22 серпня 2017 рокусправа № 212/9340/14-а(2-а/212/4/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Чепурнова Д.В. Мельника В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області і від 16 червня 2017 року
у адміністративній справі № 212/9340/14-а(2-а/212/4/17) за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Покровської районної у місті Кривому Розі ради, третя особа Комунальна установа «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16 червня 2017 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Виконавчого комітету Покровської районної у місті Кривому Розі ради щодо: прийняття рішення про зняття його з реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_5 без його повідомлення про це, порушення права його на ефективність і своєчасність захисту прав при відмові в прийняття рішення про відновлення його реєстрації, не визнання його права на реєстрацію, порушення порядку зняття позивача з реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_5, порушення права при реєстрації громадян без постійного місця проживання, порушення права бути взятим на квартирний облік рішенням виконавчого комітету, невжиття заходів, спрямованих на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомних осіб, пов'язаних з відсутністю у позивача житла, порушення його права перебування на квартирному обліку, порушення його права на достатній життєвий рівень, соціальне забезпечення і соціальний захист, що спричинило моральну шкоду позивачу, яку він оцінив в 43500 грн.; а також стосовно зобов'язання відповідача поновити його реєстрацію за юридичною адресою АДРЕСА_5, і про стягнення на його користь витрат в сумі 100 грн.
Зазначена постанова суду першої інстанції оскаржена позивачем по справі з підстав неповного встановлення фактичних обставин, які мають суттєве значення для правильного вирішення спору у цій справі, а також неправильного застосування норм матеріального права, у зв'язку з чим просить її скасувати та прийняти нове рішення про задоволення його вимог у цій справі в повному обсязі.
Апеляційна скарга позивача обґрунтована тим, що суд першої інстанції вирішуючи спір у цій справі проігнорував принцип верховенство права, та не застосував для захисту його прав положень Конституції України, яка є нормою прямої дії, також як і не врахував не надання відповідачем належних доказів правомірності дій та рішень, зокрема, стосовно не законного зняття його у 2013 році з реєстрації за адресою: АДРЕСА_5 без відповідної його (позивача) заяви про зняття з реєстрації місця проживання, та щодо неповідомлення його у визначений законом спосіб про день, час і місце розгляду питання зняття з реєстрації, а також з приводу відмови відповідача у відновленні його (позивача) реєстрації місця проживання за вказаною вище адресою.
Крім того, апелянт вказує на безпідставність висновків суду першої інстанції про відсутність порушення з боку відповідача: порядку зняття його з реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_5; його права бути взятим на квартирний облік рішенням виконавчого комітету у м.Кривий Ріг; права на соціальні виплати, доплати, соціальні послуги, допомогу; права на достатній життєвий рівень для нього і його сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг і житло, і на неухильне поліпшення умов життя - оскільки суд в своєму рішенні не посилається не на один доказ. Мотивуючи неповноту встановлення суд першої інстанції фактичних обставин, позивач вказує на не з'ясування судом питань можливості його працевлаштування, соціального захисту, можливості бути внесеним до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень, та реалізувати виборче право на позачергових виборах Президента України 25.05.14 р., для обирання народних депутатів України 26 10 14р. виборах місцевого голови 15.11.15р, на повторних виборах місцевого голови 27.03.16 р - без реєстрації за юридичною адресою АДРЕСА_5 спеціалізованого закладу м. Кривий Ріг, який є центром обліку бездомних громадян.
За наведених вище обставин, апелянт вважає, що суд першої інстанції не тільки не сприяв всебічному і повному з'ясуванню обставин справи, а не вірно визначив повноваження Держави Україна в особі відповідача по справі, яким було грубо порушено положення ст.ст.1,6, 8,22, 33,68 Конституції України, Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", ст.ст. 2, 6, 7, 9, 27 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.3 ч.1,2,8 ст.11Закона України «Про державну службу» та ст. 23 Закону України «Про інформацію», які не застосовані судом і які повинні бути пріоритетно застосовані в цих правовідносинах, що привело до винесення неправосудної постанови.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, та оцінивши повноту та правильність встановлення судом першої інстанції фактичних обставин у справі і застосування до спірних правовідносини норм матеріального права, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги позивача та для скасування рішення суду першої інстанції, виходячи з нижченаведеного
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на час звернення позивача ОСОБА_1, він проживав за адресою: АДРЕСА_1, та перебував на обліку в Тернівській УПСЗН м. Кривий Ріг як особа, що надає соціальні послуги інваліду 1-ї групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
01 грудня 2011 року робочою групою з питань надання тимчасової реєстрації громадян без постійного місця проживання було вирішено надати дозвіл на проведення тимчасової реєстрації ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, за юридичною адресою комунального підприємства «Будинок нічного перебування» терміном на 3 місяці.
22 грудня 2011 року ОСОБА_1 було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_5.
Після спливу терміну тимчасової реєстрації на ім'я ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, Комунальним підприємством «Будинок нічного перебування» надсилалися листи про необхідність з'явитися для зняття з реєстрації.
25 жовтня 2013 року на адресу Жовтневого РВ у м. Кривому Розі ГУ ДМС України в Дніпропетровській області Комунальним підприємством «Будинок нічного перебування» було надіслано повідомлення про припинення підстав для проживання у закладі, а також лист № 1021 з проханням зняти ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання в зв'язку з не проживанням даної особи в будинку, неотриманням ним соціальних послуг, місцезнаходження даної особи невідомо (т.1, а.с. 209, 211).
