Рішення від 03.08.2017 по справі 504/3998/16-ц

Справа № 504/3998/16-ц

провадження № 2-о/504/15/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.08.2017смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Вінської Н.В.,

за секретаря судового засідання - Білаш А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Доброслав цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до заінтересованої особи Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

встановив:

Заявники звернулися до суду з вказаною заявою, просять суд встановити факти, що мають юридичне значення, визначити національність ОСОБА_1 як «Болгарин», у зв'язку із чим зобов'язати Лиманський районний відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Одеській області внести зміни в актовий запис про народження, зроблений Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області № 27 від 09 червня 1966 року, змінивши вказану у актовому запису національність батька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 з «Українець» на «Болгарин», національність матері ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 з «Українка» на «Болгарка». Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3, внесеного Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області № 57 від 19.11.1990 року, змінивши національність його батька з «Українець» на «Болгарин». Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4, внесеного Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області № 04 від 05.03.1999 року, змінивши національність його батька з «Українець» на «Болгарин». В обґрунтування заявлених вимог посилаються на те, що родини батьків заявника у період з 1924 по 1928 рік - Молдавської АССР у складі Української ССР мешкали у місті Балта Одеської області та були членами болгарської спільноти міста. Після Великої Вітчизняної війни, при оформленні документів батька ОСОБА_1 - ОСОБА_4, його батьки, побоюючись переслідувань та труднощів для нього, як представників національної меншості, вказали свої національності як «українець» та «українка» відповідно, тому при отриманні свого паспорта, батько вказав свою національність як «українець». Аналогічним чином вчинили й батьки матері заявника ОСОБА_5 - ОСОБА_4, дівоче прізвище якої - ОСОБА_8, вказавши при перереєстрації після війни свої національності як «українець» та «українка», внаслідок чого, при отриманні свого паспорта, мати вказала свою національність як «українка». Після народження заявника ОСОБА_1, при реєстрації народження, його батьки вказали що вони є «Українцем» та «Українкою», про що Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області зроблено актовий запис № 27 від 09 червня 1966 року. 19 жовтня 1990 року у ОСОБА_1 народився син ОСОБА_6, про що Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області зроблено актовий запис № 57 від 09 червня 1966 року. 31.01.1999 року у ОСОБА_1 народився син ОСОБА_7, про що Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області зроблено актовий запис № 04 від 05 березня 1999 року. Рішенням Приморського районного суду Одеської області від 08 серпня 2016 року визначено національність ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 як «Болгарин» та «Болгарка» відповідно. Додатково заявник у позовній заяві вказав, що представництвами республіки Болгарія надані певні можливості для вивчення болгарської культури, мови та встановлення національних зв'язків, спрощеного порядку в'їзду до Болгарії, але зазначені можливості стосуються, здебільше, етнічних болгар. Для отримання зазначених можливостей заявник та його діти мають надати докази належності до національності «болгарин». Без внесення змін до актового записів заявників, вони, з формальних підстав, не мають можливості у повній мірі продовжувати власну активність щодо встановлення національної ідентичності, вивчення культури та традицій їх національної меншини.

Представник заявників надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Представник заінтересованої особи Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, якою просив розглядати справу без його участі.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку поданим доказам, суд вважає, що заява ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до заінтересованої особи Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Приморського районного суду Одеської області від 08 серпня 2016 року по справі №522/12907/16-ц, визначено національність ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 як «Болгарин» та «Болгарка» відповідно.

Відповідно до свідоцтва про народження серії УІІ-УР №0975228 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є батьками заявника ОСОБА_1.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6 є сином ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії V ЖД №263403 від 19 листопада 1990 року.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7 є сином ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І ЖД №273111 від 05 березня 1999 року

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено та такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.

На момент набуття чинності Конституцією України від 28.06.1996 року, був чинним Указ Президента України, що передбачав право громадянам зміну національності. Скасування цього Указу Указом від 27.01.1999 року звузило обсяг прав громадян, що не є допустимим, оскільки, відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту обсягу прав і свобод, що існували до прийняття Конституції України.

Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції при здійсненні правосуддя» № 9 від 01.11.1996 року Конституція України, як зазначено в її статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно- правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» громадяни України мають право вільно обирати та поновлювати національність і примушення громадян в будь-якій формі до відмови від своєї національності не дозволяється.

Згідно зі ст. 300 ЦПК України визначено, що фізична особа має право на індивідуальність. Фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно до ч.3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ.

Таким чином, з метою захисту прав та законних інтересів заявників, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення певних юридичних фактів, що матиме своїм наслідком внесення відповідних змін до актових записів про народження.

Керуючись ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», ст. 11, 213- 215. 235. 256. 259 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ :

Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до заінтересованої особи Лиманського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області про встановлення факту, що має юридичне значення- задовольнити.

Встановити факти, що мають юридичне значення, визначивши національність ОСОБА_1 22 травня 1966 року, як «Болгарин».

Внести зміни у актовий запис про народження ОСОБА_1 № 27 від 09 червня 1966 року, зроблений Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області, змінивши вказану у актовому запису національність батька ОСОБА_4 з «Українець» на «Болгарин», національність матері ОСОБА_5 з «Українка» на «Болгарка».

Внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_2 № 57 від 19.11.1990 року внесений Петрівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області, змінивши вказану в актовому запису національність його батька ОСОБА_1 з «Українець» на «Болгарин».

Внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 № 04 від 05 березня 1999 року, зроблений виконкомом Петрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, вказавши національність його батька ОСОБА_1 як «Болгарин».

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Н.В. Війська