Справа: № 826/1262/16 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І. А. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.
Іменем України
07 вересня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Парінова А. Б., Губської О. А.
за участю секретаря: Присяжної Д. В.
представника позивача Сірика Є. В., представника відповідача Чунакова Р. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних сил України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Командування Сухопутних військ Збройних сил України про визнання протиправною бездіяльності в частині неналежної виплати грошового забезпечення позивачу в період з 19.01.2015 року до 04.09.2015 року; зобов'язання провести доплату грошового забезпечення за період з 19.01.2015 року по 04.09.2015 року у розмірі 62171, 02 грн.; зобов'язання провести доплати матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015 рік у розмірі 1128, 40 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Командування Сухопутних військ Збройних Сил України в частині неналежної виплати грошового забезпечення генерал - майору ОСОБА_1 в період з 19 січня 2015 року по 04 вересня 2015 року.
Зобов'язано Командування Сухопутних військ Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення генерал - майору ОСОБА_1 за період з 19.01.2015 року по 04.09.2015 року з урахуванням виплачених грошових сум.
Зобов'язано Командування Сухопутних військ Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015 рік з урахуванням виплачених грошових сум.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та постановити нову, якою позовні вимоги в цій частині залишити без задоволення, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У відповідності до ст. 195 КАС України справа переглядається в межах доводів апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, позивач з листопада 2009 року до 04 вересня 2015 року проходив військову службу в командуванні Сухопутних військ Збройних сил України (військова частина НОМЕР_1 , м. Київ) на посаді командувача ракетних військ і артилерії.
Починаючи з лютого 2015 р. і до дати звільнення позивачу було зменшено розмір місячного грошового забезпечення: у січні 2015 року - 11794, 84 грн., у лютому - 8004, 63 грн., у березні - 5072, 38 грн, у квітні - 2265, 22 грн., у травні - 187, 96 грн., у червні - 187, 96 грн., у липні - 187, 96 грн., у серпні - 187, 96 грн.
Позивачем 18.08.2015 року було подано скаргу Міністру оборони України.
22 вересня 2015 року Головним управлінням військової служби правопорядку Збройних Сил України надано відповідь про результати розгляду скарги, в якій повідомлено про підтвердження фактів порушення прав позивача та незаконного зменшення розміру грошового забезпечення лише за період з лютого по квітень 2015 року та, відповідно до встановлених перевіркою фактів, відновлення порушених конституційних прав військовослужбовця відбулось лише частково.
За результатами проведеної перевірки та розгляду скарги були встановлені порушення, зміст яких зазначений у аудиторському звіті.
29.09.2015 року в зв'язку з тим, що відновлення порушених конституційних прав позивача, на його думку, відбулось лише частково, при цьому не було належним чином враховано два клопотання, які були подані органу, що проводить перевірку скарги, внаслідок чого обставини, викладені в скарзі, не були ретельним чином об'єктивно досліджені, було подано повторну скаргу Міністру оборони України.
03.11.2015 року Головним управлінням військової служби правопорядку Збройних Сил України надано відповідь про результати розгляду повторної скарги, в якій повідомлено про підтвердження фактів порушення прав ОСОБА_1 та незаконного зменшення розміру грошового забезпечення за період з лютого по вересень 2015 року та, відповідно до встановлених перевіркою фактів, відновлення порушених конституційних прав військовослужбовця відбулось знову лише частково.
За результатами повторної перевірки та розгляду повторної скарги додатково були встановлені порушення щодо нарахування та виплати грошового забезпечення позивачу.
Під час розгляду первинної скарги на ім'я Міністра оборони України від 14.08.2015 року Департаментом внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України був проведений фінансовий аудит з порушених у скарзі питань за період з 01.10.2014 року по 03.09.2015 року, яким встановлено, що недоотриманий дохід генерала-майора ОСОБА_1 за цей період становить 36115, 89 грн., з яких до видачі на руки становить сума 34664, 38 грн. (різниця в сумі 1451, 51 грн. становить Єдиний соціальний внесок та військовий збір).
