Постанова від 12.09.2017 по справі 286/591/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" вересня 2017 р. Справа № 286/591/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "22" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з адміністративним позовом, в якому просив: визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті йому пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, суму матеріальної допомоги, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки № 211/29/05-2017, виданої 01.02.2017 року головою ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, починаючи з 03.02.2017 року.

На обґрунтування вимог зазначив, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати йому пенсії, оскільки одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільнені не входить до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія за вислугу років згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262, а також до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за віком у відповідності до вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає вказану відмову протиправною.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 22.05.2017 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_3 пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги, згідно довідки № 211/29/05-2017 від 01.02.2017 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії, з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого йому була нарахована пенсія, сум матеріальної допомоги, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі довідки № 211/29/05-2017 від 01.02.2017 року, починаючи з 01.02.2017 року.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив її задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_3 з 01.01.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В лютому 2017 року позивач звернувся до ГУПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на підставі довідки УМВС України в Житомирській області від 01.02.2017.

Листом від 20.02.2017 року за вих. № 240/Р-11 ГУПФУ в Житомирській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вказаної довідки з тих підстав, що матеріальна допомога не зазначена у ст. 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не входять до грошового забезпечення (а.с. 11).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.

Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції зобов'язано відповідача провести перерахунок на підставі довідки № 211/29/05-2017 від 01.02.2017 року, починаючи з 01.02.2017 року. Проте, суд апеляційної інстанції дослідивши матеріали справи, встановив, що за вказаним вихідним номером міститься лист УМВС від 01.02.2017 року про розміри отримуваної допомоги за 2009 - 2011 роки без зазначення утриманих внесків, а не довідка (а.с. 9).

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" для перерахунку пенсії надається довідка про додаткові види грошового забезпечення за останніх 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

В матеріалах справи міститься довідка УМВС України в Житомирській області від 20.03.2017 року № 570/29/01-2017 (а.с.19) про те, що ОСОБА_3 у період з січня 2009 року грудень 2010 року нарахована і виплачена матеріальна допомога та одноразова премія, з яких утримано єдиний соціальний внесок .

Отже вказані виплати підлягають для врахування при обчисленні розміру пенсії.

Вказана довідка пред'явлено до ГУПФУ в Житомирській області 13.04.2017 року, про що свідчить лист ГУПФУ в Житомирській області від 14.07.2017 року № 7321/10.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії з 01.02.2017 року, вони виникли лише після пред'явлення позивачем відповідачу 13.04.2017 року довідки від 20.03.2017 року, тобто, відповідно до ч.2 ст.51 Закону України №2262 - з 01.05.2017 року.

Отже постанова суду першої інстанції підлягає зміні в частині посилання на підставу перерахунку та у визначенні дати перерахунку пенсії.

Згідно п. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "22" травня 2017 р. змінити, виключивши з абзацу другого резолютивної частини постанови слова: "згідно довідки №211/29/05-2017 від 01.02.2017 року".

Абзац третій резолютивної частини постанови змінити в частині визначення дати перерахунку пенсії, вказавши датою перерахунку пенсії 01.05.2017 року та зазначивши підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 довідку УМВС України в Житомирській області від 20.03.2017 року №570/29/01-2017.

В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено "14" вересня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7, м.Житомир,10003

4-третій особі: Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області - вул.Старий Бульвар,5/37, м.Житомир,10008,