.2017 року проти позовних вимог заперечував, просив суд в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області в судовому засіданні 12.09.2017 року проти позову не заперечував.
Суд, розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави. Господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках: 1) призначення господарським судом судової експертизи; 2) надсилання господарським судом матеріалів до слідчих органів; 3) заміни однієї з сторін її правонаступником.
В абзацах 1, 2 пункту 3.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що статтею 79 ГПК встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним. Зокрема, відповідно до частини першої статті 79 ГПК господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядалися іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини друга - четверта статті 35 ГПК).
В даному випадку, в обґрунтування поданого клопотання про зупинення провадження у справі, відповідач посилається на те, що в провадженні Харківського окружного адміністративного суду знаходиться справа про визнання протиправним та скасування витягу № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та зобов'язання ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Харківській області надати ТОВ "Укрімпекс" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що відповідає нормам Рішенням Харківської міської ради № 1209/13 від 03.07.2013 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року".
Отже відповідач вважає, що розгляд даної справи є пов'язаним зі справою № 820/3406/17, оскільки предметом її розгляду є скасування Витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Проте суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З аналізу норми ст. 79 ГПК України вбачається, що суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи.
Проте в ході розгляду справи судом було призначено судову експертизу, проведення якої доручено Головному Управлінню Держземагентства України в Харківській області.
В матеріалах справи наявний висновок експертів - залучених спеціалістів Головного управління Держкомземагентства у Харківській області, якими було надано оцінку Витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для зупинення провадження у справі до вирішення Харківським окружним адміністративним судом справи про визнання протиправним та скасування вищезазначеного Витягу.
Суд також зазначає, що згідно ч.3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи. Подача клопотань спрямованих на штучне затягування судового процесу, суперечить, зокрема, вимогам статті 6 Конвенції про захист праві людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
На підставі рішення від 24.11.2004р. Харківської міської ради ХХХIІІ сесії Харківської міської ради IV скликання №191/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" (т. І а. с. 55) та від 20.12.2014р. №227/04 «Про внесення змін до рішень сесій Харківської міської ради» між Харківською міською радою (орендодавець) та ТОВ «Укрімпекс» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки від 23.09.2005р., зареєстрований 23 вересня 2005 року за №040567100053 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі (книга №4) (т. І а. с.49-51).
В пункті 8 договору сторони погодили, що його укладено строком: на період реконструкції до 01.12.2007 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), на період експлуатації до 01.12.2029 року.
Відповідно до пункту 5 вказаного Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки:
- на період реконструкції згідно з довідкою №1104/05 від 12.05.2005 року становить 641.906.00 грн.;
- на період експлуатації згідно з довідкою №1105/05 від 12.05.2005 року становить 3.209.531,00 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №560 від 24.09.2013 року (т. І, а.с. 62) нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11.268.516 гривень.
Згідно умов п.9 договору, розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить:
- на період реконструкції: 2005 рік: 1.367,26грн.; 2006 рік: 2.012,91грн.; з 2007 року: 3.797,94грн.;
- на період експлуатації: з 01.12.2007 року: 11.768,28 гривні.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (пункт 10 договору).
Пунктом 11 договору сторонами визначено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем (відповідачем) рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 13 договору оренди землі розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках передбачених законом.
Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. (т.I а.с.135)
Згідно п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007р.", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008р. №42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. №1269/13 "Про затвердження "ОСОБА_5 впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" (т.I., а.с.136) встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з ОСОБА_5 оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.
Рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012р. №960/12 затверджено ОСОБА_5 оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
Відповідно до пункту 16.4 вказаного ОСОБА_5 зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.
Як стверджує позивач у позовній заяві, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу відповідача проект додаткової угоди до договору оренди землі від 23.09.2005 року №040567100053, за листами-пропозиціями від 03.12.2013р. №3804/0/225-13 та №3780/0/225-13 (т. І а.с. 63-65), але відповідач додаткову угоду не підписав.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.
Постановою Вищого господарського суду України від 27.06.2017 року рішення господарського суду Харківської області від 22.12.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2017 року скасовано в частині задоволення позовних вимог. Справу в цій частині направлено на новий розгляд до господарського суду Харківської області. В іншій частині рішення та постанову залишено без змін.
У зв'язку з наведеним, суд розглядає справу № 922/518/14 в частині передачі її Вищим господарським судом України на новий розгляд.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п.п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для інших категорій земель крім сільськогосподарських - трикратного розміру земельного податку; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пунктом 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", зокрема, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", зокрема, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. При цьому, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати, зокрема внаслідок зміни у встановленому порядку нормативної грошової оцінки землі, є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Як вбачається з матеріалів справи Вищим господарським судом України при винесенні постанови від 27.06.2017 року по справі № 922/518/14, було надано вказівки для врахування їх судом при новому розгляді справи.
Зокрема у вищезазначеній постанові було зазначено про те, що місцевий та апеляційний господарські суди не врахували, що витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки підлягає застосуванню до спірних правовідносин лише в тому випадку, якщо він відповідає технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, затвердженій рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13.
