Ухвала від 13.09.2017 по справі 361/4143/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/4143/17 Головуючий у 1-й інстанції: Сердинський В.С. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

УХВАЛА

Іменем України

13 вересня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.07.2017 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити з 01.04.2017р. перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати в сумі 437,00 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження за період з 06.07.1987р. - 10.07.1987р. з урахуванням вже проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до положень Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 р., має право на призначення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2017 р. позов задоволено: визнано протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язано Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити з 01 квітня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати в сумі 437,00 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження за період з 06.07.1987р. - 10.07.1987р. з урахуванням вже проведених виплат.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2017 р. як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, які позивач не надав.

Судом першої інстанції справа розглянута в порядку скороченого провадження, тому відповідно до абз.4 частини восьмої статті 183-2 КАС України апеляційна скарга розглянута в порядку письмового провадження.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 та вкладка до посвідчення НОМЕР_2.

Позивач перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 05 липня 2012 року та отримує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений Законом України №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З 06.07.1987р. - 10.07.1987р. ОСОБА_2 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В зону відчуження ЧАЕС був відкомандирований Чорнобильським АТП Київського виробничого об'єднання облспоживспілки, що підтверджується довідкою форми 122.

АТП Київського виробничого об'єднання облспоживспілки ліквідоване і правонаступником архівних документів є Дочірнє підприємство «Київське автотранспортне підприємство» Київської регіональної спілки споживчої кооперації.

16.03.2017 р. позивач звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надавши всі необхідні документи, в тому числі довідку про заробітну плату № 45 від 07.08.2012р.

Згідно довідки № 45 від 07 серпня 2012 року, виданої ДП «Київським автотранспортним підприємством», заробітна плата позивача ОСОБА_2 за період роботи в зоні відчуження в м. Чорнобиль з 06.07.1987р. по 10.07.1987р. становить суму в розмірі 437,00 крб.

Листом від 22.03.2017 р. №242/С-01 відповідач повідомив позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що проводити перерахунок розміру пенсії із суми згідно довідки від 07.08.2016р. № 45, виданої ДП «Київське автотранспортне підприємство» Київської регіональної спілки споживчої кооперації, підстав не має.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 49 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі -Закон № 796-ХІІ) передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За приписами частини четвертої статті 57 Закону № 796-XII, порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

З 01 січня 2012 року набрала чинності постанова КМ України №1210, якою затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пунктом 7 якої встановлено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Перелік документів необхідних для призначення перерахунку пенсій, наведений у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою Пенсійного фону України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі-Порядок № 22-1).

Згідно з пунктом 17 цього Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Частиною четвертою статті 15 Закону № 796-XII встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що пенсія відповідно до Закону № 796-XII може призначатися виходячи із фактично отриманої заробітної плати.

З матеріалів справи вбачається, що довідку № 45 від 07 серпня 2012 року про заробіток в розмірі 437,00 крб., отриманий позивачем за роботу в зоні відчуження з 06.07.1987р. по 10.07.1987р. видано ДП «Київським автотранспортним підприємством».

Ця довідка відповідає вимогам чинного законодавства, містить усі реквізити, передбачені Додатком № 1 до Порядку № 22-1 і нечинною не визнавалась, чим спростовує доводи апеляційної скарги щодо не підтвердження факту виплати та нарахування премії.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надав довідку № 45 від 07 серпня 2012 року про його заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році, видану підприємством за місцем роботи, що підтверджує право позивача на здійснення перерахунку розміру пенсії.

Доводи апелянта, що позивач надав довідку, в якій відображена заробітна плата за повний місяць, при цьому цю суму просить застосувати лише для обрахунку кількох днів також не заслуговують на увагу, оскільки дана довідка містить лише дані про заробіток в зоні відчуження у період з 06.07.1987р. по 10.07.1987р., так як у відомостях про оплату праці за 1987 роки на підприємстві відсутні відомості про отримання позивачем заробітної плати саме за роботу в зоні відчуження.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови позивачу ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії із заробітної плати в розмірі 437 крб. за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 06.07.1987р. по 10.07.1987р. не ґрунтуються на вимогах закону, є протиправними.

Також колегія суддів погоджується й з висновком суду першої інстанції про зобов'язання відповідача здійснити з 01 квітня 2017 року перерахунок ОСОБА_2 призначеної пенсії із нарахованої заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 06.07.1987р. по 10.07.1987р. в розмірі 437,00 крб.

Дана позиція апеляційного суду узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладені у постанові від 24.11.2015 р у справі №539/339/15-а та Вищого адміністративного суду України, викладені в ухвалі від 20.06.2017 року у справі № К/800/25265/14.

Крім того, колегія суддів зауважує, що ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 17.08.2016 року у справі № 361/2791/2015-ц висловлено позицію, що Пунктом 6 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 встановлено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 крб на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Отже, доводи апелянта не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Керуючись, ст.ст. 2, 41, 160, 183-2, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2017 р., залишити без задоволення.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 28 липня 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Епель О.В.

Кобаль М.І.