08 листопада 2013 року ОСОБА_1 було знято з реєстрації місця проживання в Україні за адресою: м. Кривий Ріг АДРЕСА_5 на підставі повідомлення про припинення підстав для проживання .
Закон України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» від 02.06.2005 (далі - Закон № 2623-ІУ) визначає загальні засади соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей, забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, які спрямовані на реалізацію бездомними особами і безпритульними дітьми прав і свобод, передбачених Конституцією та законодавством України, створює умови для діяльності громадських та благодійних організацій, що працюють у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2623-ІУ бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання; бездомна особа - особа, яка перебуває у соціальному становищі бездомності. До бездомних осіб належать безпритульні особи та особи, які мають притулок; безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під'їздах будинків, на горищах, об'єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані.
Відповідно до Статуту Комунального підприємства «Будинок нічного перебування», затверджений 19 листопада 2008 року і який діяв на час виникнення правовідносин між сторонами по справі, Підприємство є закладом соціального захисту, утвореним для ночівлі (розміщення на ніч), ведення обліку громадян, які потребують соціальної допомоги, та осіб, які повернулися з місць позбавлення волі і не мають житлового приміщення, яке вони можуть використовувати для проживання, перебування і в якому можуть бути зареєстровані .
Метою діяльності Підприємства є зменшення кількості осіб, які ночують на вулиці шляхом надання ночівлі, в тому числі громадянам, які повернулися з місць позбавлення волі, та надання їм різних видів соціальних послуг, зокрема соціально-побутового характеру (забезпечення ліжко-місцем, користування душем, збереження речей та документів та інше), організаційної допомоги у відновленні документів, сприяння реєстрації переважного місцезнаходження бездомних громадян за умови наявності відповідного посвідчення, у виняткових випадках здіснення реєстрації такого місцезнаходження тощо (п.2.1, 2.2 Статуту).
Статтею 6 Закону № 2623-ІУ передбачено, що з метою створення необхідних умов для забезпечення прав та свобод бездомних осіб і безпритульних осіб впроваджується їх облік, який ведеться за місцем їх проживання або місцем перебування на підставі особистого звернення або їх виявлення.
Відповідно до Положення про відділення обліку бездомних осіб, затвердженому 18 січня 2013 року начальником Управління праці та соціального захисту населення виконкому Криворізької міської ради та начальником управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради, Відділення утворене для виявлення та ведення обліку бездомних осіб, і є структурним підрозділом комунального підприємства «Будинок нічного перебування» .
Відповідно до п. 2.2.4 Порядку взаємодії суб'єктів, що надають соціальні послуги бездомним громадянам, затвердженому Наказом Мінпраці та соцполітики України, Міністерством України з питань у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерством охорони здоров'я України, МВС України, Державним комітетом України у справах національностей та релігій, Державним департаментом України з питань виконання покарань від 19.02.2009 № 70/411/101/65/19/32 (далі - Порядок), облік особи проводиться шляхом занесення даних про нього до журналу обліку бездомних осіб та до автоматизованої системи обліку бездомних осіб, оформлюється облікова картка клієнта та посвідчення про взяття на облік.
Згідно з п. 2.2.5 вказаного Порядку посвідчення про взяття на облік дійсне протягом усього часу перебування на обліку. Зняття з обліку бездомної особи відбувається, зокрема в разі відсутності протягом 6 місяців інформації про неї (не з'являється до центру обліку, і тому відсутні відомості щодо бездомної особи) автоматично, про що бездомна особа попереджається при взятті на облік під розписку.
Відповідно до Порядку реєстрації місця проживання або перебування бездомних осіб, затвердженому Постановою КМУ від 17 серпня 2011 № 895, який діяв на час реєстрації ОСОБА_1, передбачав можливість зняття з реєстрації лише за заявою особи.
Постановою КМУ від 03 січня 2013 року № 3 постанову КМУ від 17.11.2011 № 895 визнано такою, що втратила чинність.
Крім того, стаття 9 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», на яку посилається позивач, як на підставу задоволення своїх вимог виключена згідно із Законом України від 05.07.2012 р. N 5088-УІ.
Відповідно до Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зрізків необхідних документів, затвердженому Наказом МВС України від 22.11.2012 № 1077, який чинний на час зняття ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання, визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
Пунктом 3.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні.... передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/ установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту. Зняття з реєстрації з таких підстав здійснюється за клопотанням уповноваженої особи закладу/установи.
Враховуючи вищевикладене суд апеляційної інстанції вважає, що ОСОБА_1 було надано дозвіл на проведення тимчасової реєстрації терміном на 3 місяці, і після спливу цього терміну, ОСОБА_1 не звертався до відповідної установи про взяття його на облік як бездомної/безпритульної особи, відсутність його в КП «Будинок нічного перебування» протягом 6 місяців з часу реєстрації, а також наявність житла у позивача, яким є житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1, за якою ОСОБА_1 проживає, надаючи соціальні послуги інваліду, а також наявність на час зняття його з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_5, законних для цього підстав, суд вважає, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, оскільки діями відповідача не порушено його прав та законних інтересів.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком судом першої інстанції, що відшкодування моральної шкоди не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем не порушено прав позивача, а отже і відсутні підстави для її стягнення та що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача щодо незабезпечення постановлення його на квартирний облік, позивачем не надано до суду доказів про звернення з даним питанням до відповідача, а також доказів про відмову відповідачем у постановленні його на квартирний облік.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п.1 ч. 1 ст.198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області і від 16 червня 2017 року - залишити без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в порядку та строки, що передбачені ст.212 КАС України.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.В. Мельник