Крім того у вищезазначеній постанові було зазначено про те, що вирішуючи спір у даній справі, господарськими судами попередніх інстанцій не перевірено обґрунтованості визначеної для відповідача ОСОБА_5 формули нормативної грошової оцінки одного квадратного метра земельної ділянки, а саме правильність встановлення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання спірної земельної ділянки, визначеного згідно з витягом, коефіцієнту функціонального використання, визначеного згідно з землевпорядною документацією відповідача, на що неодноразово посилався останній.
Враховуючи вищенаведені вказівки Вищого господарського суду України, судом встановлено наступне.
Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007р. №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року №41/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.
Враховуючи норми статті 18 Закону України "Про оцінку земель", позивач рішеннями від 03.07.2013 р. №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013 р. №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова" затвердив нову базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова та ввів в дію з 01 січня 2014 року нову плату за землю.
Відповідно до Витягу № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, функціональне використання спірної земельної ділянки - землі комерційного використання, коефіцієнт Км 2 - 2.65, сукупний коефіцієнт Км3 - 1.5, коефіцієнт Кф - 2.5, нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою - 11268516 грн.
Зазначення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не меншого ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тисяч цифрових чолов, та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення Км3 враховано локальні фактори, наведені у додатку 1, таблиця 1.7, при чому добуток по факторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Отже встановлення у Витягу № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, коефіцієнту Км3 - 1.5 є правомірним.
Крім того значення коефіцієнту Км3 (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року та затверджено рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" і внесено до програмного комплексу.
Щодо зазначення коефіцієнту Км 2 - 2.65 у Витягу № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Відповідно до додатку 2 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року" від 03.07.2013 року № 1209/13 встановлено значення Км2 для економіко-планувальної зони 6338 у якій знаходиться спірна земельна ділянка - 2,85.
У зв'язку з наведеним зазначення у Витягу № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, коефіцієнту Км 2 - 2.65 та здійснений на підставі цього коефіцієнту розрахунок нормативної грошової оцінки землі відповідає вимогам чинного законодавства.
Стосовно зазначення коефіцієнту функціонального використання 2,5 у Витягу № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, суд зазначає наступне.
В матеріалах справи наявний Висновок експертів, здійснений на виконання ухвали суду від 25.06.2014 року по справі № 922/518/14, відповідно до якого було встановлено, що проектом землеустрою за функціональним використанням земельна ділянка площею 0,3621 га в цілому віднесена до земель комерційного призначення.
Відповідно до таблиці 1.1 додатку 1 до ОСОБА_5 нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів для земель комерційного призначення коефіцієнт функціонального використання становить 2,5.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що Витяг № 560 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є чинними на момент розгляду справи та було складено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Крім того, Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року" та від 25.09.2013р. №1269/13 "Про затвердження порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р." також є чинними на момент розгляду справи. Доказів їх скасування матеріали справи не містять.
Отже, з аналізу вищенаведених норм вбачається, що нормативно грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.
При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, в зв'язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Вищого господарського суду України від 03.07.2014 року №922/533/14 та постановах Верховного суду України від 20.08.2013 року у справі №5017/781/2012 та від 03.12.2013 року у справі №5009/3430/12.
З урахуванням вищевказаних обставин справи та норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 23.09.2005 року №040567100053 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі в цій частині підлягають задоволенню.
Судові витрати у даній справі, які складаються з витрат по сплаті судового збору у розмірі 1218,00 грн., у відповідності до ст. 49 ГПК України, покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 144 Конституції України, ст.ст. 12, 93, 125, 126, 189 Земельного кодексу України, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 179, 187, 284 Господарського кодексу України, ст.ст. 649, 651, 653, 654, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку землі", ст. 2 Закону України "Про плату за землю", ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 12, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 23.09.2005 року №040567100053 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у такій редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
до договору оренди землі оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2005 року за №040567100053 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"
"___" ___________ 20__ р.
Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови ОСОБА_6 з одного боку та ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРІМПЕКС" (Орендар) в особі керівника_____з другого боку, домовились про нижченаведене:
І.Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 „Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "ОСОБА_5 впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 №41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 №960/12 „Про ОСОБА_5 оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2005 року за №040567100053 змінити, доповнити пункт 2. словами і викласти у такій редакції:
"2.(редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:09:004:0011."
"5.Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №560 від 24.09.2013 становить 11268516грн. (одинадцять мільйонів двісті шістдесят вісім тисяч п'ятсот шістнадцять гривень).
При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."
"9.Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №28/14 від 02.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 631036,90грн. (шістсот тридцять одна тисяча тридцять шість гривень дев'яносто копійок), або в місяць - 52586,41грн. (п'ятдесят дві тисячі п'ятсот вісімдесят шість гривень сорок одна копійка)."
II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "23" вересня 2005 року за №040567100053 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.
Харківська міська рада
Харківської області м. Харків, м-н Конституції, 7
код 04059243
В особі міського голови
_____________Г.А. ОСОБА_6
/ підпис/
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРІМПЕКС"
61045, м. Харків, вул. Отакара Яроша, буд. 18
код 23461258
В особі керівника
___________/ПІБ/
/підпис/
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрімпекс" (код ЄДРПОУ 23461258, вул. Отакара Яроша,18, м. Харків, 61045) на користь Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243, майдан Конституції, 7, м. Харків, 61200,) 1218,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 15.09.2017 р.
Суддя ОСОБА_7
922/518/14