Ухвала від 12.09.2017 по справі 522/7616/16-к

Справа № 522/7616/16-к

Провадження 1-кс/522/17033/17

УХВАЛА

12 вересня 2017 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючої, раніше не судимої,

підозрюваної в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових за № 42016160000000094 від 17.02.2016, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3,5 ст. 191 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора - ОСОБА_3

адвоката - ОСОБА_5

підозрюваного - ОСОБА_4 , -

ВСТАНОВИВ:

Слідчим управлінням ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за №42016160000000094 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , і ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.191, ч.5 ст.191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , обіймаючи посадуначальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, тобто будучи службовою особою, умисно, з корисливих мотивів та з метою незаконного збагачення у жовтні 2015 року увійшла до складу організованої в грудні 2013 року ОСОБА_6 злочинної групи, в якій діяла як виконавець та вчинила незаконне заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах за наступних обставин.

Так, ОСОБА_4 15.10.2015 розпорядженням Голови Овідіопольської районної державної адміністрації № 188/к-2015 призначена на посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації

Проте, ОСОБА_4 , діючи умисно, протиправно, всупереч своїх службових обов'язків та інтересам держави, в жовтні 2015 року на пропозицію ОСОБА_12 , добровільно увійшла до організованої та керованої останнім групи, до якої також входили РябоконьО.В. - керівник управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, ОСОБА_8 - головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій громадян Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, при цьому ознайомилася з планом злочинної діяльності та ухвалила його.

Для вчинення кримінального правопорушення зазначені особи попередньо зорганізувалися у стійке злочинне об'єднання, учасників якого об'єднував відомий усім членам злочинного угруповання план з розподілом функцій та ролей учасників такої організованої групи, дії яких спрямовувались на досягнення мети вказаного злочинного плану.

Так, за планом ОСОБА_6 , заволодіння грошовими коштами державного бюджету вирішено здійснювати шляхом підшукання осіб,які зареєстровані та проживають на території Овідіопольського району Одеськоїобласті та не мають законних підстав для отримання відповідної державної допомоги,яким він, використовуючи свій статус депутатапропонував надати свої персональні данні для оформлення державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі Постанова) та після нарахування цим особам з державного бюджету грошових коштів у вигляді такої допомоги, вони повинні були віддати ОСОБА_6 половину отриманої суми.

Умови призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначаються згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок).

Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджена спільним НаказомМіністерства праці та соціальної політики України,Міністерства економіки та з питань європейськоїінтеграції України,Міністерства фінансів України,Державного комітетустатистики України,Державного комітетумолодіжної політики, спортуі туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370.

Також, для здійснення нарахування соціальної допомоги та визначення розміру такої допомоги, між Міністерством соціального захисту населення України та ДП «Інформаційно-обчислюваний центр» за № 1/96 від 16.04.1995 укладено договір на розробку та впровадження електронних програм ASOPD, ЄДАРП, НАШ ДІМ, на виконання якого створено відповідна електрона база автоматизованої системи обробки персональних даних Міністерства соціальної політики України АSOPD, робота та використання якої регулюється Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, яка затверджена Наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345; Порядком здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсії органами Пенсійного фонду України, затвердженого Наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 10.01.2007 № 4;Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах України» від 05.07.1994.

Зазначена електрона програма повинна встановлюватись у кожному відповідному Управлінні праці та соціального захисту населення органів місцевого самоврядування для здійснення процедури нарахувань, а доступ до неї здійснюється спеціалістами відповідного Управління, використовуючи персональні код та унікальний пароль, порядок використання, зберігання та отримання яких визначається п. 11 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, яка затверджена Наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

Так, ОСОБА_4 та інші службові особиОвідіопольської районної державної адміністраціїв Одеській області, а саме: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ,які діяли у складі організованої та керованої ОСОБА_6 групи, без заведення відповідних особових справ, створювали відповідні умови для незаконного нарахування вищевказаних соціальних виплат та здійснювали подання відповідних заявок на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам до фінансового управління Овідіопольської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації для виділення з державного бюджету грошових коштів на виплату соціальної допомоги особам, персональні данні яких ОСОБА_13 .

У відповідності із розробленим ОСОБА_6 та доведеним до відома ОСОБА_4 та усіх інших учасників організованої злочинної групи планом злочинної діяльності, її функції та задачі полягали у наступному:

ОСОБА_4 . Будучи учасником організованої групи та службовою особою, ОСОБА_4 , діючи умисно,згідно схваленого злочинного плануспільних дій, під час скоєння злочину, в порушення вимог Постанови КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», за вказівкою керівника організованої злочинної групи ОСОБА_6 , вносила в журнали «реєстрації приймання заяв і документів усіх видів соціальної допомоги» неправдиві відомості щодо дати звернення громадян; створювала умови щодо нараховування соціальних виплати особам, перелік яких надавався ОСОБА_6 , без заведення відповідних особових справ осіб, що передбачено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 №345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», готувала списки до УДКСУ в Овідіопольскому районі Одеськоїобласті, банківських установ, відділень Укрпошти та звітів до відповідного Департаменту Одеської ОДА, а також вносила до електронної базиАСОПД неправдиві відомості про осіб, яких підшукував ОСОБА_6 , що створювало підстави для незаконного нарахування державної соціальної допомоги.

В період з грудня 2013 року по серпень 2016 року на території Овідіопольського району Одеської області, члени організованої та керованої ОСОБА_6 групи у складі: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . ОСОБА_14 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою привласнення коштів державного бюджету, зловживаючи своїм службовим становищем, в порушення вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 та Постанови КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», за попередньою змовою з ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_9 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_10 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , внаслідок безпідставного нарахування та здійснення виплат у вигляді соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_9 , ОСОБА_21 , ОСОБА_29 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_10 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 привласнили кошти державного бюджету на загальну суму 972 535 грн. 04 коп., що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_4 органом досудового розслідування кваліфіковані за ознаками ч. 5 ст. 191 КК України, а саме: привласнення чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене в особливо великих розмірах, вчинене організованою групою.

Скоєння ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення повністю підтверджується комплексом зібраних у кримінальному провадженні доказів, а саме:

- протоколами, складеними за результатами проведення НСРД, відповідно до яких підозрювані ОСОБА_4 та ОСОБА_8 з відома ОСОБА_7 та за вказівкою ОСОБА_6 вносили в журнали «реєстрації приймання заяв і документів усіх видів соціальної допомоги» неправдиві відомості щодо дати звернення громадян; а також вносила до електронної бази АСОПД неправдиві відомості про осіб, яких підшукував ОСОБА_6 , що створювало підстави для незаконного нарахування державної соціальної допомоги; отримувала від ОСОБА_6 вказівки щодо оформлення державної соціальної допомоги на підібраних ним осіб;

- протоколами допитів свідків ОСОБА_30 , ОСОБА_19 , ОСОБА_31 , ОСОБА_29 , ОСОБА_32 , ОСОБА_24 , ОСОБА_21 , ОСОБА_17 , які підтверджують факт оформлення держаної соціальної допомоги без надання необхідних для цього документів;

- листом з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яким проведено аналіз матеріалів кримінального провадження з питань обґрунтованості призначення та подальшої виплати з 01.01.2014 по 31.07.2016 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям;

- актом ДФІ в Одеській області № 04-11/100 від 27.09.2016 щодо ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в частині законності призначення нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів в Управлінні соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 по 31.08.2016;

- висновком судово-економічної експертизи проведеної ОНДІСЕ № 17-2566/2567 від 12.06.2017, згідно якої встановлено, що в період з грудня 2013 року по серпень 2016 року на території Овідіопольського району Одеської області в порушення вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 та Постанови КМУ від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», нараховано державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 972 535 грн. 04 коп.;

- показами підозрюваних ОСОБА_9 , ОСОБА_10 і ОСОБА_11 .

Так, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 підозрюваній ОСОБА_4 14.07.2017 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з 23:00 до 07:00 години та покладено обов'язки передбачені ч.5 ст.194 КПК України, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою, у розумні строки;

- не залишати місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 23:00 до 07:00 години без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Строк дії ухвали закінчується 12.09.2017.

Однак, внаслідок складності провадження завершити досудове розслідування до вказаного строку не надається можливим, оскільки необхідно провести ряд слідчих (розшукових) дій, а саме:

-отримати висновок судового експерта з Одеського НДЕКЦ МВС України з судово-економічної експертизи, яка призначена 30.08.2017;

- виконати 17 ухвал слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_33 від 17.08.2017, а саме: здійснити виїмку копій документів;

- провести огляд електронної бази «АСОПД» за участю спеціаліста;-

- отримати висновок судово почеркознавчої експертизи;

- після отримання висновку з судово-економічної експертизи вирішити питання про повідомлення про підозру осіб, які незаконно отримували державну соціальну допомогу «малозабезпеченим сім'ям»;

- виконати вимоги ст.ст. 283, 290 КПК України;

- скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового.

Ураховуючи викладене заступником прокурора Одеської області строк досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню продовжено до 4-х місяців, тобто, до 07.11.2017.

У зв'язку з викладеним, слідчий звернувся до суду із клопотанням, про продовження строку дії запобіжного заходу відносно підозрюваного у вигляді домашнього арешту.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання в повному обсязі та просив його задовольнити, посилаючись на те, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню шляхом невиконання або неналежного виконання обов'язків, покладених на нього як на підозрюваного у кримінальному провадженні,вчинити інше кримінальне правопорушення.

Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник ОСОБА_5 не заперечували проти продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання слідчого, допитавши підозрюваного, заслухавши учасників судового розгляду, приходжу до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, підозрювана ОСОБА_34 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке карається позбавленням волі на строк до 12 років.

Метою застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваному є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню, шляхом невиконання або неналежного виконання обов'язків, покладених на нього, як на підозрюваного у кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення.

За таких обставин, на підставі наданих матеріалів, оцінюючи всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, враховуючи дані про особу підозрювану, яка є раніше не судимою, має міцні соціальні зв'язки, приходжу до висновку, що тільки запобіжний захід у вигляді саме цілодобового домашнього арешту, який обраний підозрюваної ОСОБА_35 ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 14.07.2017, зможе забезпечити належну поведінку підозрюваної оскільки, перебуваючи під домашнім арештом, ОСОБА_4 не буде переховуватися від органів досудового розслідування та суду, не зможе знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати у розслідуванні кримінального провадження іншим чином, а саме чинити тиск на свідків у кримінальному провадженні.

Керуючись ст. ст. 132, 176, 177, 178, 179, 182, 183, 205 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - задовольнити.

Продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 60 діб, тобто до 11.11.2017 року.

Продовжити покладені на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

-прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою, у розумні строки;

- не залишати місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 23:00 до 07:00 години без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Ухвала слідчого судді про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

12.09.2017