10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"14" вересня 2017 р. Справа № 295/6923/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "18" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом, у якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії та виплачувати позивачу пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплати за роботу в нічний час, починаючи з 12 травня 2016 року; стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 18 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 призначеної пенсії з 01.06.2017 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплати за роботу в нічний час, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 місяці перед звільненням зі служби, згідно довідки Житомирського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №19/106-4452 від 11.05.2017 року.
Присуджено ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_3 звернувся до суду з апеляційною скаргою, у якій просить змінити постанову Богунського районного суду м.Житомира від 18.07.2017 року в частині дати з якої провести перерахунок пенсії, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок призначеної Позивачу пенсії та виплачувати позивачу пенсію, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за роботу в нічний час починаючи з 12 травня 2016 року. Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що позивач набув право на підвищення пенсії з 01.12.2013 року (з дати її призначення), а звернувся до Управління із довідкою про нараховане грошове забезпечення 12.05.2017 року, отже перерахунок пенсії має відбутись з дати звернення до пенсійного органу із довідкою.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області також звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплат за роботу в нічний час, суперечать чинному законодавству, а саме вимогам ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та рішенню КСУ від 13.05.2015 № 4-рп/2015.
Заслухавши доповідь судді-головуючого по справі, перевіривши матеріали справи та правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
ОСОБА_3 з 01 грудня 2013 року є пенсіонером УМВС України та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років.
12 травня 2017 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку пенсії та виплату різниці в пенсії за минулий час.
Листом від 06.06.2017 року № 378/Л-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_3 про те, що позивач не має права на врахування до розміру пенсії вказаних виплат.
Вважаючи дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд першої інстанції дійшов висновків про те, що позивач має право на перерахунок та виплату призначеної пенсії, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплати за роботу в нічний час, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 місяці перед звільненням зі служби.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
У відповідності до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Нормами цього ж Закону також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені вказаною вище постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією "Про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 року. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Отже, зазначена допомога є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яка відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналізуючи вище згадані норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
В матеріалах справи міститься копія довідки Житомирського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за № 19/106-4452 від 11 травня 2017 року про виплачені доходи та утримання єдиного соціального внеску ОСОБА_3 за період з грудня 2011 року по грудень 2013 року, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: дві суми матеріальної допомоги на оздоровлення, виплачені в липні 2012 року, вересні 2012 року, одну матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі, виплачену у червні 2012 року, виплату за роботу в нічний час.
У відповідності до ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 року суд вважає безпідставним, оскільки воно стосується перерахунку пенсії з врахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а не виплаченого грошового забезпечення, з якого був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що протиправності відмови відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, згідно довідки, з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так, відповідно до п.2 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби не обкладається єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому зазначена виплата не може враховуватися при обчисленні пенсії.
Оскільки з суми одноразової грошової допомоги при звільненні не були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то колегія суддів погоджується з відмовою Відповідача у проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням отримання ним грошової допомоги при звільненні.
Згідно зі ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Встановлено, що довідка щодо додаткових видів грошового забезпечення, при призначенні пенсії у 2013 році позивачем відповідачу не подавалася.
Позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії 12.05.2017 р., тим самим набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідки №19/06-4452 від 11 травня 2017 року, з моменту зазначеного звернення та надання вказаної довідки про складові грошового забезпечення.
Колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги в частині перерахунку пенсії, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди, починаючи з 01.06.2017 р.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Згідно з частиною десятою ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "18" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: А.Ю.Бучик
С.М. Шевчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10001
3- відповідачу: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
- ,