10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Бабич С.В.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"12" вересня 2017 р. Справа № 290/316/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Романівського районного суду Житомирської області від "15" червня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок пенсії ,
Постановою Романівського районного суду Житомирської області від 15.06.2017р. адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку з неповним урахуванням усіх складових заробітної плати при призначенні пенсії. Зобов'язано Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_3 пенсії, з урахуванням всіх сум заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги в сумі 29110 (двадцять дев'ять тисяч сто десять) грн. 67 (шістдесят сім) коп. та індексації заробітної плати в сумі 6531 (шість тисяч п'ятсот тридцять одну) грн. 70 (сімдесят) коп., з яких були фактично сплачені страхові внески, починаючи з часу її призначення. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 640,00 грн. судових витрат, пов"язаних зі сплатою судового збору.
Не погоджуючись з ухваленою постановою, Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Романівського районного суду Житомирської області від 15.06.2017р. та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову. Зазначає, що на момент призначення пенсії - 17.02.2011р. позивачка працювала начальником управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області, про врахування або не врахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати позивачка дізналась чи повинна дізнатися з моменту призначення пенсії, а з позовною заявою позивачка звернулась лише 03.04.2017р. Разом з тим, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 р. підстав для перерахунку пенсії державним службовцям не вбачається.
Справа судом першої інстанції у відповідності до ст.183-2 КАС України розглянута в порядку скороченого провадження, у зв'язку з чим апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бердичівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 17 лютого 2011 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 89% заробітної плати державного службовця, працюючого на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області.
3 квітня 2017 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при визначенні пенсії, у тому числі відкоригованих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Листом - відповіддю №65/л-8 від 14 квітня 2017 року відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку вищевказаних виплат.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_3.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи у межах апеляційного оскарження, колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.
Частиною другою статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час призначення пенсії встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Як встановлено судом першої інстанції, позивачу при призначенні пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» не враховані усі складові заробітної плати, зокрема, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Законом України «Про оплату праці» встановлено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (стаття 33 Закону України «Про державну службу»).
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року в справі № 21-430а11, у постанові від 28 травня 2013 року в справі №21-97а13 та у постанові від 16 вересня 2014 року в справі № 21-314а14.
Згідно даних довідки Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.04.2017р. №3/20/04 про складові заробітної плати, пенсія позивачу визначалася за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. Окрім цього, до складу заробітної плати на вищевказаний період входила матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати на які були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, є правильним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії з урахуванням відомостей про нараховану та виплачену позивачу матеріальну допомогу, а також індексацію заробітної плати.
Разом із тим колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині періоду проведення перерахунку та виплати пенсії, а саме з часу її призначення.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_3 звернулася до пенсійного органу 03.04.2017 року, а відтак має право на проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки довідки Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.04.2017р. №3/20/04, з 01.04.2017 р..
В цій частині постанова суду відповідно до ст.201 КАС України підлягає зміні, а апеляційна скарга частковому задоволенню.
В решті постанова суду винесена з дотриманням вимог матеріального та процесуального законодавства, а тому підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково, постанову Романівського районного суду Житомирської області від "15" червня 2017 р. змінити в частині визначення дати проведення перерахунку пенсії, зазначивши про те, що перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_3 провести з 01 квітня 2017 р..
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13312
4-третій особі: - ,