За висновком аудиторського звіту від 26.10.2015 року № 234/40/63 сума недоотриманого доходу позивача (з урахуванням проведених Командувачем СВ ЗС України виплат) становить 24228, 03 грн., з яких до видачі на руки становить сума 23315, 36 грн. (різниця в сумі 912, 67 грн. становить Єдиний соціальний внесок та військовий збір), а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань мала бути нарахована у розмірі 7 422, 40 грн.
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 27 серпня 2015 року № 636 позивача призначено на посаду заступника начальника інституту (з питань розвитку та випробувань) Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України.
Згідно наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04 вересня 2015 року № 173 позивача виключено зі списків КСВ та направлено для подальшого проходження військової служби до нового місця служби.
24.12.2015 року представник ОСОБА_1 повторно звернувся до Міністра оборони України зі скаргою на неправомірні дії посадових осіб Командування Сухопутних військ ЗС України, де просив перевірити правильність встановлення дня звільнення від посади командувача ракетних військ і артилерії командування Сухопутних військ ЗС України генерал - майора ОСОБА_1 ; вжити невідкладних заходів щодо виплати грошового забезпечення в належному розмірі з врахуванням дня звільнення від посади ОСОБА_1 , фактично з 04.09.2015 року; вжити невідкладних заходів щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015 рік в належному розмірі; провести повторну перевірку порушень, допущених начальником фінансового відділу штабу Командування Сухопутних військ ЗС України працівником ЗС України ОСОБА_2 щодо невиплати належного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановити порушення правил виплати грошового забезпечення.
Згідно відповіді на скаргу за вих. 116/12/15 від 04.01.2016 року представника ОСОБА_1 було проінформовано, що днем звільнення генерал - майора ОСОБА_1 з посади командувача ракетних військ і артилерії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України слід вважати день введення в дію переліку змін до штату Командування Сухопутних військ Збройних Сил України; виплата грошового забезпечення відбулася без порушення відповідних вимог нормативно - правових актів; під час надання генерал - майору ОСОБА_1 матеріальної допомоги вимоги п. 33.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам порушені не були, військовослужбовець отримав допомогу для вирішення соціально - побутових питань за 2015 рік в належному розмірі.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з приписами п.п. 118, 119 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року № 1153/2008, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, під час проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, до кадрового органу номенклатури призначення не пізніше ніж за два місяці до встановлених строків проведення таких заходів подається список військовослужбовців, які вивільняються, з пропозиціями щодо їх дальшого службового використання.
У разі неможливості призначення військовослужбовців, які вивільняються, на рівнозначні посади вони призначаються на нижчі посади (не більш як на один ступінь чи за їх згодою більше ніж на один ступінь, якщо посадовий оклад при цьому не зменшується) або зараховуються у розпорядження відповідного командира (начальника) згідно з підпунктом 1 пункту 116 цього Положення.
Грошове забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової посади, до вступу до виконання обов'язків за новою військовою посадою здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Під час проведення організаційно-штатних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення військових посад, на вакантні посади в першу чергу призначаються військовослужбовці, які згідно із законодавством належать до категорій громадян, що користуються переважним правом залишення на службі чи першочерговим правом призначення на вакантні посади. Призначення всіх інших військовослужбовців здійснюється після вирішення питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців.
Пунктом 83 Положення передбачено, що військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю та набутим досвідом служби. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка).
Переміщення військовослужбовців по службі проводиться, як правило, без зарахування в розпорядження відповідних командирів.
Відповідно до п. 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), і за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище.
Присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, звільнення з військової служби осіб, які проходять строкову військову службу, оформлюється письмовими наказами по стройовій частині.
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністром оборони України.
У відповідності до п. 9.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329 (далі - Інструкція № 260), особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, звільненим від посад, які вони займають (у тому числі у зв'язку з переходом військової частини на новий штат, частковою зміною штату), із дня, наступного за днем звільнення від займаних посад (скорочення штатної посади), протягом двох місяців виплачується грошове забезпечення, яке військовослужбовець отримував за штатною посадою на день звільнення з посади (скорочення).
Грошове забезпечення у цьому випадку обчислюється виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Після закінчення двох місяців грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується тільки за рішенням Міністра оборони України.
