Ухвала від 15.09.2017 по справі 444/2157/17

Справа № 444/2157/17

Провадження № 1-кс/444/560/2017

УХВАЛА

про проведення перевірки дотримання

вимог природоохоронного законодавства

м. Жовква Львівської області 15 вересня 2017 року

Слідчий суддя Жовківського районного суду Львівської області ОСОБА_1 , за участю прокурора Жовківського відділу Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області ОСОБА_2 , розглянув клопотання про проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника Жовківського відділу Червоноградської місцевої прокуратури ОСОБА_2 звернувся в суд з клопотанням про проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, яке мотивує тим, що13.06.2017 у Жовківське ВП Кам'янка-Бузького ВП ГУ НП у Львівській області надійшли матеріали ДП «Рава-Руське лісове господарство» щодо виявлення незаконної рубки дерев.

За вказаними матеріалами СВ Жовківського ВП Кам'янка-Бузького ВП ГУ НП у Львівській області розпочато кримінальне провадження № 12017140240000836 від 14.06.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що працівниками лісової охорони ДП «Рава-Руське лісове господарство» виявлено незаконну рубку дерев породи «сосна» в Пирятинському лісництві в кварталах 47 та 48 загальною кубомасою 10.6 м. куб. чим спричинено шкоду в сумі 29975,72 грн.

Диспозиція ст. 246 КК України передбачає кримінальну відповідальність за незаконну порубку дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах.

З огляду на викладене, з метою встановлення категорії захищеності лісів, їх приналежності до об'єктів чи територій природно-заповідного фонду, а також з метою забезпечення виконання завдань та загальних засад кримінального провадження виникла необхідність у проведенні перевірки особами, які мають спеціальні знання у сфері законодавства України про охорону та раціональне використання лісових ресурсів, а також іншого природоохоронного законодавства.

Відповідно до п. 4 Положення про державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування; виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки; недопущення експлуатації нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, транспортних шляхів, магістральних трубопроводів, комунальних і інших об'єктів, не забезпечених обладнанням, що запобігає шкідливому впливу на стан і відтворення лісів; збереження корисної для лісу фауни; законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно- заповідного фонду.

Відповідно до пп.5 п. 6 Положення про державну екологічну інспекцію «Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження».

Враховуючи викладене, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, а також законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

В той же час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Отримані у ході перевірки дані дадуть можливість визначення наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, надання оцінки діям посадових осіб лісової охорони, а також можуть бути використані як докази протиправної діяльності невідомих осіб, які вчинили незаконну рубку лісу.

Відповідно до ст.107 ч.1 КПК України рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування, в тому числі під час розгляду питань слідчим суддею, приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. Клопотань від учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування не поступило, а тому фіксація процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питань слідчим суддею на досудовому розслідуванні не здійснюється.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з вищевикладених підстав.

Розглянувши клопотання, вивчивши матеріали досудового розслідування, а також заслухавши думку прокурора, суд приходить до наступних висновків.

З витягу кримінального провадження № 12017140240000836 , вбачається, що 14.06.2017 року заяву про злочин за 246 КК України внесено до ЄРДР.

Відповідно до ч.2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державній влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

З огляду на викладене, а також з метою забезпечення виконання завдань та загальних засад кримінального провадження виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства із залученням спеціалістів з числа працівників Державної екологічної інспекції у львівській області.

Відповідно до п. 4 Положення про державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про використання та охорону земель щодо: здійснення заходів щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами, додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; законодавства про поводження з відходами щодо: збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів; дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів; недопущення змішування та захоронения відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів; своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами.

Відповідно до п.п.5 п. 6 Положення про державну екологічну інспекцію «Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження».

Враховуючи викладене, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, а також законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду

В той же час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Отримані у ході перевірки дані дадуть можливість визначення наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, надання оцінки діям посадових осіб лісової охорони, а також можуть бути використані як докази протиправної діяльності невідомих осіб, які вчинили незаконну рубку лісу.

Враховуючи наведене, а також те, що в процесі досудового розслідування для з'ясування обставин, що мають значення у кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства із залученням спеціалістів з числа працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області, за адресою м. Львів вул. Стрийська, 98 та неможливість отримати відомості в інший спосіб.

За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного і керуючись Положенням про державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011 р., Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 р. № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», ст. 40, 93, 110, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задоволити.

Надати дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності ДП «Рава-Руське лісове господарство» при забезпеченні охорони лісів від незаконних рубок, а також визначення приналежності місця вчинення незаконної рубки до об'єктів чи територій природно-заповідного фонду чи інших особливо-охоронюваних лісів, терміном проведення 20 робочих днів, починаючи з дня пред'явлення ухвали ДП «Рава-Руське лісове господарство», проведення якої доручити інспекторам Державної екологічної інспекції у Львівській області за адресою м. Львів, вул. Стрийська, 98.

У ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на вирішення інспекторів Державної екологічної інспекції у Львівській області поставити наступні запитання:

-чи квартал, в якому вчинено рубку віднесено до об'єктів природно- заповідного фонду чи інших особливо-охоронюваних лісів: лісів, що мають наукове чи історичне значення (розташовані на території історико- культурних заповідників, меморіальних комплексів тощо); лісів генетичних резерватів, виділені у встановленому порядку за своїми типовими фітоценотичними, лісівничими та лісо рослинними показниками для даного району з метьою збереження цінних частин популяції виду, підвиду, екотипу лісової породи; лісовідновних насаджень - природних або штучно створених плодово-ягідних і горіхоплідних лісів, що мають спеціальне господарське значення; субальпійських деревних і чагарникових угруповувань, угрупувань субальпійського поясу?

-чи правильно лісогосподарським підприємством розраховано суму шкоди, заподіяної незаконною рубкою та чи вказана шкода є істотною. При цьому необхідно з'ясувати чи були знищені певні види дерев у тій чи іншій місцевості, погіршилися природний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу, виникли труднощі у відтворенні заліснення в певній місцевості, знизилась якість атмосферного повітря, змінились ландшафт місцевості, русло річки, сталась ерозія грунту тощо?

-чи наявні порушення та яких саме нормативно-правових актів (кодексів, законів, наказів, положень, інструкцій тощо) в діях посадових осіб ДП «Рава-Руське лісове господарство» при забезпеченні охорони лісу від незаконних рубок у Пирятинському лісництві.

-чи наявні інші незаконні рубки у Пирятинському лісництві ДП «Рава- Руське лісове господарство», які не виявлені працівниками лісової охорони?

-дії (бездіяльність) яких осіб знаходиться у причинному зв'язку із настанням досліджуваної події, пов'язаної із незаконною рубкою дерев?

Матеріали проведеної перевірки, з усіма додатками та документами використаними та складеними в ході її проведення скерувати в СВ Жовківського ВП Кам"янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області (80300, м. Жовква, вул.Ст.Бандери, 13, Жовківського району Львівської області).

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1