Постанова від 12.09.2017 по справі 226/429/17

Головуючий у 1 інстанції - Салькова В.С.

Суддя-доповідач - Чебанов Олександр Олегович

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2017 року справа № 226/429/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради на постанову Димитровського міського суду Донецької області від 25 липня 2017 року у справі № 226/429/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради про визнання протиправними відмови у призначенні допомоги при народженні дитини та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Димитровського міського суду Донецької області звернулася ОСОБА_2 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (далі-відповідач) про визнання протиправними відмови у призначенні допомоги при народженні дитини та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначила наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину - ОСОБА_3. У зв'язку із бойовими діями влітку 2016 року вона разом з дитиною була змушена переїхати з міста Тореза Донецької області до міста Мирноград. 06.09.2016 року їй відповідачем були видані довідки про взяття її та дочки на облік внутрішньо переміщених осіб. Крім того, вона звернулась до відповідача із документами про призначення допомоги при народженні дитини у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», однак з моменту звернення не отримала жодної виплати. В січні 2017 року вона дізналася, що їй відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини на підставі положень Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, оскільки вона не мешкає за місцем фактичного проживання. Вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки нею виконані всі вимоги щодо звернення до управління. Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не передбачає підстав, які б надавали відповідачеві право відмовляти їй у призначенні та виплаті допомоги. Наголошує, що нею фактично пред'явлений позов в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, тому саме інтересам дитини має бути привернена першочергова увага. Просила суд визнати протиправною відмову відповідача у призначенні їй допомоги при народженні дитини та зобов'язати відповідача призначити і здійснити виплату такої допомоги згідно з її заявою від 06.09.2016.

Постановою Димитровського міського суду Донецької області від 25 липня 2017 року у справі № 226/429/17 адміністративний позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправною відмову управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_3; рішення управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області від 12.04.2017 про відмову ОСОБА_2 в призначенні допомоги при народженні дитини - визнано неправомірним і скасовано; зобов'язано управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради Донецької області призначити і здійснити виплату ОСОБА_2 допомоги при народженні дитини ОСОБА_3 за період з 06.09.2016 за її заявою від 06.09.2016.

Не погодившись з рішенням Димитровського міського суду Донецької області від 25 липня 2017 року, відповідач подав апеляційну скаргу. Вважає постанову необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

Відповідно до свідоцтва про народження (а.с. 6), ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьку.

Згідно з довідками № 1455027118 та № 1455027119 від 06.09.2016 (а.с. 7, 8), позивача та її дитину структурним підрозділом з питань соціального захисту населення у м. Мирнограді Донецької області взято на облік як осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

За відомостями зазначених вище довідок, зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - АДРЕСА_1, фактичне місце проживання - АДРЕСА_2.

12.09.2016 ОСОБА_2 звернулась до відповідача з питання призначення їй допомоги при народженні дитини.

Як зазначає позивач, не отримавши жодної виплати від управління, в січні 2017 вона дізналася, що їй відмовлено у призначенні допомоги у зв'язку з її відсутністю за фактичним місцем проживання в м. Мирнограді.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини пропущено з поважних причин з огляду на те, що позивач ще влітку 2016 року мешкала на непідконтрольній владі України території, а після переїзду на підконтрольну Україні територію в м. Мирноград отримала довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщена особа тільки 06.09.2016, а 12.09.2016 вже звернулася за призначенням допомоги та має право на її одержання.

Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком, з огляду на наступне.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон) відповідно до цього Закону призначається державна допомога при народженні дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Відповідно до ст. 6 Закону, документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Згідно з п. 12 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Таким чином, станом на 12 вересня 2016 року сплинув строк для звернення позивача з відповідною заявою, встановлений ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 12 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року. Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також вищезазначеним Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми не передбачено можливості поновлення зазначеного строку.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_2 у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини, діяв на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені відповідним законодавством України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Колегія суддів також зазначає, що встановлений законом дванадцятимісячний строк є достатнім для такого звернення одним із батьків, поновлення такого строку за чинним законодавством не передбачено.

За таких обставин та з урахуванням наведеного, висновок суду першої інстанції не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому постанова Димитровського міського суду Донецької області від 25 липня 2017 року у справі № 226/429/17 підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради на постанову Димитровського міського суду Донецької області від 25 липня 2017 року у справі № 226/429/17 - задовольнити.

Постанову Димитровського міського суду Донецької області від 25 липня 2017 року у справі № 226/429/17 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради про визнання протиправними відмови у призначенні допомоги при народженні дитини та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов