Постанова від 27.10.2009 по справі 40069/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27.10.2009 р. № 2-а- 40069/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чалого І.С.,

при секретарі судового засідання -Елоян Ж.Г., Вороніній І.О.,

за участі представників сторін:

позивача - Заболотного А.М.,

відповідача - Межерицького А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовомДочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області про скасування податкового повідомлення -рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі Харківської області №0001261501/0 від 27.02.2009 року, №0001261501/1 від 01.04.2009 року, №0000391523/2 від 09.06.2009 року, №0000391523/3 від 30.06.2009 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 03.03.2009 року до філії ДК "Укргазвидобування" ГПУ "Шебелинкагазвидобування" надійшло податкове повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі №0001261501/0 на суму 30970,30 грн. від 27.02.09 року, складене Зміївською ДПІ у Харківській області на підставі акту перевірки №234/15-048/00153146 від 20.02.2009 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати платежу до бюджету. Позивач подав в адміністративному порядку первинну скаргу до Начальника ДПІ у Зміївському районі Харківської області. Рішенням про результати розгляду первинної скарги №1626/10/025 від 01.04.2009 року первинну скаргу залишено без задоволення. 03.04.2009 року за вх. №859 на адресу філії надійшло податкове повідомлення-рішення №0001261501/1 від 01.04.2009 року. Позивач подав повторну скаргу, яка також залишена без задоволення. Позивач не погоджується з рішенням відповідача та вважає, що податковим органом порушені норми Конституції України, Закону України "Про податкову службу", неправильно застосовані норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки, листом №19-11743 від 14.11.2008 року ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі ГПУ "Шебелинкагазвидобування" звернулась до начальника ДПІ у Зміївському районі з заявою про розстрочення податкових зобов'язань за 3 квартал 2008 року. Листом 19-13354 від 24.12.2008 року було направлено доповнення до листа №19-11743 від 14.11.2008 року. ДПІ у Зміївському районі не надала відповіді на зазначені листи, чим порушила вимоги Закону України "Про інформацію". Наслідком неправомірних дій ДПІ сталася затримка сплати зобов'язання. Крім того, позивач зазначає, що чинне законодавство не визначає "Плату за надра" як внесок до державного бюджету відповідного рівня, що здійснюється платниками у порядку і на умовах, визначених законами України, про оподаткування, як це передбачено ст.2 Закону України "Про систему оподаткування", і які згідно зі ст. 9 Бюджетного кодексу України є податковими надходженнями.

Представник позивача в судовому засіданні уточнила позовні вимоги та просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Зміївської ДПІ №0001261501/0 від 27.02.2009 року, №0001261501/1 від 01.04.2009 року, №0001261501/2 від 12.06.2009 року, №0001261501/3 від 01.07.2009 року. Надала аналогічні обставинам справи пояснення та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача - в судовому засіданні вимоги адміністративного позову не визнав та зазначив, що Державна податкова адміністрація України повідомила позивача листом від 30 січня 2009 року за №1865/7/24-0417, що рішення ДПА України від 19 листопада 2008 року №164 про розстрочення податкових зобов'язань з плати за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 154854,81 грн. не було погоджено Міністерством фінансів України, тобто у відповідача не було підстав надавати розстрочку податкових зобов'язань. Також пояснив, що Інструкцією про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджено спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України. Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30 грудня 1997 року №207/472/51/157 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 року за №20/2460), із змінами і доповненнями, базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу. Розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр та їх філіями, зазначеними в пункті 2.2 цієї Інструкції, щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів. наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Плата до бюджетів сплачується за місцезнаходженням родовища корисних копалин щокварталу протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку плати, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, а за видобуток корисних копалин у межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони - за місцезнаходженням платника. Позивач порушив визначений законом порядок сплати платежів за користування надрами, тому були винесені податкові повідомлення-рішення.

