Постанова від 15.09.2017 по справі 439/1127/17

Справа № 439/1127/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2017 року м.Броди

Суддя Бродівського районного суду Львівської області Бунда А.О., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,-

ВСТАНОВИЛА:

31.08.2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця, у якому просить провести перерахунок розміру пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, які

отримувала до виходу на пенсію із яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; перерахунок провести з дня призначення пенсії, тобто з 16 січня 2010 року; перерахунок провести відповідно до ч. 1 та ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 85 відсотків (за наявності 15 повних років та 10 місяців 25 днів роботи на

державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що їй з 16.01.2010 року призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 15 років 10 місяців 25 днів. За час перебування на державній службі, у відповідності до норм, чинного законодавства, позивачка отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, які включаються до фонду оплати праці та носять системний характер. Крім того їй виплачувалася індексація заробітної плати відповідно до вимог Закону України від 03.07.1991 р. №1282-ХІ1 «Про індексацію грошових доходів». 01.08.2017 р. позивачка звернулася до Бродівського Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області з проханням провести перерахунок розміру пенсії, узявши до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю а також індексації заробітної плати. При цьому надавши довідку Буської ОДПІ від 14.02.2017 року № 439/с/0500 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1. Однак своїм рішенням Бродівське ОУПФУ у Львівській області від 07.08.2017р. № 1956/04-31 їй відмовлено з посиланням на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-УІІІ та Постанову КМУ від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури та заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якими скасовано ст..37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та скасовано п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій державним службовцям. Вважає, що такі дії відповідача суперечать ст.66 Закону України від 05.11.1991р. № 1788 "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України від 09.07.2006 р, №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" (у редакції, чинній з 01.01.2011 року), ст.37 Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" (зі змінами, внесеними Законом України від 16.01.2003р. № 432-ІУ) та просить позовні вимоги задовольнити повністю.

На адресу суду 11.09.2017 р. надійшло заперечення відповідача, в якому вказано, що ст. 33 Закону України "Про держану службу" (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсійної виплати), Постановою КМ України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено складові заробітної плати державного службовця, Такі види, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років, індексація не включені до складової заробітної плати, оскільки є разовими виплатами.

Відповідач вказує, що законодавством було чітко визначено складові заробітної плати державного службовця, а Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Закон України “Про пенсійне забезпечення” не регулював питання призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, тому обчислення пенсії Позивачу, як державного службовця, проводилося управлінням відповідно до ст. 33 Закону України “Про державну службу” та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 та на підставі довідки від №278/10/05-0 від 15.01.2010.

01.08.2017, Позивач звернулася до Бродівського об'єднаного управління ПФУ Львівської області із заявою про перерахунок пенсії та долучила довідку від 439/с/0500 від 14.02.2017 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” №3723-ХІІ.

Згідно ст. 37 Закону № 3723-XII (в редакція станом на 01.01.2015р.), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, втратили чинність з моменту вступу в законну силу (з 01 січня 2015р.) Закону України від 28.12.2014р. №76-VIII.

Звертає увагу суду, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалися Кабінетом Міністрів України (ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993р. №3723-XII «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76 - VІІІ). Такий порядок визначено не було.

На підставі Постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 Постанови № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював питання перерахунку пенсій державним службовцям.

При цьому зазначає, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII). Статтею 90 зазначеного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із п. 2 Розділу XI «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 889-VIII, Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 Розділу XI Закону № 889-VIII, визнано таким, що втратив чинність.

Таким чином, відповідно до загального принципу правозастосування, при застосуванні законодавчих норм рівної ієрархії, перевагу слід надавати тій нормі, що прийнята пізніше.

Тобто, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок діють норми Закону № 889-VIII, яким перерахунок призначених пенсій державним службовцям не передбачений, а також норми постанови КМУ № 865 в редакції від 01.12.2015 року, згідно яких п. 4 щодо проведення перерахунку призначених пенсій - виключені.

Разом з тим з посиланням на рішення Європейського суду з прав людини «Великода проти України» від 03.06.2014 року та рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційного Суду України вважає, що в Бродіського об'єднаного управління ПФУ Львівськлої області не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі поданої ним заяви, а у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статтей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених Законом.

Таким чином, вважає, що позивач, безпідставно вимагає провести перерахунок пенсії з дня призначення 16 січня 2010 року.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, суддя приходить до висновку, що є достньо підстав винести рішення у порядку скороченого провадження про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що з 16.01.2010 року позивачу була призначена пенсія згідно ст.37 Законом України «Про державну службу».

Пенсія позивача (на час призначення пенсійної виплати) була обчислена із заробітку, визначеного на підставі довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) (а.с.21-22). Зазначена довідка була видані за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 р. №19-11.

01.08.2017 р. позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі поданої нею довідки про складові заробітної плати за №439/с/0500 від 14.02.2017 р., затвердженої постановою правління ПФУ від 14.02.2011 р. №5-1 (а.с.8-10), якою передбачено надання інформації про розмір «інших виплат», і які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески.

Рішенням №1956/04-31 Бродівського об'єднаного УПФУ Львівської області від 07.08.2017 року позивачці у перерахунку пенсії відмовлено (а.с.11).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення в праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто суми індексації є складовою заробітної плати і входять до складу фонду оплати праці.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону Укораїни «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну працю, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

В порушення вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідачем до заробітку для обчислення пенсії не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації, на який нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІУ до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються - суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Крім цього, Верховний суд України висловив свою правову позицію щодо спірних відносин, яку виклав в постанові від 3 червня 2014 року по справі № 21-134а14, а саме: отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Позивачка просила провести їй перерахунок пенсії з 16.01.2010 р., а відтак така пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом лише 31.08.2017 та не надала доказів того, що нею було пропущено строк для звернення до суду з поважних причин, тому з огляду наведене, позовні вимоги за період з 16.01.2010 по 28.02.2017 р. включно слід залишити без розгляду у відповідності до положень ст. 100 КАС України.

В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначайтеся чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсі провадиться в такі строки: у різі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи наведене, а також те що позивачка 01.08.2017 р. звернулася до Бродівського УПФУ Львівської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії і подала відповідну довідку у якій зазначено суми, що входили у складову заробітної плати ОСОБА_1, серед яких були зазначені суми матеріальної допомоги, грошової винагороди за безперервну працю, а також індексація заробітної плати, і вказані суми не були включені у раніше подану позивачкою довідку суд вважає, що позивачці ОСОБА_1 необхідно здійснити перерахування раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.08.2017р., згідно поданих нею документів.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 85% середньомісячного заробітку державного службовця, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.08.2017 року, зважаючи на звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 01.08.2017 року.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 71, 94, 1832 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 16.01.2010 р. по 28.02.2017 р. включно залишити без розгляду.

Зобов'язати Бродівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 01 серпня 2017 р., призначену їй відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII від 16 грудня 1993 року, у розмірі 85 відсотків від її заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення), з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язанням Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області в користь ОСОБА_1 640.00 грн. судового збору, що останньою був сплачений при зверненні до суду із позовною заявою.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію постанови направити сторонам.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: ОСОБА_2