Пунктом 9.2 тієї Інструкції передбачено, що днем звільнення військовослужбовця з посади, яку він займає, уважається день закінчення здавання справ і складання обов'язків за посадою в межах строків, установлених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України і Положенням про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 16 липня 1997 року № 300, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 грудня 1997 року за № 615/2419 (зі змінами).
Днем звільнення з посади (скорочення штатної посади) у разі часткової зміни штату вважається день закінчення здавання справ і складання обов'язків за посадою в межах установлених строків, але не пізніше дня, установленого відповідними директивами та змінами до штатів, визначених вищим штабом.
Як свідчать матеріали справи, на виконання спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 31.12.2014 року № 322/1/45-дск (термін виконання до 31.01.2015 року) з метою вдосконалення складу ракетних військ та артилерії Сухопутних військ Збройних Сил України, наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 19.01.2015 року № 11 був введений в дію перелік змін до штату № 1/034, яким в повному складі (з озброєнням в тому числі) було виведено ракетні війська та артилерію Сухопутних військ Збройних Сил України в кількості 19 чоловік та введено в новому складі у кількості 47 чоловік.
Згідно вказаного переліку змін до штату структурний підрозділ Командування Сухопутних військ як «Ракетні військ і артилерія» виведено у повному складі з озброєнням та техніку, в той же час введено підрозділ «Ракетні війська і артилерія», найменування та номер штату не змінювалися, що підтверджується аудиторськими висновками, наявними в матеріалах справи.
В подальшому, у відповідності до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по стройовій частині) від 01.04.2015 року № 63 з 01 квітня 2015 року введено в дію перелік змін до штату № 1/034 - Командування Сухопутних військ Збройних Сил України від 30.03.2015 року № 322/1/2919, відповідно до якого було змінено найменування посади з «Командувач ракетних військ і артилерії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України» на «Командувач ракетних військ і артилерії Збройних Сил України - заступник командувача Сухопутних військ» та підвищено граничне військове звання за цією посадою з «генерал - майор» до «генерал - лейтенант».
На виконання п. 9.1 Інструкції № 260 відповідач кілька разів звертався до Міністра оборони України для вирішення питання про виплату позивачу грошового забезпечення.
Рішенням Міністра оборони України від 05.09.2015 року №11261/з збережено виплати грошового забезпечення позивачу після закінчення двомісячного строку після скорочення посади командувача ракетних військ і артилерії КСВ.
Дослідивши обставини справи, колегія суддів повністю підтримує позицію суду першої інстанції про те, що службове становище військовослужбовця залишається незмінним до видання відповідного наказу посадової особи (по особовому складу).
Відтак, право позивача на отримання грошового забезпечення, отримуваного ним до 19.01.2015 р., є порушеним та підлягає відновленню.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на п. 9.2 Інструкції № 260, якою визначено, що днем звільнення з посади (скорочення штатної посади) у разі часткової зміни штату вважається день закінчення здавання справ і складання обов'язків за посадою в межах установлених строків, але не пізніше дня, установленого відповідними директивами та змінами до штатів, визначених вищим штабом.
В той же час, вказана норма не нівелює обов'язку відповідача прийняти організаційно - розпорядчий документ стосовно змін в умовах праці позивача.
Крім того, доводи відповідача щодо пропуску строку звернення позивача з адміністративним позовом колегія суддів не приймає до уваги, оскільки позивачем тричі в порядку адміністративного оскарження оскаржувались дії відповідача, і лише в останній відповіді за вих. 116/12/15 від 04.01.2016 року відповідач відмовив позивачу у задоволенні його скарги, після отримання якої в межах місячного строку позивач звернувся 28.01.2016 р. з адміністративним позовом.
Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та апеляційним судом відхиляються за необґрунтованістю.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних військ Збройних сил України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Міністерство оборони України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О. О. Беспалов
Суддя О. А. Губська
Суддя А. Б. Парінов
(Повний текст ухвали виготовлено 11.09.2017 р.)
Головуючий суддя Беспалов О.О.
Судді: Губська О.А.
Парінов А.Б.