Постанова від 13.09.2017 по справі 545/1114/17

Справа № 545/1114/17

Провадження № 2-а/545/37/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2017 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді Путрі О.Г.

при секретарі Кузуб Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.

В своїй позовній заяві посилався на те, що в період з травня 1988 року по січень 1989 рік проходив військову службу в обмеженому контингенті військових сил в республіці Афганістан, де під час виконання службових обов'язків отримав контузію, осколкові поранення голови, обличчя та правої руки.

Вказував, що згідно з рішенням Центральної військово-лікарської комісії МО України від 15 грудня 2015 року № 4775 наявні в нього поранення та контузія є такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби. У зв'язку з цим рішенням Полтавської обласної МСЕК ( довідка № АВ 0188247 ) йому вперше була призначена 2 група інвалідності з 14 січня 2016 року.

Посилався на те, що 25 лютого 2016 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням 2 групи інвалідності, військовим комісаріатом матеріали були скеровані до Міністерства оборони України з клопотанням військового комісара про проведення виплати одноразової грошової допомоги в сумі 200-кратного прожиткового мінімуму, але комісія МО України своїм рішенням від 20 травня 2016 року № 36 (п. 447) повернула документи без розгляду на доопрацювання.

Вважає рішення комісії Міністерства оборони України протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

В своїй позовній заяві просив суд визнати протиправним та недійним п. 447 рішення Міністерства оборони України про повернення без розгляду на

доопрацювання документи щодо призначення йому одноразової грошової допомоги як інваліду війни 2 групи з 14 січня 2016 року , інвалідність якого настала у зв'язку з травмою, пораненням , контузією , захворюванням , що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та зобов'язати Міністерств оборони прийняти рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності та вжити заходів до її виплати.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги уточнив та остаточно прохав суд визнати протиправним та недійним п. 447 рішення Міністерства оборони України про повернення без розгляду на доопрацювання документи щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду війни 2 групи з 14 січня 2016 року, інвалідність якого настала у зв'язку з травмою, пораненням , контузією , захворюванням , що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року. Прохав розгляд справи проводити без його участі.

Представник відповідача в судове засідання, будучи належним чином повідомлений про дату та час слухання справи не з'явився, попередньо направивши письмові заперечення, в задоволенні позову прохав відмовити за безпідставністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з травня 1988 року по січень 1989 року проходив військову службу в обмеженому контингенті військових сил в республіці Афганістан, де під час виконання службових обов'язків в грудня 1988 року отримав контузію та осколкові поранення голови, обличчя та правої руки.

Також встановлено, що Центральна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України згідно з протоколом № 4775 від 15 грудня 2015 року прийшла до висновку, що поранення (контузія) та захворювання є такими, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Рішенням Полтавської обласної МСЕК ( довідки до акту огляду МСЕК серії АВ № 0188247) ОСОБА_1 з 14 січня 2016 року встановлено вперше другу групу інвалідності до лютого 2019 року у зв'язку з травмою, пораненням , контузією , захворюванням , що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

25 лютого 2016 року позивач подав до Полтавського обласного військового комісаріату заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням 2 групи інвалідності. Полтавським обласним військовим комісаріатом матеріали за заявою позивача скеровані до Міністерства оборони України для вирішення питання щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги.

Згідно з рішенням від 20 травня 2016 року комісія Міністерства оборони України повернула позивачу матеріали без розгляду на доопрацювання , оскільки позивачем не було надано повного переліку документів, передбачених Порядком, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року, а саме документу, який би свідчив про причини та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Про вказане рішення позивач дізнався лише 03.05.2017 року після письмового звернення до Полтавського обласного військового комісаріату.

Відповідно до пп. 4 п. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

У постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-563а14, визначено, що право на отримання допомоги виникає у військовослужбовця з моменту настання інвалідності, а не з моменту звільнення з військової служби. Крім того, визначено, що одноразова грошова допомога є компенсаційним механізмом соціального захисту військовослужбовців, які спрямовані на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року (далі по тексту - Порядок №975), одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.

Згідно з п.11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: - заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; - довідку медико-соціальної експертної комісії про

встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: - постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; - документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; - сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; - документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення про військово - лікарську експертизу у збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).

Відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях: в) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення; г) «Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від

08.02.94 N 63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Витягу із протоколу засідання Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 15.12.2015р. № 4775 вбачається, що поранення (контузія) та захворювання позивача пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с. 12).

Крім того, відповідно до наявного в матеріалах справи Акту судово - медичного дослідження (обстеження) № 1772 встановлено, що проведенням судово - медичного обстеження позивача виявлені шрами шкіри голови, обличчя зліва та правого плеча утворились в результаті загоєння ран, по своїх морфологічних характеристиках шрами не протирічать механізму та давності утворення внаслідок вогнепальних поранень, можливо в строк та за обставин, на які вказує обстежуваний. (а.с. 13).

В правовій позиції, викладеній в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22 січня 2015 року у справі 2-а-1626/12/1370, зазначено, що документом, який свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження, можуть бути будь-які відомості, які свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва). Відсутність висновків службового розслідування та акту розслідування не може бути підставою для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, за умови, якщо причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) підтверджені іншими документами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до п.12-13 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабміну № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

На виконання наказу Міністра оборони України від 12.04.2007 року №168 «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби» (далі - Наказ №168) у Міністерстві оборони України створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.

У відповідності до пункту 2 Наказу №168 голова комісії, зокрема, забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що в силу положень Наказу №168, відповідну пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.

За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міністр оборони України приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).

Згідно пункту 15 Порядку №975 рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.

Матеріали справи свідчать, що Міністерство оборони України за наслідками розгляду документів позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги передбаченого законодавством рішення про виплату коштів або ж про відмову у виплаті коштів не приймало, а повернуло документи до військомату, тобто фактично рішення прийнято не було.

Отже, оскільки відповідачем відповідне рішення за наслідками розгляду заяви позивача прийнято не було, відповідачем у даному випадку має бути розглянуто звернення відповідно до вимог чинного законодавства України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2,7-12,14,71,158-163,171-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України від 20.05.2016 р. в частині повернення без розгляду на доопрацювання документів щодо призначення та виплати одноразової грощової допомоги ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , інваліду 2 групи з 14.01.2016 року , інвалідність якого настала у зв'язку з травмою, пораненням , контузією , захворюванням , що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, колишньому військовослужбовцю ( протокол засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 20.05.2016 р. № 36, п.447.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в установленому законом порядку.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський районний суду Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову у 10-денний термін.

Суддя О.Г. Путря