Суд, вислухавши думку учасників процесу, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, встановив наступне:

Актом про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати платежів до бюджету № 234/15-048/00153146 від 20.02.2009 року встановлено, що ГПУ „Шебелинкагазвидобування" узгоджені податкові зобов'язання по платі за користування надрами загальнодержавного значення за III квартал 2008 року, визначені у розрахунках по платі за користування надрами (вхідні №26500, №26504 ДПІ у Зміївському районі від 5 листопада 2008 року), з граничним строком сплати 19 листопада 2008 року, сплатило у сумі 154 851 грн. 48 коп. з затримкою від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Державна податкова інспекція у Зміївському районі надіслала газопромисловому управлінню „Шебелинкагазвидобування" податкове повідомлення-рішення від 27 лютого 2009 року №0001261501/0 на 30970 грн. 30 коп. штрафної санкції, застосованої у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу по платі за користування надрами загальнодержавного значення відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі ГПУ "Шебелин кагазвидобування" подало в адміністративному порядку первинну скаргу до Начальника ДПІ у Зміївському районі Харківської області.

Рішенням про результати розгляду первинної скарги № 1626/10/25-025 від 01.04.2009 року скаргу залишено без задоволення. Рішення на адресу філії надійшло 03.04.2009 року за вх. № 856.

03.04.2009 року за вх. № 859 на адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення № 0001261501/1 від 01.04.2009 року.

ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі ГПУ "Шебелинка газвидобування" було подано повторну скаргу № 2-3213 від 08.04.2009 року на Рішення Начальника ДПІ у Зміївському районі Харківської області №1626/10/25-0-25 від 01.04.2009 року та просило скасувати зазначене Рішення та податкові повідомлення-рішення № 0001261501/0 на суму 30970,30 грн. від 27.02.09 року, податкові повідомлення-рішення № 0001261501/1 на суму 30970,30 грн. від 01.04.2009 року.

Рішенням ДПА у Харківській області від 25.05.2009 року № 2237/10/25-203 (вх. № 1313 від 28.05.09р.) залишено без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі Харківської області від 27.02.2009 року № 0001261501/0 (від 1 квітня 2009 року № 0001261501/1), та повторну скаргу ДК "Укргазвидобування" в особі ГПУ "Шебелинкагазвидобування" за № 2-3213 від 08.04.09р. залишено без задоволення.

16.06.2009 року за вх. № 1485 на адресу філії надійшло податкове повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі Харківської області № 0001261501/2 від 12.06.2009 року.

ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" в особі ГПУ "Шебелинка газвидобування" подав до ДПА України повторну скаргу № 2-5002 від 04.06.2009 року , яка Рішенням ДПА України від 24.06.2009 року № 5919/6/25-0215 залишена без задоволення.

01.07.2009 року ДПІ у Зміївському районі Харківської області прийняло податкове повідомлення-рішення № 0001261501/3.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України, Згідно ч. З ст. 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.

Відповідно до Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181-ІП від 21.12.2000 р., цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів ( обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування»ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Згідно з пунктом 1.2 статті 1 Закону України „Про порядок погашення, зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової Декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 1.11 статті 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджено спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України. Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30 грудня 1997 року №207/472/51/157 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 року за №20/2460), із змінами і доповненнями, базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу. Розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр та їх філіями, зазначеними в пункті 2.2 цієї Інструкції, щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів. наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції передбачено, що плата до бюджетів сплачується за місцезнаходженням родовища корисних копалин щокварталу протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку плати, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, а за видобуток корисних копалин у межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони - за місцезнаходженням платника.

Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту, 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податки перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Щодо посилання позивача на невчасне надання відповіді, суд зазначає наступне:

Згідно з підпунктом 14.3.5 пункту 14.3 статті 14 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" рішенні про розстрочення або відстрочення податкових зобов'язань на термін, що виходить за межі одного бюджетного року, щодо загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) приймається керівником (заступником) центрального податкового органу за узгодженим з Міністерством фінансів України.

Державна податкова адміністрація України повідомила листом від 30 січня 2009 року за №1865 724-0417 дочірню компанію „Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії Нафтогаз України", що рішення Державної податкової адміністрації України від 19 листопада 2008 року №164 про розстрочення податкових зобов'язань з плати за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 154 854 грн. 81 коп. не було погоджено Міністерством фінансів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна доказати ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

Позивачем не надано жодних доказів того, що Державна податкова інспекція у Зміївському районі Харківської області порушила права, свободи чи інтереси в сфері публічно-правових відносин відповідача.

Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не порушував прав, позивача, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові збір віднести за рахунок державного бюджету.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області про скасування податкового повідомлення-рішення -відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 30.10.2009 року.

Суддя І.С. Чалий